كمبود اكسیژن در عمق 50 متری دریای عمان

كمبود اكسیژن در عمق 50 متری دریای عمان

حیوان خانگی بگیر: بندرعباس - رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از حاكم بودن شرایط نامطلوب اكسیژن در دریای عمان آگاهی داد و اظهار داشت: ستون آب در دریای عمان از دهانه تنگه هرمز تا آب های عمیق روبروی چابهار در اعماق بیشتر از 50 متر با كمبود شدید اكسیژن مواجه می باشد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، بهروز ابطحی روز یكشنبه با بیان گزارش سومین گشت دریایی «كاوشگر خلیج فارس» در محدوده دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس اضافه كرد: اگر غلظت اكسیژن محلول در آب به مقادیر كمتر از 2 میلی گرم بر لیتر (حدود 60 میكرومول بر كیلوگرم) كم شود شرایط فقر اكسیژن به وجود می آید.
وی افزود: این پدیده به صورت طبیعی در اعماق 200 تا 1000 متری برخی مناطق اقیانوسی و باز محیط های ساحلی آلوده به فاضلاب و كودهای كشاورزی و در اثر تجزیه باكتریایی مواد آلی و بقایای اجساد موجودات زنده و مصرف اكسیژن احداث میگردد.
ابطحی گرم شدن كره زمین (كاهش حلالیت اكسیژن در آب و تقویت لایه بندی در اقیانوس ها و دریاها) و افزایش ورود فاضلاب ها و كودهای شیمیایی حاوی فسفر و نیتروژن معدنی را از عوامل اصلی تشدید پدیده كاهش اكسیژن در محیط های دریایی عنوان نمود.
وی اضافه كرد: این عوامل سبب شده تا حجم و مساحت قابل توجهی از محیط های دریایی جهان به مناطق مرده (dead zone) تبدیل شوند، پژوهش ها نشان داده است كه وسعت و تعداد مناطق مرده دریایی با شرایط زیست محیطی فعلی حاكم بر كره زمین در حال افزایش بوده و اقیانوس ها در حال از دست دادن تنفس خود هستند.
وی افزود: از دهه 1960 تا كنون 4.5 میلیون كیلومتر مربع بر مساحت مناطق مرده در دریاها و اقیانوس ها اضافه شده است.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی پیش بینی كرد: برمبنای نتایج این گشت دریایی برای خیلی از موجودات زنده (بویژه ماهیان) در دریای عمان، زندگی، محدود به لایه بسیار نازكی از سطح آب (ضخامت چند 10 متر) شده است.
ابطحی یاد آور شد: از آنجاییكه احتمال به سطح رسیدن و انتشار آب های كم اكسیژن در سراسر سواحل دریای عمان تحت تاثیر جریان های عمودی و افقی كه از خاصیت های منطقه مذكور است وجود دارد، استقرار چنین توده عظیمی از آب های كم اكسیژن و بسیار نزدیك به سطح در دریای عمان می تواند بعنوان یك عامل تهدید كننده برای منابع زیستی این منطقه به شمار آید.
وی اشاره كرد: نتایج اندازه گیری های میدانی نشان داده است در بیشتر نواحی خلیج فارس و تنگه هرمز، حتی در فصول گرم سال كه شدید ترین شرایط لایه بندی در ستون آب برقرار است، غلظت اكسیژن محلول وارد محدوده هایپوكسیا نشده است.
وی اضافه كرد: دلیل این پدیده را می توان به تهویه مناسب آب های عمقی توسط جریان پایین رونده آب های شور و چگال و اكسیژن دار بخش های كم عمق جنوب خلیج فارس نسبت داد، با این وجود، نتایج نشان داده است در آب های نزدیك به بستر در نقاط محدودی از خلیج فارس و تنگه هرمز احتمال بروز شرایط فقر اكسیژن در بعضی فصول سال وجود دارد.
همچنین عضو هیات علمی پژوهشگاه و مدیر سومین گشت دریایی «كاوشگر خلیج فارس» در تشریح جزئیات این گشت گفت: محققان پژوهشگاه با استفاده از تجهیزات نمونه برداری، نمونه های آب را از اعماق دریای عمان به روی شناور منتقل كرده و مورد بررسی قرار دادند.
ابوالفضل صالح اضافه كرد: نتایج سنجش اكسیژن این نمونه برداری ها نشان داده است كه در سراسر دریای عمان در اعماق بیشتر از 40 متر تا بستر دریا (در عمق 1000 متر) در زمان انجام این مطالعه شرایط فقر اكسیژن حاكم است.
وی اشاره كرد: بااینكه آب شور و نسبتا گرم و اكسیژن دار خلیج فارس كه از راه تنگه هرمز وارد دریای عمان میگردد در اعماق حدود 200 تا 400 متر موجب افزایش اندك غلظت اكسیژن در این لایه در دریای عمان می شود، اما با این وجود شرایط فقر اكسیژن در این لایه باز همچنان حاكم است.
مسوول اجرای برنامه علمی «كاوشگر خلیج فارس» معتقد می باشد كه مصرف اكسیژن (بدون جایگزین شدن) همراه با تولید دی اكسید كربن در ستون آب موجب افزایش قابل توجه اسیدیته آب میگردد به صورتی كه در اعماق حدود 1000 متر در دریای عمان، pH آب حدود 0.7 اسیدی تر از آب های سطحی به ثبت رسید.
به قول او همینطور افزایش اسیدیته آب باز یكی از عوامل محدود كننده زیست در محیط های دریایی بخصوص برای موجوداتی است كه دارای اسكلت یا پوسته كربنات كلسیمی هستند. كاهش شدید غلظت اكسیژن همین طور شرایط مناسبی را برای تولید گازهای بسیار سمی مانند دی هیدورژن سولفید و گاز گلخانه ای نیتروس اكسید در محیط های دریایی فراهم می آورد.
صالح ضمن اشاره به مطالعات اقیانوس شناسی پیشین اشاره كرد كه برمبنای مطالعات اقیانوس شناسی، دریای عمان و شمال دریای عرب (كه در جنوب دریای عمان واقع شده است) به صورت طبیعی در بردارنده توده عظیمی از آب های كم اكسیژن و یا فاقد اكسیژن هستند.
وی یاد آور شد: در سال 2017 میلادی، یك تیم تحقیقاتی از دانشگاه آنگلیای شرقی در انگلستان با همكاری دانشگاه سلطان قابوس عمان با استفاده از ربات های سی گلایدر (seaglider) به پژوهش در دریای عرب و دریای عمان تا عمق 1000متری پرداختند و نتایج تحقیقات آنها نشان داد كه این منطقه وسیع ترین و ضخیم ترین منطقه دریایی مرده بر روی زمین شمرده می شود.
دكتر باستین كویست رهبر این تیم تحقیقاتی از این منطقه بعنوان یك منطقه مرده وسیع و روبه گسترش یاد می كند كه بطورعمده از موجودات زنده عاری شده است.
محققان پژوهشگاه خاطرنشان كردند كه امروزه گسترش مناطق مرده دریایی و كاهش اكسیژن محلول در آب دریا كه عموما تحت تاثیر عوامل انسانی مانند مصرف سوخت های فسیلی و ورود فاضلاب های شهری و كشاورزی به محیط های دریایی تشدید می شود، همراه با سایر استرس های موجود محلی، منطقه ای و جهانی مانند صید بی رویه، تخریب فیزیكی زیستگاه ها، ورود آلاینده ها، اسیدی شدن دریاها و گرمایش جهانی، تهدیدی جدی برای منابع زیستی دریایی محسوب می شوند.
اقدام های مشترك در زمینه كاهش استرس های محلی و منطقه ای می تواند از تاثیرات منفی چنین پدیده هایی بر منابع زیستی دریایی بكاهد.
سومین گشت دریایی «كاوشگر خلیج فارس» كه در امتداد برنامه طولانی مدت پایش اقیانوس شناسی خلیج فارس و دریای عمان در 26 شهریور 1397 به مدت دو هفته در محدوده دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس انجام شد.
در این گشت دریایی كه با حضور 12 پژوهشگر و در 27 ایستگاه نمونه برداری با موفقیت انجام شد، پژوهشگران با تمركز بر چالش های پیش روی خلیج فارس و دریای عمان پیرامون سوژه های كاهش میزان اكسیژن در بخش های عمیق خلیج فارس و دریای عمان و اثرات آن بر شناورزیان و كفزیان دریایی، میزان اسیدی شدن محیط های دریایی كشور، تخمین عواقب ناشی از افزایش آلاینده های شهری و كشاورزی بر روی منابع زیستی خلیج فارس، آلاینده های نفتی و میكروپلاستیك ها، بازسازی شرایط محیطی در چند قرن اخیر در خلیج فارس و غیره، مطالعه و بررسی های لازم را انجام دادند.
پایش وضعیت اكسیژن محلول در دریای عمان و تغییرات فصلی و بلندمدت آن و تاثیر متقابل غلظت اكسیژن محلول بر موجودات زنده و رژیم بیوژئوشیمیایی ستون آب در این منطقه جزء اهداف برنامه پایش اقیانوس شناسی پژوهشگاه بوده و در مراحل آتی برنامه پایش با جزئیات بیشتری مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
3219/6048


1397/08/27
14:30:03
5.0 / 5
2950
تگهای خبر: آب , اقیانوس , سفر , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است