معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست مطرح كرد

جای خالی بیمه سیل در كشور، اجاره رودخانه در بعضی شهرها

جای خالی بیمه سیل در كشور، اجاره رودخانه در بعضی شهرها

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به عدم رعایت حریم رودخانه ها و همینطور نهادهادی مسوول در بحث مدیریت رودخانه ها، اظهار داشت: در مشهد رودخانه ای به مدت ۵۰ سال توسط وزارت نیرو به شهرداری اجاره داده می شود و شهرداری ها ضمن حفظ رودخانه ها، از راه ساخت و ساز در این مناطق كسب درآمد می كنند!.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی در دومین نشست كرسی های آزاد اندیشی با مبحث مدیریت بحران كه با حضور رئیس سازمان هواشناسی و اكبر نصراللهی استاد مدیریت بحران و رئیس دانشكده ارتباطات و رسانه در دانشگاه آزاد واحد تهران مركز عصر روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: شاید دست اندازی های انسانی سبب وقوع مخاطرات طبیعی همچون سیل اخیر شده باشند. سازمان محیط زیست بعنوان یك دستگاه حاكمیتی، خطرات این دست اندازی ها را هم به مردم و هم به مسؤولان اخطار داده است.
وی با بیان این كه ایران جزو 10 كشور بالای دنیا از لحاظ وقوع بلایای طبیعی است، اظهار داشت: متأسفانه در كشور ما برای مدیریت مخاطره سیل برنامه مشخصی وجود ندارد. همینطور بین دستگاه ها هماهنگی و تقسیم كار وجود ندارد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به این كه نمی توان صرفاً به لحاظ سازه ای به سیل و نحوه كنترل آن نگاه كرد، اظهار داشت: در دهه های اخیر در بعضی كشورها بیمه سیل مطرح گردیده است و از این طریق همه خسارت های ناشی از سیل بر عهده دولت ها نیست. بدین سان كسانی كه در نزدیك رودخانه ها خانه دارند، باید خانه های خود ر ا بیمه كنند. اگر بیمه سیل وجود داشته باشد، حتماً باید حریم رودخانه ها هم رعایت شده باشد.
تجریشی با اشاره به این كه برای مثال در شهری مثل تهران حریم رودخانه ها رعایت نشده است، اظهار داشت: باید ببینیم علت عدم رعایت حریم رودخانه ها ضعف قانونی می باشد یا ضعف نظارتی. واقعیت آن است كه در ساخت و ساز در بستر رودخانه ها همه دستگاه ها شامل اجرایی و نظارتی مقصر هستند. در كشورهایی كه متوجه لزوم حفظ حریم رودخانه ها شدند، قانون و الزامات قانون به درستی اجرا می شود.
وی با اشاره به این كه مسئولیت مدیریت رودخانه ها در بیرون از شهرها برعهده وزارت نیرو است، اظهار داشت: در داخل شهرها رودخانه ها با همكاری وزارت نیرو و شهرداری ها مدیریت می شود. برای مثال در مشهد رودخانه ای به مدت ۵۰ سال توسط وزارت نیرو به شهرداری اجاره داده می شود و شهرداری ها ضمن حفظ رودخانه ها، از راه ساخت و ساز در این مناطق كسب درآمد می كنند.
معاون سازمان محیط زیست با تاكید بر این كه برپایه قانون وزارت نیرو مسئولیت آب را برعهده دارد، اظهار داشت: اگر در راه رودخانه ها آلودگی هایی ایجاد شود، سازمان محیط زیست موظف است آلاینده ها را شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نماید.
تجریشی با اشاره به این كه سیل یك مسئله فنی نیست، اظهار داشت: نمی توانیم با مخاطراتی مثل سیل و خشكسالی به صورت سازه ای برخورد نماییم و برای رفع آنها از سازه ها استفاده نماییم.
وی تصریح كرد: باید با مردم به زبان مشترك برسیم و در مواقع حساس وقوع مخاطرات، بتوانیم با زبان مشترك آنها را حساس و آگاه نماییم تا خسارت های جانی و مالی مخاطرات طبیعی به حداقل برسد. ضعف سازمان هواشناسی و محیط زیست و خیلی از دستگاه های دیگر این است كه نمی توانند حرف های تخصصی را به شكل شفاف و ساده در اختیار مردم قرار دهند. اگر اطلاعات تخصصی را به زبان ساده عرضه دهیم، می تواند تأثیر لازم را داشته باشد.
معاون سازمان محیط زیست تصریح كرد: ۸۶ درصد سد گلستان در هنگام وقوع سل پر بود، مسلماً اگر پیش بینی سیل تنها ۴۸ ساعت پیش از وقوع سیل رخ بدهد، نمی تواند كارگشا باشد؛ چون اگر سدها ۴۸ ساعت پیش از وقوع سیل باز شوند، خودش می تواند سبب ایجاد سیل شود.
تجریشی با تاكید بر افزایش رخدادهای حدی در جهان اظهار داشت: در دو سال قبل در كالیفرنیا با وجود خشكسالی، بارش شدید رخ داد. همین مبحث در اروپا هم تكرار شد و مجموع این موارد توجه دانشمندان را به خود جلب كرد. باید بدانیم كه در آینده در شرایط حدی قرار داریم؛ به صورتی كه با وجود خشكسالی های متمادی می توانیم با بارش های سنگین مواجه شویم.
وی افزود: البته اگر مردم به پیش بینی ها اعتماد داشته باشند، می توان خسارت را تا حد زیادی كم كرد.1398/01/22
23:40:14
5.0 / 5
3096
تگهای خبر: آب , بارش , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است