حضور فعال ایران در كنوانسیون های بین المللی محیط زیست

حضور فعال ایران در كنوانسیون های بین المللی محیط زیست

به گزارش حیوان خانگی بگیر مشاور رئیس سازمان محیط زیست در امور بین الملل ضمن تاكید بر حضور فعالانه و مؤثر ایران در كنوانسیون های بین المللی محیط زیستی اظهار داشت: از هر هزار نفر یك نفر در جهان در معرض صدمه های ناشی از انتشار جیوه و مشتقات آن قرار دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، ناصر مقدسی امروز (۶ اسفند) در سمینار ملی و كارگاه آموزشی اجرای كنوانسیون «میناماتا» كه در سازمان حفاظت محیط زیست با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف همچون وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از كشورهای فعال در مورد كنوانسیون های بین المللی بوده است و تلاش داریم منافع ملی خویش را در تعامل با كنوانسیون های بین المللی مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: نگاه و سیاست جمهوری اسلامی ایران آن است كه در فرایندهای مربوط به كنوانسیون ها و معاهدات بین المللی حضور فعال و مؤثر داشته باشد به صورتی كه در جریان كنوانسیون های بازل، روتردام و استكهلم حضور فعال داشته است و همواره تلاش داشته ایم از این طریق برای بهبود شرایط محیط زیست كشورمان اقدام نماییم.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور بین الملل با تاكید بر این كه «میناماتا» یك كنوانسیون جدید و جوان به شمار می آید، اظهار نمود: مبحث و هدف كنوانسیون «میناماتا» كنترل عنصر شیمیایی جیوه است كه به صورت گسترده ای در حوزه های صنعت و بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدسی تصریح كرد: بر مبنای آمارهای سازمان بهداشت جهانی ۱۱ میلیون نفر در جهان، تحت تأثیر صدمه های ناشی از انتشار جیوه هستند. به عبارت دیگر از هر هزار نفر یك نفر در جهان در معرض لطمات ناشی از انتشار جیوه و مشتقات آن قرار دارد.

وی با اشاره به این كه سازمان حفاظت محیط زیست مسئول اجرایی اهداف كنوانسیون «میناماتا» است، اظهار داشت: هدف كنوانسیون «میناماتا» حذف تدریجی و كاهش مخاطرات جیوه همینطور ایجاد یك جایگزین مناسب برای یك عنصر شیمیایی و كنترل استفاده از آن در فعالیت های صنعتی و بهداشت است.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور بین الملل تصریح كرد: البته بر مبنای احكام ۴ و ۵ سیاست های كلی نظام در حوزه محیط زیست، ابلاغیه مقام معظم رهبری سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت پیشگیری از آلودگی اتمسفر و خاك را بر عهده دارد و این سازمان مكلف شده كه به صورت سیستماتیك آلودگی های آب و هوا و خاك را پایش كند.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، كنوانسیون «میناماتا» با هدف كنترل عنصر جیوه در مرداد ماه سال ۹۶ در سطح بین المللی لازم الاجرا شد و جمهوری اسلامی ایران هم پس از یك ماه به صورت رسمی الحاق خویش را به این كنوانسیون بین المللی اعلام نمود.
1397/12/06
14:18:37
5.0 / 5
2020
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است