حقابه محیط زیست داده نشده است

حقابه محیط زیست داده نشده است

حیوان خانگی بگیر: عضو هیات مدیره انجمن متخصصان محیط زیست اظهار داشت: در هیچ بخشی شامل صنعت، شرب و كشاورزی حقابه محیط زیست داده نشده است.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رضا ارجمندی روز دوشنبه در بیست و سومین همایش ملی - منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و سیزدهمین جشنواره توسعه سبز اضافه كرد: در برنامه ششم توسعه 11 میلیارد متر مكعب حقابه محیط زیست در نظر گرفته شده است اما تجربه ثابت كرده كه میگردد آن را نداد.
وی گفت: البته امیدواریم رییس سازمان حفاظت محیط زیست بتواند این سهم را بگیرد كه در این صورت تا حد زیادی از برخی مشكلات تالاب ها، رودخانه ها و حتی منابع آبی زیر زمینی كم می شود.
وی اظهار داشت: چندی است كه شنیده میگردد هزار میلیارد متر مكعب آب از كوهستان های هندوكش به سمت سیستان سرازیر میگردد كه می تواند آب مورد نیاز یك جمعیت 100 میلیون نفری را به مدت 175 سال تامین كند، گفته شدن و حتی شنیدن چنین حرف هایی جای تامل دارد، نباید تحت تاثیر اخبار در فضای مجازی قرار بگیریم.
وی اضافه كرد: زمانی گفته می شد می توانیم 130 میلیارد متر مكعب از 413 میلیارد متر مكعب ظرفیت آبی كشور دریافت نماییم اما پس از مدتی مشخص شد كه نمی توانیم، گفته می شد كه بارش ها در كشور 252 میلیمتر در سال است اما بعدها معلوم شد كه حدود 200 تا 202 میلیمتر است، بدین سبب باید در مقابل برخی اخبار و مسائل هوشیارانه و عالمانه برخورد نماییم تا برنامه ریزی ها باز بر همان اساس صورت گیرد.
عضو هیات مدیره انجمن متخصصان محیط زیست اظهارداشت: عده ای می گویند آب نداریم و در مقابل عده ای می گویند آب زیاد داریم.
وی اظهار داشت: اگر 92 درصد آب كشور در بخش كشاورزی استفاده میگردد مهم این است كه بدانیم در چه بخشی استفاده میگردد ؟ آیا هدر رفت در نظر گرفته می شود؟ آیا به نوع محصولی كه استفاده میگردد توجه شده است؟ در برنامه ششم توسعه تصمیمات خوبی در این زمینه اتخاذ شده كه امیدواریم اجرا شود.
ارجمندی اضافه كرد: در برنامه ششم نگاه ها به سمت محصولات كم آب بر و یا كاشت محصول متناسب با اقلیم و منابع آبی یك منطقه است، مثلا برنج در خوزستان، اصفهان و فارس كشت می شد كه در این برنامه تاكید شد كه كشت برنج فقط در استان های شمالی كشور مجاز است و در دیگر استان ها ممنوع گردید.
وی اشاره كرد: امیدوارم به مسائل آب با دید منطقی نگاه نماییم و نسبت به آمارهایی كه در فضاهای مجازی پخش میگردد كمی تامل نماییم. اگر بتوانیم نظام تولید را در یك مسیر عقلانی قرار دهیم و مصرف آب را منطقی نماییم، از بسیاری مشكلات محیط زیستی كشور عبور می نماییم، اگر اسراف را كاهش دهیم شاید محیط زیست كشور نفسی بكشد.
علمی 9014**1440


1397/10/03
18:23:46
5.0 / 5
2152
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است