هدررفت سهم ایران از بارش های مرزی

هدررفت سهم ایران از بارش های مرزی

حیوان خانگی بگیر: مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با تاكید بر اینكه باید سهم ایران از بارش های مرزی را بگیریم، اظهار داشت: هم اكنون به سبب اینكه در ۹۰ درصد حوضه های آبخیز مرزی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری انجام نشده است بخش زیادی از سیلاب ها از كشور خارج میگردد.


ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به حوضه های آبخیز مرزی، اظهار نمود: متاسفانه با وجود مشكلات خشكسالی در كشور، بخشی از بارش های نوار مرزی و سایر آب هایی كه از آبخیزهای مرزی كشور نشات می گیرد از پهنه سرزمینی ما خارج میگردد.
وی با اشاره به اینكه كل حوضه های آبخیز مرزی كشور ۲۵ میلیون هكتار است، اشاره كرد: هم اكنون با عنایت به اعتباراتی كه در اختیار سازمان جنگل ها قرار گرفته است در دو میلیون هكتار از حوضه های آبخیز مرزی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است و حدود ۹۰ درصد سطوح آبخیز مرزی ما در انتظار تامین منابع مالی برای اجرای فعالیت ها است.
مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها افزود: برمبنای اصول هیدرولوژی فرامرزی آن طرف مرزهای ما باز از بارش های مرزی حق آبه ای دارد. ما باید با رعایت این اصل، سهم ایران از بارش های مرزی را بگیریم. هم اكنون به سبب اینكه در ۹۰ درصد حوضه های آبخیز مرزی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری انجام نشده است بخش زیادی از سیلاب ها از كشور خارج میگردد.
حسین پور با تاكید بر اینكه سهم منابع آبی كشور ما در حوضه های آبخیز مرزی در چارچوب طرح های های آبخیزداری و آبخوانداری با رعایت اصول هیدرولوژی سرزمینی باید در نظر گرفته شود، اظهار داشت: خیلی از مناطق مرزی كشور، مناطق محرومی هستند كه به توجه ویژه نیاز دارند. دریافت حق آبه های مرزی علاوه بر اینكه می تواند به اقتدار مرزی كشور و امنیت پایدار كمك نماید، سبب دریافت سهم كشور از بارش های مرزی میگردد.
او در آخر با اشاره به اینكه فقط چهار درصد كشور سیل خیزی ناچیزی دارند، اشاره كرد: ۹۶ درصد مساحت كشور سطوح متفاوتی از سیل خیزی دارند كه از این ۹۶ درصد، ۲۸ درصد گرفتار سیلاب های طولانی و شدید هستند كه در اولویت فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته اند.1397/10/15
13:55:42
5.0 / 5
2039
تگهای خبر: آب , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است