150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص یافت

150 میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها اختصاص یافت

حیوان خانگی بگیر: اراك - رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: 150 میلیون دلار امسال به منظوز مقابله با ریزگردها از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، «خلیل آقایی» روز سه شنبه در حاشیه بازدید از طرح های آبخیزداری استان مركزی شهرستان اراك اضافه كرد: مسئولیت توزیع این منابع مالی برعهده سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری وظیفه اجرای طرح های مقابله ای با پدیده گرد و غبار در كشور را برعهده دارد.
وی افزود: حدود 70 درصد این اعتبار به منظور اجرایی كردن راهبردهای مقابله با ریزگردها در اختیار سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور قرار گرفته است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور عنوان كرد: 50 میلیون دلار از اعتبارات مذكور برای مقابله با ریزگرد ها و اصلاح و بهبود خطوط برق استان خوزستان تخصیص شده و بر مبنای قانون بقیه این اعتبارات هم در سرفصل ها و برنامه های متنوع مقابله با گرد و غبار در این استان اختصاص یافته است.
آقایی تصریح كرد: بیشتر از 60 درصد درصد ریزگردهای موجود در كشور منشا خارجی دارد و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور فعالیت هایی را برای مقابله با این كانون ها با همكاری سازمان جهانی فائو در كشورهای اطراف انجام داده است.
وی خاطرنشان كرد: 200 میلیون دلار معادل هفت هزار میلیارد ریال امسال از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری كشور اختصاص یافته است و این اعتبارات در قالب طرح جامع مدیریت آبخیز در سطح استان ها توزیع شده است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور پیش بینی كرد: با اختصاص این اعتبارات امسال فعالیت های آبخیزداری در 630 حوزه آبخیز 350 شهرستان كشور انجام می گردد.
آقایی افزود: عملیات اجرایی و فعالیت های مكانیكی و بیومكانیكی با اختصاص این منابع مالی در 2 هزار طرح آبخیزداری كشور در حال انجام می باشد.
وی اضافه كرد: در قالب این طرح ها علاوه بر فعالیت های سازه ای، گابیون بندی، سنگ و ملات فعالیت های نهال كاری، بذر پاشی و كپه كاری هم انجام می گردد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: فعالیت های سازه ای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری كشور تا ابتدای دی ماه آخر یافته و فعالیت های بیولوژیكی در این طرح ها از ابتدای آبان ماه آغاز و تا اسفند ماه آخر می یابد.
آقایی اظهار داشت: فعالیت های آبخیزداری با هدف استفاده بهینه از آب های سطحی و جلوگیری از فرسایش آبی و سیلاب انجام می گردد.
وی اضافه كرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور آمادگی دارد برای اجرای فعالیت های آبخیزداری و جلوگیری از هدر رفت آب های سطحی و جاری شدن سیلاب ها 500 میلیون دلار را تا آخر سال جاری جذب نماید.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور توزیع سوخت جایگزین در مناطقی كه از جنگل بعنوان هیزم استفاده می شود، تولید كمربند حفاظتی حد فاصل اراضی ملی و مستثنیات و تولید 25 هزار هكتار جنگل كاری را از دیگر برنامه های این سازمان امسال عنوان نمود.
استان مركزی با 29 هزار و 530 كیلومتر مربع وسعت، حدود یك و 82 صدم درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده كه 70 درصد آنرا عرصه های منابع طبیعی تشكیل می دهد.
1955/6013/


1397/07/24
19:29:18
5.0 / 5
1997
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است