مدیركل محیط زیست استان:

سدهای فارس ارزیابی زیست محیطی ندارد

سدهای فارس ارزیابی زیست محیطی ندارد

حیوان خانگی بگیر: مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینكه دو سد سیوند و نرگسی فاقد ارزیابی زیست محیطی است، اظهار نمود: نه تنها این دو سد بلكه تمام سدهای استان فارس فاقد ارزیابی زیست محیطی است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سعید محمودی چهارشنبه ۲۶ دی در یك كنفرانس خبری كه به مناسبت هوای پاك برگزار شد، بیان كرد: اگر سازمان محیط زیست گردنگیر ها را مشخص می كرد بهتر از این بود كه افتخارش عدم ارزیابی زیست محیطی باشد، چونكه در هر حال سازنده كار خودرا می كرد.
وی اشاره كرد: برای نخستین بار است كه ۲۵ درصد سهم عوارض آلودگی های استان بوشهر به سبب موقعیت منطقه صنعتی عسلویه به شهرستان های مهر و لامرد تخصیص می یابد.
مدیركل حفاظت محیط زیست فارس به چگونگی فرآیند انتقال كارخانه سیمان هم اشاره و در این باره عنوان كرد: انتقال این كارخانه در موقعیت پیش بینی شده در جاده خرامه هم اینك با پیشرفت فیزیكی ۴۰ درصدی مواجه می باشد و مقرر شده تا آخر سال ۹۸ صورت گیرد.
اراده ای برای انتقال شركت پشم شیشه به خارج شیراز وجود ندارد
محمودی با تصریح اینكه اراده ای برای انتقال شركت پشم شیشه به خارج از شیراز وجود ندارد، اظهار داشت: این واحد تولیدی تا اختتام خرداد سال آینده باید منتقل شود اما مدیریت این شركت ظاهرا تمایلی به انجام این مهم ندارد؛ برخورد چكشی با این واحد تولیدی در شرایط كنونی اقتصادی هم به صلاح نیست، بااینكه حفاظت محیط زیست فارس پیگیر سوژه است.
در محور ابوالحیات هزاران درخت ثمین بلوط از بین رفت
وی به مجوزهای زیست محیطی هم اشاره و با اشاره به اینكه همراه با تغییر سیاست های دولت روند صدور هم تغییر می كند، افزود: بعنوان مثال در محور ابوالحیات هزاران درخت ثمین بلوط از بین رفت و هزاران تپه مدفون شد اما كسی نپرسید كه چه كسی باید پاسخگوی خطر زیست محیطی این جاده باشد؟
مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینكه این جاده تنها نمونه ای از طرح هایی بوده كه در استان بدون ارزیابی زیست محیطی اجرا شده، اظهار داشت: شاهد یك جنایت كلی در این جاده هستیم و در حالیكه باید مدیریت محیط زیست وقت مجوز می داد و گردنگیر قانونی برای آن اعمال می كرد اما تنها افتخارش ندادن ارزیابی بوده است.
وی با یادآوری این مساله كه امروز نمایش ارزیابی در دنیا پیشرفت چشمگیری داشته، ارزیابی را علم آینده نگری دانست و اضافه كرد: اگر در اجرای طرح ها خصوصاً صنایع شاهد ارزیابی زیست محیطی باشیم، بی گمان آینده زیست محیطی با افق خوبی رو به رو میگردد.
مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینكه وجود صنعت عوارض هایی دارد كه انكارناپذیر است، اظهار داشت: باید پایش ها به گونه ای باشد كه كمترین لطمه های زیست محیطی در آینده حادث شود.
محمودی همین طور با اشاره به اینكه كسی نباید سازمان محیط زیست را از مجوز دادن بترساند، اظهار نمود: در واقع مجوز ندادن مشكلات بیشتری دارد بلكه باید ارزیابی همراه با الزمات قانونی در دستور كار قرار گیرد.
راه آهن در فارس فاقد ارزیابی است
وی افزود: اینكه امروز راه آهن در فارس فاقد ارزیابی است جای تقدیر از محیط زیست ندارد و امروز ضرر بی شهامتی این سازمان را چه كسی باید بر عهده بگیرد؟
مدیركل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینكه اگر محیط زیست به این پروژه ارزیابی زیست محیطی داده بود امروز شاهد تلفات خرس و گورخر نبودیم، افزود: قانونی برای پیشگیری از برخورد با طرح های فاقد ارزیابی زیست محیطی نداریم.
محمودی با تاكید بر اینكه هیچ طرحی بدون دردسر برای محیط زیست نیست اما مسئله پایش است و در تمام دنیا باز همینگونه است، اضافه كرد: بدون مردم، محیط زیست ارزشی ندارد پس حفظ محیط زیست و رونق اقتصادی از اولویت هایی است كه باید در ارزیابی ها مدنظر قرار گیرد.
وی با اشاره به سهم ناچیز استان فارس در بودجه تالاب ها، اظهار داشت: مشكل تالاب های فارس كوچك دیدن آنهاست باید در مقیاس بزرگ دیده می شدند تا پا یا پای با تالاب ارومیه احیا شوند. با پیگیری استاندار وقت مطالعه كامل و جامع تالاب ها با محوریت دانشگاه شیراز با اختصاص هفت میلیارد تومان اعتبار برای مطالعه در دستور كار قرر گرفت كه هم اینك بخشی از مطالعه انجام شده است.
ساماندهی نشدن رودخانه خشك شیراز یك نقطه ضعف بزرگ برای شیراز است
محمودی همین طور ساماندهی نشدن رودخانه خشك شیراز را یك نقطه ضعف بزرگ برای این كلانشهر دانست و اظهار داشت: ساماندهی آبراهه های شهری مربوط به شهرداری است و باید برای تمیزی آن تلاش شود.
وی به فعالیت چهار ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شیراز اشاره و با اشاره به اینكه نگهداری این ایستگاه ها هزینه های سنگینی دارد، اظهار داشت: روزهای آلوده شیراز در سال كمتر از ۱۰ روز است.
مدیركل حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه یكهزار اسلحه از شكارچیان طی چند ماه گذشته توسط محیط بان های استان كشف و ضبط شده است، اظهار داشت: تمام پاسگاه های محیط بانی با وجود محدویت های مالی مجهز شده اند. هم اكنون 230 محیط بان در مناطق تحت پوش محیط زیست فارس مشغول به فعالیت هستند كه با عنایت به گستردگی مناطق حفاطتی، نیاز به یكهزار محیط بان دیگر داریم؛ خوشبختانه در فارس محیط بان زندانی نداریم.
مسئولان حساسیت بیشتر به باغهای شیراز داشته باشند
مدیركل حفاظت محیط زیست همین طور از افزایش 25 تا 30 درصدی جمعیت حیات وحش استان در آخرین سرشماری آگاهی داد و خواهان حساسیت بیشتر مسئولان نسبت به باغ های شیراز شد و اظهار داشت: در بسیاری موارد با طرح تغییر كاربری باغ ها مخالفت می نماییم اما از راه دیگری تغییر كاربری انجام میگردد.


دبیر: شیما عباس زاده


1397/10/27
22:32:56
5.0 / 5
2126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است