16 گروه محیطبان پستانداران خراسان شمالی را سرشماری می كنند

16 گروه محیطبان پستانداران خراسان شمالی را سرشماری می كنند

حیوان خانگی بگیر: بجنورد- رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: 16 گروه محیط بانی سرشماری پاییزه پستانداران این استان را انجام می دهند.


بهروز جعفری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این سرشماری از اوایل آبان ماه آغاز می گردد و به مدت حدود یك ماه به طول می انجامد.
وی اضافه كرد: دراین طرح، پستانداران شاخص در حیات وحش استان سرشماری می گردد.
جعفری اظهار داشت: گروه های محیطبانی در مسیرهای مختلف برای سرشماری اعزام می شوند و جمعیت گونه های شاخص قوچ، میش، كل و بز در مناطع تحت مدیریت محیط زیست استان به صورت مشاهداتی ثبت می گردد.
وی تصریح كرد: محیطبانان در صورت مشاهده گونه های دیگر همچون گرگ، گراز، خرس و یا پلنگ و یوز پلنگ مشاهدات را ثبت می كنند.
جعفری اظهار نمود: طرح سرشماری پاییزه در سه پارك ملی استان شامل پارك ملی سالوك و ساریگل در شهرستان اسفراین و پارك ملی ضامن آهو در شهرستان جاجرم انجام می شود؛ همینطور وحوش در چهار منطقه حفاظت شده شامل سالوك و ساریگل در شهرستان اسفراین و منطقه حفاظت شده قورخود در مانه و سملقان و منطقه حفاظت شده گلیل وسرانی در شیروان و پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم اجرایی می گردد.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح كرد: نتایج سرشماری در مدیریت و برنامه ریزی های آینده برای وحوش استفاده می گردد.
در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در كشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود كشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در كشور زیست می كنند كه بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، كبك دری و كركس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
7185/ 6042


1397/07/29
13:50:28
5.0 / 5
2214
تگهای خبر: آب , انقراض , سفر , محیط بان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است