در ابلاغیه دولت درباره اسقاط موتورهای فرسوده خطا شده است؟

در ابلاغیه دولت درباره اسقاط موتورهای فرسوده خطا شده است؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به متن ابلاغیه دولت در مورد موتورسیكلت های فرسوده رسما اعتراض كرد و خواهان اصلاح این نامه شد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، با عنایت به تصمیم اخیر دولت بنا به درخواست وزارت صنعت، اجرای بخشی از قانون هوای پاك در خصوص اسقاط موتورسیكلت های كاربراتوری فرسوده به مدت یك سال عقب افتاد. سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر مخالفت جدی با این تصمیم دولت، نسبت به آنچه كه «خطای صورت گرفته در متن ابلاغیه » خواند به صورت مكتوب اعتراض كرد.

در نامه ای كه ۲۷ بهمن ماه سال جاری از جانب دبیرخانه دولت به دستگاه های مختلف همچون سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ گردیده، چنین آمده است: «به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، قانون اسقاط موتورسیكلت های فرسوده در ازای تولید هر دستگاه موتورسیكلت بنزینی به مدت یك سال به تعویق افتاد».

انتشار متن ابلاغیه دولت سوال بزرگی را برای همگان ایجاد كرد كه سازمان حفاظت محیط زیست كه همواره خویش را خواستار اجرای قانون هوای پاك می داند و در مورد تعویق یك ساله در اسقاط موتورهای فرسوده هم بارها اعتراض كرده، چرا خود پیشنهاد تعویق این ماده از قانون هوای پارك را به دولت داده است؟ ماجرا چیست؟

وحید حسینی - دبیر كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا- در پاسخ به این ابهام با اشاره به اینكه در بحث اسقاط موتورسیكلت های فرسوده، تنها یك نامه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دبیرخانه دولت ارسال شده بود، به ایسنا اظهار داشت: در آن نامه پیشنهادات سازمان محیط زیست به منظور تسهیل در اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده مطرح شده بود.

وی با اشاره به اینكه اعتراض رسمی دبیرخانه ملی كاهش آلودگی هوا را به دبیرخانه دولت ارسال كرده ایم، اظهار داشت: قانون اسقاط موتورسیكلت های فرسوده، به پیشنهاد وزارت صنعت به تعویق افتاد و باید در نامه دبیرخانه دولت قید می شد كه این قانون به پیشنهاد وزارت صنعت به تعویق افتاده است. حدس می زنم خطای سهوی در این مورد صورت گرفته است.

دبیر كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا تصریح كرد: درخواست كردیم كه متن نامه ابلاغی دولت اصلاح گردد، چون هیچگاه سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد تعویق اجرای قانون اسقاط موتورسیكلت های فرسوده را نداده است، بلكه برعكس پیشنهادات این سازمان در جهت نحوه اجرایی كردن این قانون بوده است. باز هم اعلام می كنم كه سازمان محیط زیست، مخالف جدی تعویق اسقاط موتورهای فرسوده است.

در این میان مراكز اسقاط هم نسبت به این مورد واكنش منفی نشان دادند. مهدی ابراهیمی - یكی از فعالان حوزه اسقاط - ضمن ابراز تعجب از متن ابلاغیه دولت در مورد تأخیر در اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده، در گفتگو با ایسنا اظهاركرد: تصور می كردیم كه در جریان تعویق یكساله در اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده، سازمان حفاظت محیط زیست قربانی شده است اما با نامه ای كه از جانب دولت انتشار یافت، متوجه شدیم كه تعویق قانون به پیشنهاد سازمان محیط زیست بوده است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در كنار توضیحات مسئولان سازمان محیط زیست در مورد «متن ابلاغیه» اخیر دولت در خصوص تعویق یك ساله در اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده، بررسی نامه ارسالی سازمان محیط زیست به دولت و همینطور نامه ارسالی دولت به دستگاه ها، نكات قابل توجهی را پیش رو قرار می دهد. اول اینكه «شماره نامه» ارسالی سازمان حفاظت محیط زیست به دولت با مبحث «اجرای مصوبات اسقاط موتورسیكلت»، (۴۲۷۶۹) است و در این نامه كه تصویر آن در زیر آمده، هیچ پیشنهادی برای حذف یا تعویق در اجرای قانون اسقاط مطرح نشده است.

البته نكته بالا زمانی اهمیت پیدا می كند كه بدانیم در نامه ای هم كه دولت به دستگاه ها ابلاغ و در آن تعویق در اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده را اعلام نموده است، تاكید شده كه این تصمیم در نتیجه پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست با شماره نامه (۴۲۷۶۹) اتخاذ شده است. در حالیكه سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ ۲۵ دی ماه پیشنهادهایی را برای عملیاتی شدن اسقاط موتورسیكلت های فرسوده عرضه داده و درخواست تعویق اجرای قانون را نداده بود.

تصویر نامه ابلاغی سازمان محیط زیست در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ و نامه ابلاغی دولت به دستگاه های اجرایی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ در زیر می آید.
1397/12/18
15:02:08
5.0 / 5
2121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است