قانون حفاظت خاك ریشه قاچاق را خشك می كند

قانون حفاظت خاك ریشه قاچاق را خشك می كند

حیوان خانگی بگیر: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم اولویت بندی تهدیدات زیست محیطی خاك اظهاركرد: بررسی های انجام شده طی هفته های اخیر نشان می دهد، تمام مواردی كه تحت عنوان قاچاق رسانه ای شده تایید حقیقت ندارد و عموما صادرات خاك صنعتی بوده كه طبق قانون منعی ندارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا مسعود تجریشی با اشاره به اینكه خاك پایه و اساس تحقق امنیت غذایی و استقرار جوامع است، اظهاركرد: متاسفانه گزارش وضعیت كمی و كیفی خاك كشور از آن حكایت می كند با وجود محدودیت شدید خاك حاصلخیز (فقط ۱.۲ میلیون هكتار) با انواع تهدیدهای زیست محیطی همچون فرسایش و آلودگی مواجه می باشد.

وی افزود: هم اكنون میزان فرسایش خاك در ایران، حدود ۱۶ تن در هكتار در سال است كه با شاخص جهانی پنج تا شش تن در هكتار در سال فاصله زیادی دارد. در واقع میزان فرسایش ۸۰۰۰ برابر صادرات خاك صنعتی است كه ارزش افزوده تولید غذا را باز ندارد و باید اهتمام ویژه درباب كاهش و رفع كامل معضل فرسایش خاك صورت پذیرد چونكه از عوامل اصلی احداث گرد و غبار باز است.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: طی سال های اخیر با عنایت به پیگیری های انجام شده و تصویب قوانین مربوطه در برنامه های پنجم و ماده ۲۳ قانون احكام دائمی توسعه ای كشور كشفی درباب صادرات غیرمجاز خاك نداریم و اگر قاچاقی هم باشد بسیار كم و ناچیز است.

وی اشاره كرد: با نظارت ها و هماهنگی هایی كه بین دستگاه های مختلف به وجود آمده درعمل راه برای متخلفان بسته است.

به قول تجریشی، با ابلاغ قانون حفاظت از خاك، سوژه نظارت ها دقیق تر و صادرات غیرمجاز به صورت كامل ریشه كن خواهد شد.

وی درباب خروج خاك ازجزیره هرمز و موارد مشابه اظهار داشت: سوژه در دست بررسی می باشد و طبق اظهارات جدید فعلا خاكی از هرمز صادر نمی گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تجریشی درانتها اظهاركرد: مردم بدانند كه مسئولان در بالاترین رده ها نسبت به سوژه حساس هستند و نظارت دارند و اگر موردی را به صورت مشكوك مشاهده نمودند حتما با دستگاه های نظارتی و فنی در بین بگذارند.
1397/11/03
14:01:29
5.0 / 5
1951
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است