یك كارشناس آبخیزداری:

در اجرای طرح های آبخیزداری ممانعت ایجاد می شود

در اجرای طرح های آبخیزداری ممانعت ایجاد می شود

حیوان خانگی بگیر: یك كارشناس آبخیزداری معتقد است: آبخیزداری نیازمند توجه بیشتر مقامات كشوری همچون وزارت جهاد كشاورزی، استانداران و سایر مسئولان است برای اینكه متاسفانه در هرجایی كه این عملیات انجام می شود اثر بخشی آنرا قبول ندارند.


هادی قاسمی، معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه دنیا با یك چالش بزرگ به نام تغییر اقلیم روبه رو شده است، اظهار نمود: یكی از اثرات تغییر اقلیم، خشكسالی های مداوم و یا ترسالی های پی در پی است كه اگر خشكسالی ها مداوم باشد باران با شدت بیشتر در حداقل زمان ممكن روی می دهد و سیل های ویرانگر را به دنبال دارد.
وی با اشاره به اینكه سیل های ویرانگر سبب فرسایش و رسوب گذاری خاك شده و حاصلخیزی آنرا از بین می برند، اضافه كرد: در صورت وقوع ترسالی، سیل های بیشتر رخ خواهد داد كه فرسایش و رسوب گذاری خاك را بیشتر می كند.
این كارشناس حوزه آبخیزداری با اشاره به اینكه دانشمندان آب و خاك برای حل این مشكلات در اواخر قرن پیشین و اوایل قرن فعلی علمی به نام آبخیزداری را ابداع كردند، اشاره كرد: آبخیزداری چاره ریشه ای برای همه این بحران هاست، تحقیقات نشان داده با انجام هر هكتار از عملیات آبخیزداری می توان 530 متر مكعب از آب های زیر زمینی را استحصال كرد.
قاسمی افزود: به ازای هر هكتار از عملیات آبخیزداری 9 تن در هكتار از فرسایش خاك جلوگیری می شود. آبخیزداری هم از لحاظ اجرایی به صرفه و ارزان است و هم با استفاده بیشتر از آبخوان ها كمبود آب های زیرزمینی برطرف می شود.
این كارشناس حوزه آبخیزداری با اشاره به چالش های پیش روی آبخیزداری كشور اظهار داشت: متاسفانه وزرات نیرو باز اثربخشی عملیات آبخیزداری را قبول ندارد؛ در اغلب جاهایی كه عملیات آبخیزداری اجرا می شود بعضی از گروه ها همچون دامداران حضور دارند و بعضی از آنها به واسطه احساس خطر، ممانعت هایی بر سر راه اجرای این طرح ها ایجاد می كنند.
قاسمی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در انعكاس اخبار درست آبخیزداری و حمایت بیشتر مردم اظهار داشت: نیاز است دولت حمایت بیشتری در این خصوص از اجرا كنندگان طرح داشته باشد.1397/12/14
14:56:47
5.0 / 5
2185
تگهای خبر: آب , اقلیم , حمایت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است