نتایج مخرب پروژه های انرژی آبی اروپا و آمریكا برای محیط زیست

نتایج مخرب پروژه های انرژی آبی اروپا و آمریكا برای محیط زیست

حیوان خانگی بگیر: یك مطالعه تازه نشان داده است كه خیلی از پروژه های بزرگ تولید انرژی آبی در اروپا و آمریكا برای محیط زیست فاجعه بار بوده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، هر ساله ده ها سد كه خیلی از آنها خطرناك و غیراقتصادی تلقی می شوند درحال برچیده شدن هستند.
با این وجود نویسندگان مطالعه تازه از این بابت نگرانند كه ماهیت غیرقابل دوام و ناپایدار این نوع پروژه ها در جهان در حال توسعه به درستی تشخیص داده نشده است.
هم اكنون برای راه اندازی هزاران سد تازه بر رودهایی در آفریقا و آسیا برنامه ریزی می گردد. برق تولید شده از انرژی آبی ۷۱ درصد انرژی تجدیدپذیر در جهان را تشكیل می دهد و نقشی عمده در توسعه خیلی از كشورها ایفا كرده است.
اما كارشناسان می گویند كه راه اندازی سد در اروپا و آمریكا در دهه ۱۹۶۰ به اوج رسید و از آن زمان رو به كاهش بوده است به طوری اكنون شمار سدهایی كه برچیده می گردد بیشتر از سدهای تازه ای است كه ایجاد می شود.
هم اكنون در آمریكا فقط ۶ درصد برق مصرفی از این طریق تولید می گردد. هم اكنون به صورت متوسط هفته ای بیشتر از یك سد در آمریكا و اروپا برچیده می گردد.
نویسندگان مطالعه تازه می گویند مشكل این است كه چشم انداز انرژی ارزان سبب شده دولت ها هزینه های كامل زیست محیطی و اجتماعی سدسازی را نادیده بگیرند.
بیشتر از ۹۰ درصد سدهایی كه از دهه ۱۹۳۰ به این سو تولید شده بیشتر از میزان پیش بینی شده هزینه داشته است.
به علاوه سدهای زیاد در این كشورها سبب آسیب دیدن سیستم اكولوژیكی رودها، جابه جایی میلیون ها نفر و دامن زدن به تغییرات اقلیمی با استفاده از تجزیه مواد ارگانیك زمین ها و جنگل های سیلاب گیر و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه ای شده است.
به گزارش بی بی سی، پروفسور "امیلیو موران" از دانشگاه ایالتی میشیگان اظهار داشت: معمولا تصویر خیلی خوش آب و رنگی از فواید سدسازی ترسیم می گردد كه در نهایت محقق نمی گردد. هزینه های این پروژه ها نادیده گرفته می گردد و سال ها بعد به كل جامعه تحمیل می گردد.
گزارش او به ساخت دو سد بر رود مدیرا در برزیل كه پنج سال پیش كامل شد اشاره می كند و حالا به علت تغییرات اقلیمی انتظار می رود فقط كسری از انرژی پیش بینی شده را تولید نماید.
نویسندگان این گزارش می گویند نگرانند كه در این میان پروژه های بزرگتر سبب خسارات جبران ناپذیر به رودهای مهم شود.
نتایج این مطالعه در نشریه "پی ان ای اس" چاپ شده است.1397/08/15
14:53:11
5.0 / 5
2169
تگهای خبر: آب , اقلیم , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است