آگهی پژوهشگران درباره انقراض گونه ها به جهت تغییرات اقلیمی

آگهی پژوهشگران درباره انقراض گونه ها به جهت تغییرات اقلیمی

حیوان خانگی بگیر: تحقیقات پژوهشگران ایتالیایی و استرالیایی نشان داده است نابودی گونه های گیاهی و جانوری به سبب تغییرات آب و هوایی، خطر انقراض های زنجیروار گونه ها را بیشتر می كند كه می تواند در نهایت به نابودی حیات كامل در زمین منجر شود.


به گزارش گروه علمی ایرنا از نشریه «ساینس دیلی»، محققان ایتالیایی و استرالیایی 2 هزار نوع از گونه های در رابطه با گیاهان و جانوران را در محیط آزمایشگاهی شبیه سازی كرده اند. آنها با استفاده از این شبیه سازی مدرن، محیط آزمایشگاهی را در معرض تغییرات زیست محیطی فاجعه باری قرار دادند كه در نهایت می تواند حیات بشر را نابود كند.
از نمونه های این بلایای شبیه سازی شده می توان به گرمای جهانی فزاینده، سناریوی زمستان اتمی كه به دنبال انفجار چندین بمب اتمی رخ می دهد و به هدف خوردن یك شهاب سنگ بزرگ اشاره نمود.
هدف مورد نظر از آزمایش ها این بود كه اثبات شود میزان تحمل گونه های مختلف در مقابل گرمایش یا سرمایش شدید می تواند به تنهایی معیار كافی و مناسبی برای توصیف و توضیح سرعت انقراض گونه ها باشد.
دكتر جیووانی استرونا رییس مركز تحقیقات كمیسیون اروپا در ایتالیا می گوید: حتی سازگارترین و مقاوم ترین گونه ها باز به ناچار تحت فشار ناشی از استرس های فروپاشی زیست بوم توسط عوامل منقرض كننده قرار می گیرند و از بین می روند.
یافته ها نشان داده است بدترین قسمت سناریوی انقراض این است كه گونه ای به علت وابستگی به گونه ای از قبل نابود شده، از بین برود كه به این پدیده 'هم انقراضی' می گویند.
تصور كنید گل یك گیاه توسط گونه خاصی از زنبور عسل گرده افشانی شود. اگر یكی از این گونه ها منقرض شود بدین سبب گونه دیگر باز از بین می رود.
تحقیقات نشان داده است باوجود ارتباط بسیار پیشرفته گونه های زیستی با زندگی انسان ها، همان گونه كه گونه های زیستی كمتر مقاوم از بین می روند، گونه های قوی تر به جهت وابستگی به گونه های ضعیف منقرض می شوند.
پروفسور برادشاو استاد دانشگاه فلیندرز در جنوب استرالیا، می گوید: به علت لحاظ نكردن عوامل موثر بر انقراض زنجیره ای همچون تغییرات آب و هوایی متعدد، میزان و گستردگی گونه های از دست رفته به درستی پیش بینی نمی گردد.
وی می گوید: در مقالات گوناگون آگهی داده شده است كه نباید عوامل مختلف تأثیرگذار بر انقراض، نادیده گرفته شود.
برادشاو آگهی می دهد در نظر نگرفتن این تاثیرات پشت سر هم و متوالی موجب احداث یك دیدگاه بیش از اندازه خوش بینانه و غیرواقعی در مورد اثرات تغییرات آب و هوایی در آینده میگردد.
تصور اینكه از بین رفتن یك نوع جانور یا گیاه كوچك تا این اندازه مهم باشد دشوار می باشد اما محققان اعتقاد دارند پیگیری و بررسی نابودی كامل گونه ها نشان داده است نبود حتی یك گونه تاثیرات زیست محیطی گسترده باقی می گذارد.
نكته قابل توجه دیگر در این تحقیقات كه به صورت خاص در ارتباط با گرمایش زمین وجود دارد، این است كه فقدان تحمل گونه ها در مقابل گرما به علاوه سایر عوامل موثر بر انقراض می تواند منجر به این شود كه فقط افزایش 6-5 درجه ای میانگین گرمای زمین به تنهایی حیات روی كره زمین را از بین ببرد.
این مطالعات نشان می دهد گرمایش هوا نتایج منفی زیانبارتری در قیاس با انقراض های تصادفی و حتی زمستان اتمی دارد و می تواند موجب از بین رفتن آبشارها (منابع آبی) به شدیدترین شكل ممكن شود.

علمی*ح.م* 2017*1961*


1397/09/16
21:06:08
5.0 / 5
2293
تگهای خبر: آب , اقلیم , انقراض , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است