تغییر فصل های بارندگی در اثر تغییرات آب و هوایی

تغییر فصل های بارندگی در اثر تغییرات آب و هوایی

حیوان خانگی بگیر: محققان اروپایی با بررسی اطلاعات به دست آمده از 50 هزار ایستگاه هواشناسی در سراسر جهان دریافتند گرمایش جهانی سبب تغییر مدت و میزان بارندگی در فصل های مختلف شده است.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بر طبق این تحقیقات افزایش دما با افزایش طول دوره های بارندگی و خشكسالی در مناطق مختلف زمین ارتباط مستقیم دارد.
در طول چند دهه گذشته میزان بارندگی های شدید و طولانی در مناطق شرقی و مركزی آمریكا و مناطق شمالی اروپا و آسیا افزایش یافته است و دوره های خشكسالی طولانی در آفریقا به وقوع پیوسته است. در واقع از سال 1980 میلادی مدت فصل بارانی سال در آمریكا 25 درصد افزایش داشته است در حالیكه در قاره آفریقا مدت فصل خشك افزایش یافته است.
بر اساس این تحقیقات اگر زمین گرفتار تغییرات آب و هوایی اخیر نمی شد، یك سوم از ماه های خشك آفریقا هیچ گاه به وقوع نمی پیوست.
آزمون های آماری مختلف، اثرگذاری گرمایش زمین را بر این نوع تغییر فصل ها در مناطق مختلف، تایید می كند. نتایج این مطالعات نشان می دهد كه به صورت كلی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شاهد فصل خشك طولانی تر و مناطق شمالی با عرض جغرافیایی بالا و شاهد فصل بارانی طولانی تر بوده اند. این الگوهای آب و هوایی با آنچه كه پیش بینی می شد در اثر گرمایش زمین در نتیجه فعالیت های انسانی رخ دهد، كاملا سازگاری دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Geophysical Research Letters انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/25
14:16:51
5.0 / 5
2148
تگهای خبر: آب , بارندگی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است