تكثیر یوزپلنگ آسیایی با همكاری پژوهشگاه رویان

تكثیر یوزپلنگ آسیایی با همكاری پژوهشگاه رویان

به گزارش حیوان خانگی بگیر در آستانه روز جهانی یوزپلنگ (۱۳ آذرماه) رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از تلاش ها برای تكثیر یوزپلنگ آسیایی با استفاده از كشت بافت اطلاع داد.عیسی كلانتری در گفت وگو با ایسنا اظهاركرد: سازمان حفاظت محیط زیست تكثیر و پرورش یوزپلنگ ها را با استفاده از پژوهشگاه رویان پیگیری می كند. در این جهت تلاش می نماییم احیای یوزپلنگ آسیایی را با استفاده از كشت بافت با كمك این پژوهشگاه انجام دهیم.

معاون رئیس جمهوری در مورد روش تامین منابع مالی برای این پروژه اظهار داشت: هزینه آن هم هر چقدر باشد، تقبل می نماییم.

مجید خرازیان مقدم - مدیر كل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست- در مورد تكثیر یوز با استفاده از كشت بافت به ایسنا اظهاركرد: از هر ظرفیتی برای حفظ یوزپلنگ آسیایی استفاده می نماییم. طرف قرارداد سازمان حفاظت محیط زیست در این طرح، پژوهشكده محیط زیست و توسعه پایدار و مجری طرح هم این پژوهشكده است كه با استفاده از پژوهشگاه رویان امور مربوط به این مورد را پیگری می كند.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سه شنبه (۱۳ آذر) روز جهانی یوزپلنگ است. یوزپلنگ ها هر دو نوع آفریقایی و آسیایی، سریع ترین حیوانات زمین هستند. یوز آسیایی Acinonyxjubatusvenaticus نسبت به نوع آفریقایی كمی كوچك تر و تیره تر است. پوشش نخودی رنگ با خال های سیاه در سر و كمر، بدن این جانور را پوشانده است. مشخصه این جانور، نوار سیاه رنگ اشك مانندی است كه از گوشه چشم ها شروع شده و تا كنار بینی ادامه می یابد.

یوز آسیایی یكی از مهمترین گربه سانان بزرگ جثه است كه كمتر از ۵۰ قلاده از آن در حیات وحش باقی مانده و تنها جمعیت باقی مانده از یوزها، همین جمعیتی است كه در ایران پراكنده شده و در صورت از بین رفتن این ۵۰ نفر یوز، یك گونه پرارزش برای همیشه در كل دنیا منقرض می گردد.
1397/09/11
14:37:31
5.0 / 5
2545
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است