كلانتری: خودروهای دیزلی نقش جدی درایجاد آلایندگی دارند

كلانتری: خودروهای دیزلی نقش جدی درایجاد آلایندگی دارند

حیوان خانگی بگیر: تهران - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه آلودگی هوا در راه می باشد اظهار داشت: خودروهای دیزلی نقش زیادی در تولید آلایندگی و بخصوص در تولید ذرات معلق و اكسیدهای نیتروژن دارند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی كلانتری اظهار داشت: در شهر تهران بیشتر از 70درصد آلودگی هوا ناشی از خودروها است، خودروهایی كه گاها بسیار قدیمی و فرسوده اند و فاقد الزامات آلایندگی هستند؛ در این میان خودروهای دیزلی نقش زیادی دارند و بنابراین آلایندگی آنها را باید جدی بگیریم.
وی اضافه كرد: نیمه دوم سال 97 هم به بازار آمد و بزودی آلودگی هوا در كلانشهرهای كشور آغاز خواهد شد. در این میان نقش منابع انسان ساز شامل انواع منابع احتراقی و خودروها به علت وارونگی هوا و سكون اتمسفر بسیار پررنگ تر خواهد شد.
وی تصریح كرد: آمار نشان داده است كه آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار به علت سكون نسبی اتمسفر در هوای نسبتا سرد پاییز و زمستان به حداقل رسیده و جای آنرا تجمع آلودگی ناشی از منابع غیر طبیعی خواهد گرفت.
بنا به گزارش های سازمان بهداشت جهانی، دود دیزل سرطان زا است و باید مصرف آن به شدت كاهش پیدا كند. آلودگی در شهر تهران در نیمه های شب به علت تردد كامیون ها و كامیونت ها و در خلال روز به علت تردد وسایل حمل و نقل مجاز، مانند اتوبوس های فرسوده و كامیونت های حمل مواد غذایی یا پسماند بسیار مشهود است. سال قبل با ممنوعیت موقت تردد كامیون ها به علت شرایط اضطرار آلودگی هوا در شهر تهران، غلظت آلاینده سمی كربن سیاه كه بخشی از ذرات معلق است، به طرز قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كرد.
سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای وظایف قانونی برای سیاست گذاری و نظارت بر برنامه های كاهش آلودگی هوا اقدامات مناسبی را انجام داده است. خودروهای دیزلی در حال تردد در شهرها، سال ها است كه بدون تجهیزات كنترل كننده و كاهنده آلایندگی تولید و به بازار عرضه شده اند.
سازمان حفاظت محیط زیست، اجبار نصب انواع فیلتر بر اگزوز خودروهای در حال تردد را بعنوان یك سیاست اصلی در اجرای مصوبه سال 1393 هیات محترم وزیران دنبال كند. خودروهای دیزلی نباید بدون فیلتر در كلانشهرها تردد كنند و آغاز اجرای این فعالیت بر مبنای همان مصوبه، با خودروهای حمل و نقل عمومی است.
شهر تهران، چند سالی است كه فرایند فیلترگذاری برای اتوبوس های حمل و نقل عمومی را آغاز كرده، ولی پیشرفت كار مناسب نمی باشد و برای حفظ سلامت مردم بخصوص كسانی كه از حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند، این كار باید وسعت و سرعت بیشتری یابد. علاوه برآن، خودروهای در اختیار خدمات شهری برای جابجایی نخاله و پسماند هم باید در اولویت نصب فیلتر قرار گیرند.
این امر خطیر از وظایف وزارت كشور است كه سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری ویژه و جدی آنرا در دستور كار قرار داده است و انتظار دارد وزارت كشور برای حفظ سلامت مردم بخصوص استفاده كنندگان از حمل و نقل عمومی، اهتمام بیشتری در اجرای مصوبه دولت داشته باشد.
همزمان با تصویب مصوبه اجبار به دارا بودن فیلتر در خودروهای جدید دیزلی، از ابتدای سال 1396تمامی خودروهای كشور اعم از وارداتی و ساخت داخل با استاندارد مناسب آلایندگی و به همراه نوعی از فیلتر تولید و به بازار عرضه شده اند. وظیفه وزارت صمت و خودروسازان، مراقبت از استفاده صحیح و دایم از فیلتر در خودروهای جدید است تا به تدریج و با ورود این نوع خودروها به چرخه حمل و نقل، ضمانتی پایدار برای پاكی هوای شهروندان فراهم آید.
این سازمان هم با سختگیری مضاعف و به روز رسانی نحوه اعطای گواهینامه های آلایندگی مطابق جدیدترین روش های بین المللی، نظارت كامل بر تولید خودروهای دیزلی با استانداردهای مناسب آلایندگی را دارد، لیكن لازم است همكاری و توجه ویژه وزارت صمت به این مهم و حفظ حداقل حقوق شهروندی معطوف شود.
بر این اساس، سیاست این سازمان برای حذف آلایندگی خودروهای دیزلی در حال تردد، استفاده از انواع وسایل كاهنده آلایندگی و برای خودروهای دیزلی جدید، اجبار استفاده از این تجهیزات است.
در ادامه این فرآیند، استفاده از ابزار معاینه فنی برای اطمینان داشتن از عدم آلایندگی این خودروها در دستور كار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و با تشدید نظارت و استفاده از فن آوری، تخلفات و اشتباهات فنی آزمون آلایندگی خودروهای دیزلی به حداقل خواهد رسید. وزارت راه و شهرسازی مسئول اقدامات در این بخش است كه باید توجه و نظارت مضاعفی بر مراكز معاینه فنی اعمال نماید.
شرط لازم استفاده از خودروهای دیزلی با حداقل آلایندگی، سوخت پاك است. بر این اساس و مبتنی بر مصوبات مختلف هیات وزیران و كارگروه ملی آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست توانسته است در قالب موافقتنامه ای با وزارت نفت، توزیع یكنواخت و گسترده سوخت دیزل یورو 4 را در كل كشور ساماندهی كند، هم اكنون، همه كلانشهرهای درگیر آلودگی هوا سوخت دیزل یورو 4 دریافت می كنند. دقیقا بنابراین است كه آلایندگی سمی دی اكسید گوگرد تهران طی 4 سال به میزان 70درصد كاهش یافته و به مرز سلامت رسیده است.
علاوه بر كلانشهرها، بیشتر از 160 جایگاه در محورهای مواصلاتی اصلی كشور سوخت گازوییل یورو 4 دریافت و توزیع می كنند و دارندگان خودروهای دیزلی با استانداردهای اصولی زیست محیطی دسترسی مناسبی به این سوخت در سراسر كشور دارند.
سازمان حفاظت محیط زیست متعهد است كه كیفیت سوخت مذكور را یه طور مداوم و مستقل پایش كند، اما كیفیت و یكنواختی توزیع سوخت دیزل یورو 4 بسیار ضروری می باشد و این مهم باید در كانون توجه وزارت نفت قرار گیرد.
نگاه آینده این سازمان علاوه بر حل معضل فعلی آلایندگی خودروهای دیزلی، استفاده از سوخت ها و فناوری های مهم هم است، خودروهای سنگین گازسوز می توانند جایگزین مناسبی برای خودروهای دیزلی باشند. علاوه بر این، فناوری های برقی بخصوص در حمل و نقل عمومی مورد توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست است، لیكن تا زمان فرارسیدن استفاده گسترده از فناوری های پاك، ناوگان موجود دیزل لازم است پایش شود.
نقش موثر مردم و رسانه ها هم در این میان انكار ناپذیر است. استفاده از خودروهای دیزلی كه به فناوری كاهنده آلایندگی تجهیز شده است امكان دارد دشواری هایی را جهت استفاده كننده خودرو به همراه داشته باشد، اما این دشواری ها در مقایسه با صدمات گسترده آلایندگی خودروهای دیزل بسیار ناچیز است. امید آن می رود، كه تولیدكنندگان و بهره برداران با پذیرش مسئولیت اجتماعی بیشتر، تلاش خویش را در راهبری خودروهای دیزلی به نحوی به كار گیرند تا كمترین آسیب را به سلامت خود و هموطنان وارد كنند.
علمی 9014**1440


1397/07/25
16:47:24
5.0 / 5
1826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است