ذرات معلق جو را بشناسید

ذرات معلق جو را بشناسید

حیوان خانگی بگیر: «آلودگی ذرات» در هوا توسط سازمان EPA آمریكا بعنوان تلفیقی از ذرات جامد و مایع تعریف شده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بعضی از این ذرات مانند غبار یا دود به سبب اندازه و غلظت آنها به گونه ای هستند كه با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند، ولی انواع دیگری باز وجود دارند كه تنها با استفاده از میكروسكوپ های الكترونی قابل مشاهده هستند. این ذرات دارای ابعاد و اشكال متفاوتی است و امكان دارد كه از صدها ماده شیمیایی متفاوت تولید شده باشند.

برخی از ذرات كه بعنوان «ذرات اولیه یا اصلی» شناخته می شوند به صورت مستقیم از منبع تولیدكننده آلاینده مانند كارگاه های ساختمانی، جاده های بدون روسازی و احتراق خارج می شوند و مابقی ذرات از واكنش های پیچیده با مواد شیمیایی مانند دی اكسیدگوگرد و دی اكسیدنیتروژن كه از نیروگاه ها و كارخانجات صنعتی و اتومبیل ها خارج می شوند به دست می آیند. این ذرات بعنوان «ذرات ثانویه» شناخته می شوند و بخش زیادی از ذرات ریز موجود در هوا را می سازند.

برمبنای مطالب ذكرشده در كتابچه ذرات معلق، منابع و اندازه گیری ذرات متعلق می توانند در دو فاز جامد و مایع باشند همین طور اندازه آنها محدوده وسیعی از مرتبه ابعاد مولكولی در حدود ۰.۰۰۲ میكرون تا ذرات بزرگ در حدود ۱۰۰ میكرون را در بر می گیرد. به صورت صریح و مشخص، حد پایینی برای اندازه ذرات تعریف نشده است چونكه معیار دقیقی برای تجمع مولكول های تشكیل دهنده یك ذره وجود ندارد. حد بالای آن باز برابر با اندازه قطره باران ریز یا ماسه بسیار ریز است. به صورت كلی و با عنایت به فیزیك و شیمی جو، مهم ترین ذرات دارای اندازه ای در محدوده ۰.۰۰۲ تا ۱۰ میكرون هستند.

ذرات جوی شامل یون های آلی، اجزای متالیك، كربن عنصری، اجزای آلی و اجزای سنگی هستند. ذرات موجود در هوا اغلب به سه دسته مجزا از نظر ابعاد تقسیم می شوند: ذرات درشت، ریز و بسیار ریز. ذرات درشت دارای قطر ۲.۵ تا ۱۰ میكرون هستند و نسبتا سریع ته نشین می شوند در حالیكه ذرات ریز (دارای قطر۰.۱ تا ۲.۵ میكرون) و بسیار ریز (كوچكتر از ۰.۱ میكرون) برای مدت زمان طولانی تری به صورت معلق باقی می مانند. به منظور درك بهتر اندازه ذرات، بهتر است قطر تار موی انسان كه برابر با ۷۰-۵۰ میكرون است، مدنظر قرار گیرد.

زمانی كه صحبت از PM۱۰ می شود، منظور ذرات با قطر كوچك تر از ۱۰ میكرون است. این ذرات شامل غبار، گرده و باكتری هستند. همین طور زمانی كه از PM۲.۵ صحبت می شود، منظور ذرات با قطر كوچكتر از ۲.۵ میكرون است. این ذرات شامل ذرات حاصل از احتراق، ذرات آلی و فلزات می شوند.
1397/09/22
13:42:38
5.0 / 5
1947
تگهای خبر: هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است