در طبیعت چیزی به جز ردپا باقی نگذاریم و چیزی جز عكس بر نداریم

در طبیعت چیزی به جز ردپا باقی نگذاریم و چیزی جز عكس بر نداریم

حیوان خانگی بگیر: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پیام تبریكی به مناسبت فرا رسیدن سال نو از مردم خواست در طبیعت چیزی به جز ردپا باقی نگذاریم و چیزی جز عكس بر نداریم.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، حمید ظهرابی در این پیام از عموم مردم ایران كه در روزهای نوروز قصد عزیمت به نقاط مختلف كشور و حضور در عرصه های طبیعی را دارند، خواست رعایت قوانین حفاظت از محیط زیست را در این ایام مد نظر قرار دهند.

وی با اشاره به این موارد توضیح داد: حضور تمامی شهروندان در عرصه های طبیعی فرصتی برای شناخت مواهب الهی و لذت بردن از زیبایی های طبیعت در فصل بهار است. پس از شهروندان تقاضا داریم با همكاران اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع كشور كه وظیفه حفاظت و پاسداری از مواهب خدادادی كشور را بر عهده دارند، كمال همكاری را داشته باشند.

ظهرابی اضافه كرد: محدودیت ها برای ورود به برخی عرصه ها مانند پارك های ملی، پناهگاه های حیات وحش و عرصه های مربوط با برخی طرح های حفاظت از منابع طبیعی، با هدف حفاظت و صیانت از عرصه های طبیعی اعمال شده اند و خواهشمندیم این محدودیت ها مورد توجه قرار گیرند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم آلوده نكردن طبیعت با زباله اشاره كرد: حتماً در خودرو و وسایل سفر، كیسه زباله به همراه داشته باشید و زباله ها را با خود از طبیعت بازگردانید.

وی تصریح كرد: اگر نیاز به افروختن آتش دارید، لطفاً وسایلی نظیر اجاق سفری یا گاز پیك نیكی به همراه داشته باشید. لطفاً از افروختن آتش غیر محصور و مهار نشده در طبیعت جدا خودداری كنید.

ظهرابی با اشاره به چگونگی توسعه گردشگری پایدارتاكید كرد: اهتمام كنید حتی الامكان مایحتاج مصرفی خود در طول سفر را از جوامع بومی تهیه كنید تا علاوه بر رونق اقتصادی این جوامع، فرصتی برای توسعه گردشگری پایدار در نقاط مختلف كشور بعنوان ابزاری اقتصادی برای كاهش فشار بر سرزمین فراهم گردد.

وی افزود: در طبیعت از شكار، زنده گیری حیوانات، چیدن گیاهان و گل ها، نمونه برداری از سنگ ها، خاك و… اجتناب كنید. موجودات زنده و عناصر غیرزنده طبیعت در جایگاه طبیعی خود زیبا هستند و خارج كردن آنها از جایگاه طبیعی خود، لطمه به طبیعت است.

ظهرابی با تاكید بر خودداری از عبور از بیراهه ها اشاره كرد: عبور از بیراهه ها یا در اصطلاح «آفرود» در خیلی از عرصه ها موجب تخریب پوشش گیاهی و لطمه به خاك و سنگ ها می شود. لطفاً جداً از عبور از بیراهه ها خودداری كنید.

وی ادامه داد: از رها سازی ماهی قرمز كه از گونه های مهاجم است و موجب بیماری گونه های طبیعی می شود در آبراهه ها و محیط های طبیعی خودداری و از آتش زدن بوته های خشك در طبیعت خودداری كنید چراكه این بوته ها عمدتاً چندساله بوده و با آتش زدن ریشه های زنده آنها از بین می رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان با اشاره به حفظ محیط زیست اشاره كرد: از خرید گونه های وحشی مانند سمندر، لاك پشت و … برای حفظ و صیانت از این گونه های ثمین در زیستگاه طبیعی آنها خودداری نماییم. درانتها فراموش نكنیم و به دیگران باز یادآوری نماییم كه در طبیعت چیزی به جا نگذاریم، جز ردپا و چیزی بر نداریم جز عكس.

وی از تمامی مردم خواست حوادثی نظیر آتش سوزی عرصه ها یا تخلفات شكار و صید را با شماره تلفن ۱۵۴۰ یا ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها در بین بگذارند.
1398/01/06
13:21:38
5.0 / 5
2289
تگهای خبر: آب , بیماری , سفر , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است