زهكشی در اراضی تالاب ها باعث نابودی آنها می گردد

زهكشی در اراضی تالاب ها باعث نابودی آنها می گردد

حیوان خانگی بگیر: مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی كشور اظهار داشت: زهكشی در اراضی تالاب ها موجبات نابودی آنها را فراهم نموده است ازاین رو برای نجات تالاب ها باید زهكشی انجام نشود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا دكتر باقر زاده كریمی در جلسه كارگروه راهبری تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب های یازده گانه پلدختر با مشاركت جوامع محلی و ذینفعان كه در استانداری لرستان برگزار شد، اظهاركرد: تالاب ها شاخص عملكرد ما در مدیریت منابع آب است.

وی با اشاره به زهكشی هایی كه در زمین های تالابی صورت گرفته است، اضافه كرد: متاسفانه در گذشته طرح های اشتباهی مانند تولید زهكشی در اراضی تالاب ها به اجرا درآمده كه موجبات نابودی آنها را فراهم نموده كه برای نجات تالاب ها باید زه كشی ها بسته شوند.

باقرزاده كریمی در ادامه اظهار داشت: با اجرای مدیریت زیست بومی و مدیریت تالاب همه چیز شفاف است و تمام كاركردها و منافع همه اقشار كاملا مشخص است.

وی با اشاره به تعامل خوب دستگاه های اجرایی، سمن های زیست محیطی و جوامع محلی در استان لرستان خاطرنشان كرد: امید می رود این تعاملات منجر به احیای تالاب ها در این استان شود.

مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی كشور در ادامه اظهار داشت: تالاب ها دارای كاركردهای مختلفی مانند حفظ تنوع زیستی و تامین معیشت ذینفعان، تعدیل آب و هوا دارند كه در مدیریت زیست بومی همه این كاركردها مد نظر قرار می گیرد.

در ادامه این جلسه حمیدرضا كاظمی - نماینده پلدختر درمجلس شورای اسلامی - با اشاره به برخی از كاركردهای تالاب ها اظهار داشت: تالابها سرمایه ملی هستند و همه مردم در حفاظت از آنها باید مشاركت كنند.

وی اضافه كرد: برنامه های عرضه شده در مدیریت تالاب ها باید با مشاركت مردم باشد و بصورت شفاف تبیین و عرضه شود.

فتحی بیرانوند - مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان - هم در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های پلدختر و اقدامات انجام شده عرضه داد.

وی با اشاره به اینكه تالاب های پلدختر در اثر زمین لغزش سیمره بوجود آمده اند، اظهار داشت: این تالاب ها می توانند بعنوان یك اثر طبیعی – ملی ثبت شوند. تالاب های پلدختر همچون تالاب های كوهستانی به شمار می روند و امید است كه با تسهیل شرایط مورد نیاز در كنوانسیون رامسر ثبت شوند.

مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان در انتها اظهاركرد: با عنایت به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست، مطالعات جامع و راهبردی تالاب های استان تدوین شده است و در این راستا جهت مدیریت زیست بوم تالاب های استان جلسات متعددی با مسئولان و جوامع محلی برگزار شده است.1397/08/24
20:08:41
5.0 / 5
2401
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است