ضرورت تقویت توانمندی های محیط بانان

ضرورت تقویت توانمندی های محیط بانان

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: تقویت توانمندی های محیط بانان در كنار كسب مهارت های علمی و تخصصی باید در عرصه محیط زیست استمرار یابد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایرنا، «رضا میرزایی» روز یكشنبه در دوره آموزشی چگونگی مقابله و بقا در شرایط سخت برای محیط بانان استان مركزی در اراك اضافه كرد: محیط بانان همچون نیروهایی هستند كه در طول فعالیت كاری خود با مخاطرات زیادی همراه هستند.
وی بیان كرد: محیط بانان كشور همه توان خودرا برای حفظ حیات وحش به كار گرفته اند و تابحال شهدای زیادی از این قشر تقدیم شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی افزود: محیط بانان برای توانمندی در مدیریت مناطق خدمتی باید دانش خودرا به روز كنند و این مهم مورد تاكید سازمان حفاظت محیط زیست كشور است.
میرزایی بیان كرد: دوره های ویژه ای برای تقویت سطح مهارت و دانش محیط بانان این استان در نظر گرفته شده و افزایش این دوره ها با جدیت دنبال میگردد.
دوره آموزشی «مقابله و بقاء در شرایط سخت» ویژه محیط بانان استان مركزی از امروز (یكشنبه) آغاز و تا عصر فردا (دوشنبه) ادامه دارد و در این دوره بیشتر از 50 نفر حضور دارند.
این دوره آموزشی به صورت نظریه و عملی است و هدف از برگزاری آن آموزش و آشنایی ماموران اجرایی با نحوه برخورد با مشكلات و مخاطرات در طبیعت و كاهش آمار حوادث احتمالی است.
آشنایی با اكولوژی و خاصیت های طبیعی، نحوه استفاده از تجهیزات فنی و مدرن، آشنایی با روش های زندگی، اقامت و اصول كمپینگ، آشنایی با روش برخورد با مشكلات، حوادث و مخاطرات، آشنایی با اصول جهت یابی و رهایی از گم شدن، آموزش رانندگی در شن و باتلاق، آموزش كمك های اولیه، تعامل بامردم بومی و دید در شب همچون سر فصل های آموزشی این دوره است.
استان مركزی یكی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است كه انواع مناطق زیستگاهی تالابی، كویر، كوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و برمبنای آخرین مطالعات انجام شده تابحال 363 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 20 گونه دوزیست، 17گونه آبزی و یكهزار و 336 گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
12 و 25 صدم درصد از مساحت استان مركزی در چارچوب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده كه این مناطق از بهترین زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش كشور محسوب می شوند.
مناطق تحت حمایت استان مركزی شامل 2 منطقه حفاظت شده 70 قله اراك و الوند خمین، 2 پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شكار ممنوع بازرجان تفرش، كلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
منطقه حفاظت شده 70 قله اراك دارای حدود 97 هزار هكتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و 600 هكتار است.
استان مركزی خاستگاه سوم كشور در حوزه تنوع زیستی است.

 

1397/10/09
15:17:57
5.0 / 5
2405
تگهای خبر: آب , آموزش , حمایت , محیط بان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است