چرای دام در پارك ملی توران متوقف گردید

چرای دام در پارك ملی توران متوقف گردید

حیوان خانگی بگیر: رئیس پارك ملی توران شاهرود اظهار داشت: چرای دام در این پارك ملی با خرید مراتع موجود در پارك و همكاری دامداران و عشایر، متوقف گردید.


احمد رادمان روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به لطمه های خشكسالی در منطقه بیارجمند كه حیات وحش ذخیره گاه زیست كره توران را باز مورد تهدید قرار داده است اضافه كرد: علاوه بر این، چرای بی رویه دام در سال های گذشته ضربه های زیادی به مناطق كویری وارد كرده است.
وی با اشاره به اینكه علاقمندان به طبیعت برای حفاظت بیشتر از یوزپلنگ ایرانی در چارچوب پویش مردمی «یوز تا ابد»، نسبت به خریداری سامانه های عرفی پارك ملی توران اقدام نمودند، اشاره كرد: سپس آن سازمان حفاظت محیط زیست هم به این پویش پیوست و سپس خریداری، حقوق عرفی خریداران پرداخت گردید.
رئیس پارك ملی توران تصریح كرد: در ادامه این فعالیت ها، با استفاده از نظرات كارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست، احیای مراتع تخریب شده بر اثر چرای دام در پارك ملی توران در دستور كار قرار گرفت.
رادمان با اشاره به شخم زنی و كاشت بذرهای بومی منطقه مانند تاغ و قیچ، گفت: در این طرح علاوه بر پیشكسوتان عرصه حفاظت از محیط زیست، اهالی روستاهای منطقه باز مشاركت داشتند.
وی افزود: بدین سان ذخیره آب باران با بذرپاشی به سبك راه اندازی «كنتور فارو» انجام میگردد.
ذخیره گاه زیست كره توران در ضلع جنوبی جاده تهران - مشهد، حدفاصل خروجی جاده بیارجمند تا صدرآباد، شمال شرقی دشت كویر، غرب منطقه خارتوران و شرق منطقه طرود قرار دارد.
منطقه حفاظت شده توران یا خارتوران شامل سه محدوده حفاظت شده است كه علاوه بر منطقه حفاظت شده قسمت قابل توجه مساحت آن، پناهگاه حیات وحش در قسمتی از شرق و پارك ملی را در بردارد.
ذخیره گاه زیست كره توران با مساحت یك میلیون و 464 هزار و 992 هكتار بزرگترین ذخیره گاه زیست كره ایران است كه پس از سرنگتی آفریقا واقع در كشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می آید.
7359/6167/7408


1397/10/23
13:51:03
5.0 / 5
1945
تگهای خبر: آب , سفر , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است