دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد

دریاچه ارومیه بال و پر می گیرد

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی اظهار داشت: تا 20 آذرماه مجموعا 72 میلیون مترمكعب آب سدهای استان به سمت پیكره دریاچه ارومیه هدایت شده است.


كیومرث دانشجو در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، حجم پیش بینی شده برای اولین مرحله رهاسازی به دریاچه ارومیه از سدهای مخزنی زولا، شهرچای و مهاباد را برپایه مصوبه كارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در سال جاری، 92 میلیون مترمكعب بیان كرد و اظهار داشت: این میزان رها سازی از 26 آبان آغاز و رهاسازی سدهای مهاباد و شهرچای به میزان 28 و 24 میلیون مترمكعب آب در 13 و 15 آذرماه به آخر رسیده و در سد زولا با دبی 9 مترمكعب در ثانیه در حال انجام می باشد كه تا 20 آذرماه مجموعا 72 میلیون مترمكعب آب سدهای مذكور به سمت پیكره دریاچه ارومیه هدایت شده است.
وی با اشاره به اینكه میزان بارندگی های استان طی سال آبی 97_98 تا 19 آذر 139.4 میلیمتر بود اضافه كرد: میزان بارشها در دوره مشابه سال قبل 76.2 میلیمتر بود كه رشد 83 درصدی بارشها در استان را نشان داده است.
وی افزود: میزان بارندگی ها در استان در مقایسه با دوره مشابه بلندمدت كه بارش 87.2 میلیمتر داشته افزایش 60 درصدی را نشان داده است.
دانشجو میزان بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در محدوده استان طی سال آبی جاری تا 19 اذر ماه را 136.8 میلیمتر اعلام نمود و اظهار داشت: میزان بارندگی در سال قبل این محدوده 70.8 میلیمتر بوده كه افزایش 93.3 درصدی را شاهدیم.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اینكه 341 میلیون مترمكعب حجم رواناب های تولیدی ثبت شده توسط ایستگاههای ورودی به دشتهای استان تا آخر آبان ماه سالجاری بوده خاطرنشان كرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 63 درصدی را داشته است.
وی سدهای درحال بهره برداری استان را 13 مورد اعلام نمود و اضافه كرد: حجم ذخایر سدهای مذكور تا 19 آذر سال جاری 919.5 میلیون مترمكعب است كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 31 درصدی را در حجم آب سدهای استان شاهدیم.
دانشجو افزود: سد بوكان با 278 میلیون مترمكعب، آغ چای با 192 میلیون مترمكعب و شهرچای با 107.5 میلیون مترمكعب به ترتیب بیشترین حجم آب در میان 13 سد استان را دارند.
مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به خبرنگار ایسنا ضمن انتقاد از توسعه اراضی كشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفته، دانشگاه های ارومیه و تبریز ماموریت یافته اند كه عدد دقیق توسعه كشاورزی را در كل حوضه آبریز استخراج كنند و بعد از استخراج این آمار برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.
زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین های كشاورزی
فرهاد سرخوش در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه آیا طی چند سال قبل اراضی كشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسعه یافته است، اظهار نمود: طبق برآوردها در كل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و كردستان، اراضی كشاورزی حدود ۲۱ هزار هكتار بیشتر شده است، درحالی كه طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه باید از افزایش سطح زیر كشت در این حوضه جلوگیری می شد تا كاهش ۴۰ درصدی مصرف آب درحوزه كشاورزی محقق شود. متاسفانه پایبندی به این مصوبه وجود نداشت.
وی افزود: عمده توسعه اراضی كشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه «دیم» بوده است البته از دانشگاه های ارومیه و تبریز خواسته ایم كه بررسی دقیقی در مورد میزان توسعه اراضی كشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه داشته باشند. در صورت آماده شدن این گزارش، برخوردهای لازم طبق ضوابط صورت خواهد گرفت.
از وضعیت بودجه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه چه خبر؟
به قول سرخوش، همینطور ۴۰۰ میلیارد تومان هم از محل صندوق توسعه ملی برای تكمیل پروژه انتقال آب كانی سیب به دریاچه ارومیه ابلاغ و تابحال ۵۰ درصد آن دریافت شده است. قول داده شد كه مابقی هم بزودی تخصیص داده شود.
وی با اشاره به اینكه مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز، در بهمن ماه امسال اجرا می گردد، اظهار نمود: رهاسازی زمستانه از همه سدهای حوضه آبریز انجام می گردد. جزئیات مربوط به آن همچون میزان آب رهاسازی شده ابتدای دی مشخص می گردد. از میزان آب های موجود در حوضه آبریز، مصارف آب آشامیدنی و كشاوزی جدا می گردد و مازاد بعنوان حق آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می ریزد.

سرخوش همینطور با اشاره به مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص ورود كلیه رواناب های حوضه آبریز به دریاچه ارومیه خاطرنشان كرد: طبق مصوبه ستاد از اول آذر سال جاری تا اردیبهشت سال آینده باید همه رواناب ها در حوضه دریاچه بعنوان حق آبه دریاچه ارومیه تلقی شده و به دریاچه بریزد.
وی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه اظهاركرد: هم اكنون تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۴ متر است، این درحالیست كه در آخر سال آبی گذشته (شهریور۹۷) تراز دریاچه ۱۲۷۰.۲۱ متر بود ازاین رو در شرایط كنونی كه كمتر از سه ماه از شروع سال آبی جدید می گذرد، تراز دریاچه ۲۲ سانتیمتر بیشتر شده است. از جانب دیگر تراز دریاچه ارومیه در مدت مشابه سال گذشته، ۱۲۷۰.۲۸ متر بود و افزایش ۱۶ سانتی متری نسبت به سال قبل را نشان داده است.
دریاچه ارومیه ۲۸۲ كیلومتر وسیع تر شده است
وی با اشاره به اینكه در شرایط حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۱۹۲۸ كیلومترمربع است، این رقم را با آخر سال آبی گذشته و مدت مشابه در سال قبل مقایسه كرد و اظهار داشت: در آخر شهریور سال ۹۷، وسعت دریاچه ارومیه ۱۶۴۶ كیلومتر مربع بود كه تابحال ۲۸۲ كیلومتر وسیع تر شده است.
مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در انتها تصریح كرد: حجم آب دریاچه ارومیه در آخر سال آبی گذشته (شهریور ۹۷)، ۹۶۰ میلیون متر مكعب به ثبت رسید كه خوشبختانه هم اكنون به یك میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمكعب رسیده است و نشانگر افزایش ۳۴۰ میلیون متر مكعبی حجم آب دریاچه است.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی - مدیردفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در كارگاه آموزشی آب و محیط زیست كه در مهرماه امسال برگزار شد، اظهار داشته بود: ستاد احیای دریاچه ارومیه مبحث توسعه كشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به شورای عالی امنیت ملی برده است.1397/09/21
15:18:44
5.0 / 5
2116
تگهای خبر: آب , آموزش , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است