احداث بانك اسپرم پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران

احداث بانك اسپرم پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران

حیوان خانگی بگیر: دامپزشك باغ وحش تهران ضمن اشاره به امكان سنجی انجام لقاح مصنوعی برای پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران اظهار داشت: هم اكنون بانك اسپرم پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران به وجود آمده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، پلنگ ایرانی همچون گونه های مهم طبیعت كشور است كه متأسفانه در معرض خطر انقراض گرفته است، بنا بر این هفته گذشته امكان سنجی انجام لقاح مصنوعی برای این گونه در باغ وحش تهران انجام شد. دكتر ایمان معماریان -دامپزشك باغ وحش تهران- در این باره توضیح داد: دو پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران وجود دارد كه یكی از آنها پلنگ نری است كه سال قبل از باغ وحش پرتغال برای اجرای برنامه EEP -برنامه ای تحت نظر اتحادیه باغ وحش های اروپا برای تكثیر گونه های در معرض انقراض- به باغ وحش تهران فرستاده شد.
وی با اشاره به اینكه یك پلنگ ماده ایرانی در باغ وحش تهران وجود دارد كه متأسفانه حدود شش سال قبل در تله شكارچی ها یك دست خودرا از دست داده است، اشاره كرد: این پلنگ ماده از نظر ژنتیكی بسیار با ارزش است و بنا بر این تصمیم گرفتیم كه عمل لقاح مصنوعی را با كمك متخصصان آلمانی روی این پلنگ ماده انجام دهیم.
معماریان با اشاره به اینكه در مرحله اول امكان سنجی انجام لقاح مصنوعی برای پلنگ ایرانی، پلنگ نر را بی هوش و از آن اسپرم گرفتیم، اظهار داشت: خوشبختانه كیفیت اسپرم این پلنگ مناسب بود. در مرحله دوم باز پلنگ ماده را بی هوش كردیم تا به وسیله سونوگرافی تخمدان های آنرا چك نماییم و ببینیم كه آیا آماده پذیرش اسپرم است یا خیر.دامپزشك باغ وحش تهران در گفت و گو با ایسنا اضافه كرد: سپس بیهوشی و بررسی پلنگ ماده متوجه شدیم كه این پلنگ هم اكنون برای پذیرش لقاح مصنوعی آماده نیست و باید حدود ۱۰ تا ۲۰ روز دیگر صبر نماییم.معماریان با اشاره به اینكه هم اكنون اسپرم پلنگ نر فریز شده و در نیتروژن مایع نگهداری می شود، اشاره كرد: در گذشته باز از یك قلاده پلنگ ایرانی اسپرم گرفته و از آن نگهداری می شود. در واقع می توان اظهار داشت كه هم اكنون یك بانك اسپرم پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران داریم.
دامپزشك باغ وحش تهران درانتها اظهار داشت: دو پلنگ ایرانی نر باز در باغ وحش مشهد وجود دارد كه اگر سازمان حفاظت محیط زیست مجوز انتقال آنها به باغ وحش تهران را بدهد می توان از ذخایر ژنتیكی آنها باز بهره برد.1397/11/23
13:21:23
5.0 / 5
3726
تگهای خبر: انقراض , پزشك , دامپزشك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است