افزایش ۳۴۲ درصدی برخورد با جرایم سایبری محیط زیست

افزایش ۳۴۲ درصدی برخورد با جرایم سایبری محیط زیست

حیوان خانگی بگیر: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور با تاكید بر اینكه محیط زیست جزو اركان امنیت ملی بشمار می رود نسبت به تنش احتمالی بین استان ها در نتیجه بی توجهی به محیط زیست آگهی داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، جمشید محبت خانی در نشست خبری كه امروز (۱۹ اسفند) كه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، در مورد لایحه پشتیبانی از محیط بانان اظهار داشت: لایحه محیط بانان جهت بررسی در مجلس آماده است. این لایحه مراحل مربوط به كمیسیون ها را پشت سر گذاشته است و هم اكنون منتظر بررسی آن در مجلس هستیم. از جانب كلیه محیط بانان از نمایندگان مجلس درخواست می كنم كه لایحه پشتیبانی از محیط بانان را در اولویت بررسی قرار دهند تا این قانون بتواند كمك حال محیط بانان در اجرای وظایف شان باشد.

وی با تاكید بر اینكه خیلی از اقدامات محیط بانان پیشگیرانه است، اظهاركرد: برای اندازه گیری اقدامات پیشگیرانه محیط بانان هیچ پارامتری وجود ندارد اما بالقطع خیلی از زحمات آنها در حوزه پیشگیری بوده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همین طور با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به مردم برای حفظ محیط زیست اظهار داشت: رویكرد یگان حفاظت محیط زیست یك رویكرد اجتماعی است و در حوزه حفظ محیط زیست لزوماً به دنبال برخورد، مقابله و اقدامات سلبی نیستیم. طرح «یك ساعت با محیط بانان» باز یكی از مهمترین اقدامات در جهت فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست است.

وی اشاره كرد: در چارچوب طرح یك ساعت با محیط بانان مطالب مربوط به حفظ محیط زیست به دانش آموزان در مقاطع مختلف توسط محیط بانان خبره آموزش داده می شود. سال قبل میزان حضور محیط بانان در مدارس ۳۷ هزار و ۵۷۲ ساعت بود كه در سال ۹۷ این رقم به ۸۲ هزار ساعت افزایش یافت بدین سبب میزان حضور محیط بانان در مدارس در چارچوب طرح یك ساعت با محیط بان، رشد ۱۳۴ درصدی داشته است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه در سال ۹۸ طرح یك ساعت با محیط بان را تقویت خواهیم كرد، اظهار داشت: برای مدارس دخترانه باز به دنبال كارشناس خانم هستیم كه با لباس محیط بانی در مدارس به منظور آموزش مسائل محیط زیستی حضور یابند.

وی با اشاره به لزوم همكاری معاونت آموزش و پژوهش به منظور استفاده از كارشناسان خانم برای اجرای طرح یك ساعت با محیط بان در مدارس دخترانه اشاره كرد: باید دستورالعمل مشخصی برای این مورد داشته باشیم. بدین ترتیب كه یا در پست های یگان برای كارشناسان خانم جایگاهی را تعریف نماییم یا اینكه بوسیله بخش های اداری كارشناسانی را به مدارس برای آموزش محیط زیستی اعزام نماییم.

محبت خانی در پاسخ به این پرسش كه چرا محیط بانان مرد نمی توانند برای آموزش محیط زیستی در مدارس دخترانه حضور یابند، اظهار داشت: این اتفاق افتاده اما مدارس و وزارت آموزش و پرورش درخواست كرده است كه محیط بانان خانم برای تدریس مطالب محیط زیستی به مدارس دخترانه ارسال شود البته شاید این مساله در ترسیم مسائل محیط زیستی اثرگذاری بیشتری داشته باشد و در عین حال انتظار آموزش و پرورش را باز برآورده می شود.

محبت خانی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد وجود محیط بانان زن در كشور اظهار داشت: در مقطعی محیط بان زن در كشور وجود داشت اما می دانیم كه امكان حضور و فعالیت خانم ها برای شرح وظایف مربوط به محیط بانی وجود ندارد. همین طور در یك سال اخیر حضور من در یگان محیط زیست كشور هیچ گزارشی در خصوص دستگیری شكارچی زن در مناطق چهارگانه محیط زیست ثبت نشده است بدین سبب نیازی به محیط بان زن نداریم. تعداد محدودی محیط بان زن در كشور داریم كه در كادر اداری فعال می باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه محیط زیست جزو اركان امنیت ملی به حساب می آید، اظهار داشت: باید به حفظ محیط زیست دقت نماییم. چون اگر این مساله مورد غفلت قرار گیرد امكان دارد موجب تنش و برخورد بین استان های مختلف شود. سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه دارد كه همه دستگاه ها را برای حفظ محیط زیست به خط كند. بازوی اجرایی سازمان محیط زیست باز محیط بانان هستند و بالقطع بخش آموزش و فرهنگسازی مهمترین وظیفه محیط بانان در حفظ محیط زیست است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهم نامه یگان حفاظت محیط زیست با پلیس فتا اظهار داشت: برای برخورد با جرایم سایبری مربوط به خرید و فروش حیات وحش به شكل زنده یا تاكسیدرمی همین طور انتشار فیلم های مربوط به حیوانات با پلیس فتا تفاهمنامه ای امضا كرده ایم. برخورد با خرید و فروش و نگهداری حیات وحش از ۶۶۰۰ مورد در سال گذشته، به ۲۹ هزار مورد امسال افزایش یافته است بدین سبب میزان برخورد با جرایم سایبری حوزه محیط زیست ۳۴۲ درصد افزایش یافته است.

محبت خانی اشاره كرد: می خواهیم در همه استان ها ارتباط بین یگان محیط زیست و پلیس فتا قوی تر شود.

وی در ادامه با اشاره به آمار برخورد با صید غیرمجاز خزندگان اظهار داشت: در سال ۹۶ هشت مورد برخورد با صید غیرمجاز خزندگان ثبت شده و تعداد این برخوردها در سال ۹۷ به ۳۲۱ مورد رسیده است بدین سبب در حوزه برخورد با صید غیرمجاز خزندگان رشد ۳۹۰۰ درصدی داشته ایم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به آمار كشف سلاح های غیر مجاز از شكارچیان اظهاركرد: در سال ۹۷ تشكیل پرونده های قضائی در حوزه محیط زیست ۳ درصد رشد كرده و تعداد كشف سلاح های غیر مجاز با افزایش ۲ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.

محبت خانی اشاره كرد: به كلیه شكارچیان متخلف كه با سلاح مجوزدار یا برای صید مجوزدار وارد مناطق تحت مدیریت محیط زیست می شوند و نسبت به شكار غیرمجاز اقدام می كنند، آگهی می دهیم كه محیط بانان در شرایط حاضر برخورد جدی با آنها خواهند داشت و در این مورد به هیچ وجه با هیچ كس تعارف نداریم.

وی اشاره كرد: شكارچیان غیرمجاز را گاهی پس از شكار و به همراه لاشه حیوان دستگیر می شوند. گاهی هم پیش از مبادرت به شكار با سلاح دستگیر می شوند. ما به محیط بانان تاكید كرده ایم كه تلاش كنند شكارچیان را پیش از مبادرت به شكار دستگیر كنند.

محبت خانی اشاره كرد: با عنایت به آموزش های صورت گرفته و نظارت های اعمال شده تعداد دستگیری شكارچیان غیر مجاز در زمان آغاز به شكار افزایش ۲۴ درصدی داشته است البته در مورد مسائل قانونی مربوط به شروع شكار خلأ قانونی داریم چون هنوز جرمی صورت نگرفته است بدین سبب در قوانین قضائی مشكلاتی برای اعمال جرم داریم. تلاش می نماییم این مساله را برای سال ۹۸ حل نماییم.
پذیرش ۳۰۰ محیط بان جدید در حال انجام است
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به استخدام ۳۰۰ محیط بان جدید اظهار داشت: هم اكنون آزمون استخدامی برگزار شده است و ۹۰۰ نفر از قبول شدگان برای انجام تست ورزش و مصاحبه به یگان محیط زیست معرفی می گردند. یك سوم از تعداد قبول شدگان پس از انجام مصاحبه و تست ورزش مورد پذیرش قرار می گیرند. پس از آن این تعداد به مدت ۴۵ روز تحت آموزش های انتظامی و محیط زیستی قرار خواهند گرفت و پس از گذراندن این دوره ها به پاسگاه های محیط بانی اعزام می شوند.
ساز و كار جدید برای صدور كارت همیار محیط زیست
محبت خانی در ادامه از ابطال كلیه كارت های همیار محیط زیست از شروع اردیبهشت ۹۸ آگاهی داد و اشاره كرد: از اول اردیبهشت ماه سال آینده برمبنای دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، صدور كارت های همیار محیط زیست بر عهده یگان محیط زیست كشور خواهد بود بدین سبب كلیه كارت هایی كه تا كنون صادر گردیده است از شروع اردیبهشت ماه فاقد اعتبار خواهند بود.

وی اشاره كرد: هر فرد حقیقی و حقوقی كه علاقه مند است كارت همیار محیط زیست داشته باشد می تواند به اداره كل محیط زیست استان خود بازگشت كند و درخواست صدور كارت همیار محیط زیست را بدهد. پس از اعلام درخواست ها صلاحیت افراد بررسی سپس كارت همیار محیط زیست تنها توسط یگان حفاظت محیط زیست كشور صادر می شود. حتی اهتمام داریم همایش سالانه برای همیاران محیط زیست برگزار نماییم.

1397/12/19
22:33:09
5.0 / 5
2299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است