انجام اقدامات اولیه برای ارتقای منطقه شكار ممنوع كاوه ده

انجام اقدامات اولیه برای ارتقای منطقه شكار ممنوع كاوه ده

حیوان خانگی بگیر: مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: منطقه شكار ممنوع كاوه ده یكی از بهترین مناطق طبیعی كشور است كه حدود ۲۷ سال تحت مدیریت اداره كل حفاظت محیط زیست استان بوده است و الان اقدامات اولیه برای ارتقای این منطقه به پناهگاه حیات وحش یا منطقه حفاظت شده و طرح این سوژه در جلسه آتی شورای عالی محیط زیست انجام شده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا كیومرث كلانتری قبل از ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح و بهره برداری از پاسگاه محیط بانی اثر طبیعی تنگه واشی كه با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان فیروزكوه برگزار شد، اضافه كرد: امیدواریم منطقه شكار ممنوع كاوه ده سپس تصویب شورای عالی محیط زیست به یكی از مناطق چهارگانه ارتقا یابد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره اینكه امروز شاهد افتتاح سومین پاسگاه محیط بانی استان تهران در سال ۹۷ هستیم، اظهار داشت: امیدواریم تا آخر سال جاری به ۹ واحد محیط بانی راه اندازی و تجهیز شده در استان با عنایت به شرایط فعلی برسیم.

وی با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست، محیط زیست را برای این نسل و نسل های آینده حفاظت می كند، اظهاركرد: وجود این پاسگاه و محیط بانان برای هدایت توسعه و نظارت بر بهره برداری محیط زیست و حفاظت از میراث طبیعی این منطقه است و به شكلی ورود مدیریت پایدار به این منطقه را به همراه خواهد داشت.

كلانتری افزود: مساحت اثر طبیعی ملی تنگه واشی حدود ۳۶۵۰ هكتار است و در سال ۹۰ با مصوبه هیات وزیران جزء آثار طبیعی كشور به ثبت رسید.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه معمولا پاسگاه های محیط بانی در مناطق حفاظت شده، پارك های ملی و پناهگاه های حیات وحش احداث می شود، اظهار داشت: در اثر طبیعی ملی تنگه واشی به سبب خاصیت خاص اكوسیستم تصمیم گرفتیم تا شرایط حضور محیط بانان برای هدایت گردشگران و بهره برداری درست از این منطقه با راه اندازی پاسگاه محیط بانی فراهم گردد و امیدواریم از این منطقه به صورت پایدار حفاظت شود و محیط زیست آن تخریب نشود.

كلانتری اضافه كرد: شهرستان فیروزكوه مانند سایر شهرستان های استان تهران از پتانسیل ویژه ای برخوردار می باشد و در شمال و شرق تهران شاهد چشم اندازهای طبیعی بسیار ارزشمندی هستیم.

وی با اشاره به اینكه حدود ۲۹ درصد از مساحت استان تهران تحت مدیریت محیط زیست استان تهران است و بیشترین مناطق طبیعی استان در شهرستان های شمیرانات، فیروزكوه، دماوند و ورامین قرار دارد، اظهاركرد: حدود ۱۳ منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان وجود دارد كه اثر طبیعی ملی تنگه واشی و منطقه شكار ممنوع كاوه ده در شهرستان فیروزكوه واقع شده اند.

كلانتری در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینكه در منطقه لار و ورجین شاهد اكوسیستم دست نخورده و طبیعی هستیم و در شهرستان فیروزكوه هم باید جهت حفظ اكوسیستم طبیعی به دنبال توسعه گردشگری طبیعی باشیم، اظهار داشت: با احداث مجتمع های گردشگری با ماهیت بیشتر طبیعی باید تلاش شود گردشگری طبیعی در این منطقه توسعه یابد تا جلوی تخریب طبیعت باز گرفته شود.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران درباب لایحه پشتیبانی از محیط بانان اظهاركرد: این لایحه در كمیسیون های مجلس تصویب شده است و امیدواریم هرچه زودتر در صحن مجلس هم مطرح شود.

وی با اشاره به اینكه محیط بانان جزو مظلوم ترین نیروهای حاكمیتی هستند كه در عرصه های مختلف و در شرایط آب و هوایی سخت خدمت می كنند، اظهار داشت: با تصویب لایحه پشتیبانی از محیط بانان در مجلس محیط بانان از حمایت های نظامی و انتظامی برخوردار خواهند شد.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا مهدی یوسفی جمارانی - فرماندار شهرستان فیروزكوه - باز در این مراسم با اشاره به اینكه شهرستان فیروزكوه یكی از شهرستان های ویژه استان است، اظهاركرد: فیروزكوه به لحاظ وسعت بزرگترین شهرستان استان و بخش قابل توجهی از مساحت آن مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع می باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه منطقه گردشگری تنگه واشی بعنوان اثر طبیعی ملی شناخته میگردد و نیاز به حضور محیط بانان در این منطقه همواره احساس شده است، اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش محیط زیست استان تهران امروز شاهد بهره برداری از پاسگاه این منطقه هستیم و شرایط برای حضور موثرتر یگان حفاظت محیط زیست شهرستان فراهم گشته است.

جمارانی با اشاره به اینكه بیشتر از ۲۰ نوع گونه حیات وحش كه گاهی از گونه های نادر هم هستند در این منطقه وجود دارند، اظهاركرد: در حوزه گونه های گیاهی باز این منطقه یك ذخیره گاه غنی شمرده می شود و بیشتر از ۷۰ نوع گونه گیاهی و دارویی در این منطقه وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی با اشاره به اینكه متاسفانه در خیلی از شهرستان های كشور به سبب حضور فاقد كنترل گردشگران، شاهد تخریب محیط زیست هستیم، اشاره كرد: خوشبختانه به همت یگان حفاظت محیط زیست تا امروز در شهرستان فیروزكوه چنین مشكلاتی نداشته ایم و با تقویت مجموعه محیط زیست شهرستان این روند با قدرت و شدت بیشتری ادامه می یابد.
1397/08/21
18:18:45
5.0 / 5
2561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است