عضو هیئت رئیسه مجلس:

روحانی باید بماند وپاسخگو باشد، جزئیات طرح سهمیه بنزین به هرایرانی

روحانی باید بماند وپاسخگو باشد، جزئیات طرح سهمیه بنزین به هرایرانی

به گزارش حیوان خانگی بگیر عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: برخی دوستان در مجلس می گویند كه بیایید رئیس جمهور را استیضاح نماییم، ما مخالف استیضاح رئیس جمهور هستیم چراكه معتقدیم او باید بماند و پاسخگو باشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در برنامه حالا خورشید، اظهار داشت: در سازمان دیده بان عدالت و شفافیت ما جلسات هفتگی برگزار كرده و پرونده های زیادی را رسیدگی می نماییم و بر اسا س آیین دادرسی كیفری همچون دادستان می توانیم بعنوان مدعی العموم شكایت نماییم.
رئیس كارخانه هفت تپه برای پرداخت حقوق كارگران به جان سگش قسم خورد
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: در بحث هفت تپه، كارگران به مجلس آمدند، خیلی ناراحت كننده بود كارگری می اظهار داشت كه كسی كه آنجا را گرفته بود قسم می خورد كه «به جان بابكم قسم كه حقوق شما را ماه آینده می دهم»، آن كارگر می اظهار داشت كه ما فكر می كردیم منظورش پسرش است، اما دیدیم كه از ماشینش یك سگ آورد!
عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به این سئوال كه آیا سند آن موجود است، خاطرنشان كرد: بله نمایندگان كارگران در جلسه این مورد را به ما در مجلس گفتند و گریه می كردند، این فرد چه اهلیتی برای گرفتن یك كارخانه در كشور دارد؟
امیرآبادی فراهانی تاكید كرد: معتقدم خصوصی سازی در كشور خوب انجام نشده و به اهلش داده نشده است. آقای قربانعلی فرخزاد كه ماشین سازی تبریز را گرفت، در مبحث ارز به آقای عامری (كه حالا دادگاه او برگزار می شود)۴۲۰ میلیون دلاری را كه قرار بود با آن قطعات به كشور وارد كند را در بازار آزاد فروخت. این شخص چه اهلیتی دارد كه كارخانه ای با این قدمت را در اختیار بگیرد.
واگذاری رشت الكرونیك به همسر یكی از مسئولان
نماینده مردم قم افزود: رشت الكترونیك كه خانم برخی از مسئولان آنجا را گرفته اند، در آنجا دستگاه ها را از بین بردند، كارگران را اخراج كردند و می خواهند زمینش را در رشت تقسیم كنند و بفروشند.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره افرادی كه ارز دولتی گرفتند و طور دیگری با آن رفتار كردند، اظهار داشت: اساساً ما و دولت باید پاسخگو باشیم و نباید از پاسخگویی فرار نماییم، ما حق داریم به دولت انتقاد نماییم، اما دولت نباید به خود انتقاد كند، دولت باید پاسخگو باشد، اگر آقای رئیس جمهور سال اول ریاست جمهوری چنین سخنانی را مطرح می كرد، قابل پذیرش بود. الان سال ششم ریاست جمهوری آقای روحانی است و دیگر نباید از این حرف ها بزند بلكه باید پاسخگو باشد.
مخالف استیضاح رئیس جمهور هستم/روحانی باید بماند و پاسخگو باشد
وی اظهار داشت: برخی دوستان در مجلس می گویند كه بیایید رئیس جمهور را استیضاح نماییم، ما مخالف استیضاح رئیس جمهور هستیم چراكه معتقدیم او باید بماند و پاسخگو باشد.
امیرآبادی فراهانی افزود: وزیر بهداشت رفت، برای چه رفت؟ باید می ماند و پاسخ می داد، ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهی سازمان های بیمه گر در بخش بهداشت و درمان ماست. به نظر من جایی كه باید استعفا دهند، استعفا دهند، اگر برای قطار تبریز و مشهد آن اتفاق بیفتد، آن استعفا ارزش دارد نه استعفا برای پاسخگویی كه طرحی را آورده اید و به راحتی می خواهید از آن فرار كنید.
قاضی زاده هاشمی باید می ماند و مشكلات طرح سلامت را حل می كرد
عضو فراكسیون نمایندگان ولایی در پاسخ به این سئوال كه به نظر شما استعفای آقای قاضی زاده هاشمی فرار از پاسخگویی بوده است، اظهار نمود: به نظرم آقای قاضی زاده باید می ماند و این مشكلاتی را كه در طرح سلامت به وجود آورده بود حل می كرد.
وی اضافه كرد: از روز اول ما در تلفیق بودجه سال ۹۳ یك درصد ارزش افزوده اضافه كردیم، طراح طرح تحول نظام سلامت هم آقای تاجگردون و آقای مصباحی مقدم بودند، این طرح برای این بود كه وضعیت درمان مردم بهتر شود، اما بنا نبود كه این طرح اینگونه اجرا شود.
امیرآبادی خاطرنشان كرد: قرار بود به شهرهای ضعیف و روستاها خدمات رایگانی دهیم و در شهرهای بزرگ هم برای بیماری های صعب العلاج بخشی از درمان آنها به صورت مجانی پرداخت گردد، نخستین كاری كه آقای قاضی زاده هاشمی انجام داد، ضریب كار را بالا برد و دستمزد پزشكان متخصص را بالا برد؛ آیا شما فكر می كنید كه با این كار زیر میزی ها از بین رفت؟ البته زیر میزی فقط برای پزشكان نیست، مجلس هم باید نظارت كند.
تهدید نمایندگان برای پس گرفتن امضاهای استیضاح آخوندی
امیرآبادی تصریح كرد: در استیضاح وزیر راه بنده در پشت تریبون گفتم من را عین كیان ایرانی از اسب پیاده ام كردند و رهایم كردند، چراكه دوستانی كه آن استیضاح را امضا كرده بودند مبحث را رها كردند، همینطور در آن استیضاح گفتم از بیرون پیامی را به نمایندگان ارسال كردند كه شما امضایتان را برای استیضاح آقای آخوندی پس بگیرید و اگر پس نگیرید دفعه دیگر در فهرست ما نخواهید بود.
وی تاكید كرد: اشكالی ندارد اگر شخصیت، حزب یا جناحی فهرست انتخاباتی می دهد، به مردم رسماً بگوید ما با استیضاح وزیر مسكن مخالفیم، اما فردا نیاید بگوید كه كی بود؟ كی بود؟ من نبودم.
عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: اشكالی ندارد من در بین مردم جایگاه و رأیی دارم و یك فهرست ۳۰ نفره در تهران می دهم، مردم هم به اعتبار من به آن فهرست رأی می دهند، اما وقتی به این نمایندگان گفتم به آقای آخوندی رأی بدهید استیضاح نشود باید مسئولیت این حرف را بپذیرم؛ فهرست امید به بنده اعتراض كرد كه چرا شما این ها را پشت تریبون گفتید.
طرح «یك لیتر بنزین، برای هر ایرانی» در جلسه سران قوا بررسی شد
امیرآبادی فراهانی اظهار داشت: در بحث استیضاح آقای كرباسیان هر سه فراكسیون مجلس تصمیم گرفتند كه او استیضاح نشود، اما دیدید كه كرباسیان استیضاح شد.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به طرح مجلس یك لیتر بنزین، برای هر ایرانی بیان داشت: این طرح را بنده عرضه كرده بودم، این طرح بیشتر از ۷ یا ۸ ماه است كه در مركز پژوهش های مجلس بررسی و كارشناسی می شود و رئیس مركز پژوهش ها آنرا در حضور سران ۳ قوه هم عرضه كرده است.
وی اضافه كرد: ما حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین تولید می نماییم، بیشتر از ۹۳ میلیون لیتر هم بنزین مصرف می نماییم اگر این روند مصرف پیش رود سال ۱۴۰۸، مركز پژوهش ها پیش بینی كرده مصرف بنزین ما ۲۵۰ میلیون لیتر در روز می شود یعنی ۱۵۰ میلیون لیتر باید بنزین وارد نماییم، تحریم نباشد و همه چیز خوب باشد هر چقدر نفت خام صادر نماییم، باید فقط بنزین وارد كشور نماییم بنابراین باید جلوی مصرف را اینگونه بگیریم.
امیرآبادی فراهانی، افزود: راهكارهای فراوانی وجود دارد كه یكی بحث خودرو است، خودرو حالا یكی از اشكالات اساسی در بحث مصرف بنزین است، بدترین خودروهای كشورهای خارجی در بدترین حالت ۸ لیتر بنزین در ۱۰۰ كلیومتر مصرف می كنند، اما به صورت طبیعی ۶ لیتر مصرف دارند، درحالی كه در كشور ما بین ۱۰.۵ تا ۱۲ لیتر بنزین مصرف می شود.
نماینده قم تصریح كرد: باید بر مبنای برنامه ای تا سال ۱۴۰۸ این رقم را به ۶ برسانیم كه حالا قانونی برای ساماندهی خودرو در مجلس حال بررسی است، متاسفانه خودوسازی ما آن نگاه خوبی كه در بعضی قسمت ها هست، وجود ندارد، معمولا در این قسمت یك باندهایی وجود دارد، در دولت های مختلف هم فرقی ندارد، ارتباطات سیاسی، حزبی و جناحی هم دارند، مثلا چرا بچه های ما در بحث موشك پیشرفت كردند؟ به جهت اینكه این افراد سالم بوده و فاسد نیستند و به جوانان خوش فكر اجازه ورود به این عرصه داده می شود.
۸ هزار كارگر ایران خودرو با سفارش نمایندگان مجلس به كارگیری شدند
عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان كرد: رئیس ایران خودرو اعلام كرد، از ۳۰ هزار كارگر من، ۸ هزار كارگر را نمایندگان مجلس معرفی كرده اند، یعنی یك نماینده ۳۰۰ نفر را معرفی كرده است، به او گفتم چرا شما و روسای قبلی ایران خودرو چنین موضوعی را قبول كردید، اعلام نمود كه شما می دانید ما بدهكاری داریم و مجلس هم تحقیق و تفحص می كند.
وی در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود كیفیت مرغوب خودرو خارجی تعرفه آنرا انقدر بالا بسته می شود تا مردم مجبور به خرید خوردوهایی همچون پراید و پژو شوند، اضافه كرد: مدافعان این طرح علل خودر پشتیبانی از تولید داخل و اشتغال اعلام می كنند.
نماینده مردم قم تصریح كرد: یكی از بحث های مطرح شده در طرح ساماندهی خودروها پشتیبانی از تولید داخل به معنای حفظ اشتغال و حضور كارگران و عدم بیكاری آنان است، در حالیكه اگر فقط ۳۵ میلیون لیتر بنزین مصرف روزانه خودروها را در طول سال ذخیره نماییم، می توانیم حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان صرفه جویی داشته باشیم در حالیكه الان ۵۵ هزار كارگر به صورت مستقیم در ایران خودرو و سایپا داریم كه ماهی ۲ میلیون حقوق می گیرند و در طول سال مجموع آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان می شود؛ بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم در مجموع می توانیم ۱۲ برابر بیشتر از حقوق آن كارگران از قبل صرفه جویی واردات بنزین صرفه جویی داشته باشیم.
عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان كرد: نباید در صنعت خودرو وابسته باشیم و باید به سمت استفاده از تكنولوژی های برتر و تولید باشیم، بر همین مبنا هم باید خودروهای خارجی در كشورمان تولید شود كه البته در شرایط تحریمی فعلی كمی وضعیت سخت شده است.
امیرآبادی فراهانی اظهار داشت: هم اكنون ۱۷ میلیون خودرو به ازای ۸۰ میلیون جمعیت در كشور داریم كه به صورت متوسط از هر ۳ خانوار ایرانی ۲ خانوار خودرو دارند، در حالیكه در گذشته از ۱۰۰ خودروی تولیدی ۳۰ خودرو گازسوز بوده ولی الان این میزان به ۵ خودرو رسیده است.
وی ۶ میلیون مستمری بگیر كمیته امداد و بهزیستی خودرو ندارند، این در شرایطی است كه ۳۵۰۰ میلیارد تومان سهم بنزین این افراد بر مبنای طرح مذكور است، در حالیكه كل بودجه كمیته امداد و سازمان بهزیستی در طول سال ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.
جزئیات طرح «یك لیتر بنزین به هر ایرانی»
امیرآبادی فراهانی اظهار نمود: طرح اعطای یك لیتر بنزین به هر ایرانی در هر روز این گونه است كه به هر ایرانی ۲۴ لیتر بنزین به حساب سرپرست خانوار واریز می شود كه اگر تا انتهای ماه این میزان باقی ماند، شركت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ۹۰ درصد قیمت فوب بنزین فعلی خلیج فارس را به سرپرست خانوار پرداخت كرده و در حقیقت آنرا می خرد، این در شرایطی است كه الان قیمت بنزین در تركیه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، در افغانستان ۸۰۰۰ تومان و در كشورهای خلیج فارس ۴۳۰۰ تومان است.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین كه در سال های گذشته اجرا شده است، اظهار داشت: در آن موقع به سهمیه خانوارها ۶۰ لیتر بنزین بود، فقط ۸۳ درصد مردم ایران این مقدار را استفاده می كردند. بر مبنای طرح اختصاص یك لیتر بنزین به هر ایرانی در هر روز عملاً ۳۶ میلیون لیتر بنزین برای دولت باقی خواهد ماند كه البته دو سوم بنزین با پایه قیمتی هزار تومان خواهد بود، بنابراین كسانی كه بنزین كمتری مصرف می كنند پول بیشتری از دولت دریافت خواهند كرد.
نماینده مردم قم افزود: مركز پژوهش های مجلس اظهار داشت كه در مورد اثر تورمی طرح مذكور اعلام نموده است كه این تورم برای دهك های بالا ۴ درصد و برای دهك های متوسط ۲ درصد و برای دهك های پایین خیلی كمتر است ضمن این كه اجرای این طرح نزدیك به ۴۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد خواهد داشت كه برپایه طرح مذكور دولت باید ۲۰ درصد این درآمدها یعنی ۸۰۰۰ میلیارد تومان را برای گازسوز كردن خودروها و وانت ها و ۲۰ درصد باقی مان را بعنوان تسهیلات گازسوز كردن خودروهای شخصی و ۶۰ درصد باقیمانده انتهایی را به منظور اشتغال زایی در كشور هزینه كند.
وی افزود: بر مبنای پیش بینی ما اجرای طرح یك لیتر بنزین برای هر ایرانی در هر روز ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر در مصرف بنزین كشور صرفه جویی خواهد شد.
امیرآبادی فراهانی در مورد اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها بیان كرد: متأسفانه در طرح هدفمند كردن یارانه ها قانون به خوبی اجرا نشد و رئیس جمهور پرداخت یارانه به همه افراد را در نظر گرفت اما نظر مجلس پرداخت یارانه به نیمی از جمعیت كشور بود.
عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به سوالی در مورد در نظر گرفتن شرایطی برای ورود خودروهای باكیفیت خارجی و با مصرف بنزین كم اظهار داشت: طراح تحریم ها در دولت اوباما در كتاب خاطرات خود به صراحت عنوان كرده است كه آمریكایی ها و غربی ها و خارجی ها به دنبال آن بودند كه خودروهای خارجی بیشتری به سرزمین ایران وارد شود كه با این كار بازار ایران از وجود دلار خالی شده و در خیابان ها این خودروهای خارجی مانور اشرافی گری برپا می كردند. در حالیكه در شرایط فعلی كه در تحریم سختی قرار داریم، یك دلار هم برایمان مهم می باشد و نباید از كشور بیرون برود.
وی با اشاره به مطرح شدن طرح ساماندهی خودرو در مجلس اظهار داشت: در این طرح برخی نمایندگان كه مخالف آزادسازی واردات خودرو هستند، این مخالفتشان فقط برای امروز است ولی اگر شرایط تغییر كند نظر آنها متفاوت خواهد بود.
امیرآبادی فراهانی تاكید كرد: طرح یك لیتر بنزین به ازای هر ایرانی به عدالت نزدیك تر است، البته منتقدین باید در این خصوص نظرات خویش را مطرح كنند و این كه كارمند و كارگر هم اكنون حقوق یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی و یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی دریافت می كنند خارج از عدالت است.
عضو هیئت رئیسه مجلس با تاكید بر ضرورت شفافیت در كشور اظهار داشت: این شفافیت باید حداكثری بوده و در تمام اقشار وجود داشته باشد. این در شرایطی است كه من در صداوسیما به صراحت گفتم كه ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از مجلس حقوق می گیرم و به علت بازنشستگی هم ۵ میلیون از سپاه حقوق می گیرم. همینطور به علت تدریس در دانشگاه به ازای هر ترم یك میلیون حق التدریس دریافت می كنم. این در شرایطی است كه نمایندگان هزینه های زیادی به علت مراجعات فراوان دارند.
وی اضافه كرد: حقوق دریافتی نمایندگان مجلس به مراتب از حقوق دریافتی قضات و هیأت علمی دانشگاه ها كمتر است.
امیرآبادی فراهانی تصریح كرد: طرح اعطای یك لیتر بنزین به هر ایرانی در هر روز الان در كمیسیون تلفیق مجلس است البته این هفته مطرح خواهد شد و درنهایت نمایندگان به آن رأی مثبت یا منفی خواهند داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان كرد: در دورها اخیر مجلس به دستور لاریجانی ترابری مجلس منحل شد؛ چراكه برخی رانندگان این بخش حقوق ۵ تا ۶ میلیون تومانی دریافت می كردند و عملا با اجرای طرح جایگزین كل هزینه ترابری مجلس نصف شد.


1397/11/06
23:40:45
5.0 / 5
2419
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است