بحران خشك شدن دریاچه ارومیه مهار می شود؟

بحران خشك شدن دریاچه ارومیه مهار می شود؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر استاندار آذربایجان غربی به مشكل خشكی دریاچه ارومیه اشاره نمود و اظهار داشت: دولت توجه ویژه ای به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه دارد و امیدواریم با برنامه های دولت بتوانیم بحران خشك شدن دریاچه ارومیه را مهار نماییم.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، محمد مهدی شهریاری، امروز در برنامه زنده بامداد بخیر ایران شبكه یك سیما با تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه های مختلف اظهار داشت: آب و خاك مناسب در استان آذربایجان غربی سبب شده این استان بعنوان یكی از استان های بی نظیر كشور در تولید محصولات كشاورزی تبدیل گردد بطوریكه سالانه حدود 6 میلیون تن انواع محصولات كشاورزی در استان تولید می گردد.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینكه متاسفانه در سال های گذشته از ظرفیت های استان برای تولید اشتغال كمتر استفاده شده اظهار داشت: امسال با برنامه ریزی های انجام شده در حوزه اشتغال، نرخ بیكاری استان 3 درصد كاهش یافته و امیدواریم با تسهیلات ویژه دولت شاهد تولید شرایط مطلوب اشتغال در استان باشیم.
شهریاری همینطور به حمایت های دولت در بخش اشتغال در استان اشاره نمود و اظهار داشت: آذربایجان غربی در بخش پرداخت تسهیلات رونق تولید جزو سه استان اول و در جذب تسهیلات اشتغال عشایری و روستایی هم استان جزو استان های پیشرو كشور است.
وی با اشاره به اینكه مردم آذربایجان غربی مردمی مهربان و میهمان نواز هستند، افزود: مردم این استان با اقوام و مذاهب مختلف سالیان سال است كه در كنار یكدیگیر با وحدت و همدلی و بصورت مسالمت آمیز زندگی می كنند.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینكه وضعیت استان در بعضی از شاخص ها از میانگین كشوری پایین تر است اظهار نمود: با برنامه های دولت این فاصله به سرعت جبران می گردد. به طور مثال در حوزه تخت های بیمارستانی امسال با بهره برداری از یك هزار تخت بیمارستانی در استان نرخ بهره مندی استان از تخت های بیمارستانی از 2/1 به 6/1 خواهد رسید و در گازرسانی هم تعداد روستاهای بهره مند از گاز از 322 روستا در سال 92 به 950 روستا امسال افزایش خواهد یافت.
وی به ظرفیت های منحصر به فرد معادن استان هم اشاره نمود و اظهار داشت: آذربایجان غربی جزو سه استان مهم كشور در حوزه معدنی است و بزرگترین معدن طلای كشور در تكاب قرار دارد. امسال علیرغم اینكه در كشور میزان سرمایه گذاری خارجی منفی بوده، ولی در استان آذربایجان غربی توانستیم بیشتر از 150 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب نماییم.
شهریاری در حوزه گردشگری هم با بیان ظرفیت های كم نظیر استان، اظهار داشت: آذربایجان غربی با 2 اثر ثبت شده جهانی همچون قره كلیسا و تخت سلیمان و 1600 اثر ملی ثبت شده، صنایع دستی زیبا و منحصر به فرد همچون فرش افشار تكاب و صنایع چوبی زیبا یكی از مقاصد مهم توریستهای داخلی و خارجی است. با جذب سرمایه گذار و راه اندازی هتل های جدید در استان تعداد تخت های هتل ها و امكان اسكان مسافران در آذربایجان غربی از 5000 تخت به 6700 تخت در سال آینده افزایش خواهد یافت.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، به اعتقاد فعالان حوزه محیط زیست، شرق دریاچه ارومیه در وضعیت بحرانی ناشی از مسائل زیست محیطی دریاچه ارومیه قرار دارد، ولی در غرب این دریاچه فعالیت های پرشتاب اقتصادی به چشم می خورد. ضمن آنكه هیچ گونه تغییری در سیاست های كلان پیشگیری از بحران زیست محیطی این دریاچه صورت نگرفته است.
محمد درویش در كارگاه علمی ریزگردهای نمكی با اشاره به برگزاری همایشی در سال ۱۳۷۵، اظهار داشت: در آن زمان دریاچه ارومیه ۳۵ میلیارد متر مكعب آب داشته كه در آن دوران یكی از رؤیایی ترین دوران زندگی خویش را سپری می كرده است. این امر به گونه ای بوده كه صاحبان صنایع اطراف این دریاچه ابراز نگرانی می كردند كه با افزایش سطح آب دریاچه ارومیه خسارات عمده ای به فعالیت های آنها وارد می گردد. از این رو به دنبال راهكارهایی برای پیشگیری از پیشروی آب این دریاچه بودند.
درویش با اشاره به وضعیت كنونی دریاچه ارومیه، تصریح كرد: هم اكنون سدهای بی شماری بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه راه اندازی شده، ضمن آنكه ۲۰ هزار چاه غیرمجاز در این منطقه حفر شده است. حدود یك میلیون چاه در كشور حفر شده كه از این تعداد هشت درصد آن مربوط به حوضه دریاچه ارومیه می گردد.
درویش با انتقاد از توسعه چغندركاری و باغات سیب در منطقه ارومیه، تصریح كرد: همچون راهكارهای علاج بخشی دریاچه ارومیه عرضه طرح نكاشت بوده است كه تا كنون این طرح اجرایی نشده است، ضمن آنكه راهكارهای پیشنهادی دیگر هم پیاده سازی نشده و هیچ تغییر محسوسی در سیاست های كلان در زمینه كاهش وابستگی منطقه به منابع آب مشاهده نمی گردد.1397/09/27
15:12:20
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: آب , حمایت , كشاورزی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است