بازی با جان ایران

بازی با جان ایران

حیوان خانگی بگیر: در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی كه ˮایرانˮ نامگذاری شده، حكم بازگشت به طبیعت صادر گردیده است كه امید معماریان دامپزشك این یوزپلنگ می گوید كه او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود بزودی جان خودرا از دست می دهد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، زمستان پارسال اعضای یك باند خرید و فروش و قاچاق حیات وحش هنگام جابه جایی یك قلاده یوزپلنگ ایرانی در تهران دستگیر و تحویل مراجع قضایی داده شدند تا به تخلف آنها رسیدگی شود. دادگاه بدوی این متهمان كه گفته میگردد مهمترین پرونده تاریخ تخلفات محیط زیستی در حوزه شكار و صید بود هفته گذشته بدون حضور نماینده حقوقی محیط زیست تشكیل و برای آن حكم صادر شد.
بر طبق این حكم دادگاه بدوی سه نفر از متهمان این پرونده به پرداخت ۱۰ میلیون ریال و یك متهم دیگر به پرداخت ۲۰ میلیون ریال محكوم شدند، همین طور در حكم آورده شده است كه یوزپلنگ قابلیت بازگشت به زیستگاه طبیعی خودرا دارد. از این رو متخلفان از پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شكار یوزپلنگ به مبلغ یكصد میلیون تومان معاف می گردند.
این حكم در حالی صادر گردیده است كه حداقل مجازات برمبنای ماده ۱۳ قانون شكار و صید ۶۰ میلیون ریال است و با عنایت به نوع جرم می تواند تا ۸۵ میلیون ریال افزایش پیدا كند.
عدم حضور نماینده حقوقی محیط زیست در جلسه دادگاه سبب گشته است كه قوانین جدید شكار و صید به مراجع قضایی نمایش نشود و مجازات آنها حتی كمتر از مبلغ تعیین شده در قانون شكار و صید باشد.
یوزپلنگ زنده گیری شده كه ایران نام دارد حدودا ۴ ماهه بوده كه از طبیعت جدا شده و حدود ۸ ماهگی توسط ماموران محیط زیست كشف شده است و در حالی شنیده ها از آن حكایت می كند كه بر طبق حكم دادگاه یوزپلنگ می تواند به طبیعت بازگردد كه به قول دكتر امید معماریان _دامپزشك «ایران» این یوزپلنگ دیگر قابلیت برگشت به طبیعت را ندارد چونكه این گونه از حیات وحش تا دو سالگی فن هایی را جهت زندگی در طبیعت از مادرشان می آموزند. سن ایران هم اكنون یك سال و نیم است و تمام این مدت از طبیعت دور بوده.
معماریان در گفتگو با ایسنا تاكید می كند كه این توله یوزپلنگ اگر در طبیعت رها شود خیلی زود جان خودرا از دست می دهد.
حكم دادگاه بدوی در حالی با واكنش تعدادی از فعالان محیط زیست مواجه شده كه انتظار می رود اداره محیط زیست استان تهران به پرسش ها و ادعاها درباره عملكرد خود در این پرونده همچون اینكه چرا نماینده حقوقی اداره در دادگاه حضور نداشته و یا آیا به رای دادگاه اعتراض شده یا خیر پاسخگو بوده و شفاف سازی كند اما متاسفانه پیگیری های مكرر خبرنگار ایسنا تا لحظه ارسال گزارش بی پاسخ ماند.
برمبنای برآوردها تنها حدود ۴۰ تا ۵۰ قلاده یوزپلنگ ایرانی در كشور باقی مانده است. با عنایت به حساسیت هایی كه روی این گونه وجود دارد انتظار می رود كه اداره محیط زیست استان تهران نه تنها پاسخگوی افكار عمومی باشد بلكه برای بازدارندگی از انجام این تخلفات و حفظ این گونه نادر در طبیعت ایران كه برای حفاظت از آن هزینه های سنگین مادی و معنوی پرداخته شده است، ورود جدی تری به این پرونده در دادگاه های تجدیدنظر داشته باشد و با عنایت به اینكه مهمترین پرونده تاریخ تخلفات محیط زیستی در حوزه شكار و صید است خواهان اشد مجازات یعنی سه سال حبس متخلفان یا پرداخت یك صد میلیون تومان جزای نقدی شوند.
ایسنا _مهشاد كریمی1397/09/23
12:35:59
5.0 / 5
2378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است