بوی فاضلاب در شاهدیه و زارچ یزد پیچیده

بوی فاضلاب در شاهدیه و زارچ یزد پیچیده

به گزارش حیوان خانگی بگیر فرماندار یزد اظهار داشت: بوی بد فاضلاب و همینطور پشه كه در سال های اخیر به شدت سبب نارضایتی مردم شاهدیه و زارچ شده و باید به صورت عملی رفع شده شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، «سیدمحمد رستگاری» در نشست بررسی رفع معضل پشه و تصفیه خانه فاضلاب شهر یزد، اظهار نمود: متأسفانه مشكل پشه و بوی بد فاضلاب به شدت نارضایتی بوجود آورده و تشكیل این نشست برای این است كه تمام مدیران عزمی برای رفع آن به صورت عملی داشته باشند.
وی ادامه داد: مجموع آبی كه حاصل تصفیه خانه فاضلاب است در چارچوب بركه ای رها شده و این مساله مشكل ساز است و سال قبل هم نشستی برگزار و مقرر شده بود این مشكل برطرف شود كه به علت عدم استفاده از پساب، كانون پشه به وجود آمده و امسال هم این معضل اضافه شده است.
فرماندار یزد اظهار داشت: به نظر می آید این معضل هر ساله است و می طلبد كه در كنار سم پاشی این محل، برای جابجایی آن به چندین كیلومتر دورتر از مناطق مسكونی اقدام گردد.
رستگاری خاطرنشان كرد: شهرداری شاهدیه و زارچ كه فضای سبز آنها هم در حاشیه و كمربند سبز شهر یزد قرار دارد هیچگونه تخصیصی از پساب تصفیه خانه فاضلاب ندارند و این در شرایطی است كه بخش زیادی از این پساب در بیابان رها می شود.
«علی اسلامی» مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد هم در این جلسه اظهار داشت: متأسفانه معضل پشه و رها شدن پساب فاضلاب و عدم استفاده از آن مصیبتی است كه مردم را گرفتار كرده و بخصوص در مناطق شهر شاهدیه و زارچ نارضایتی هایی بویژه در فصل بهار و تابستان بوجود می آورد.
وی ادامه داد: من و همه همكارانم از اینكه مردم شاهدیه ناراضی هستند ناراحتیم و همه اقداماتی كه جهت كاهش مشكل لازم بوده انجام داده و خواهیم داد اما تا زمانی كه این آب به مصرف نرسد و در بیایان رها شود پتانسیل وجود پشه وجود خواهد داشت.
اسلامی افزود: ۲۰ سال است كه از ۲۰ لیتر شروع و به ۲۸۰ لیتر رسیده كه فاضلاب با هزینه زیاد تصفیه شده و رها می شود و سپس تبخیر و برای مردم هم مشكل بوجود آورده است.
این مسئول تصریح كرد: در همان اوایل راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب سرب و روی مهدی آباد و مؤسسه كوثر، تخصیص همه پساب را گرفته اند ولی مشخص نیست كی مقرر است استفاده گردد و ما فقط اقدامات پیشگیرانه داریم و تا این آب مصرف نشود و یا انتقال نیابد این مشكل خواهد بود.
«سید وحید غلمان» مدیر تصفیه خانه فاضلاب شهر یزد هم در این جلسه اظهار داشت: رشد و تكثیر حشرات را هر ساله داریم و بخشی از منبع آن آب های تجمع یافته است و هر سال از انتهای اسفند كار سم پاشی آغار می شود كه به علت تغییرات آب و هوایی سم پاشی را از اوایل اسفند شروع كردیم.
غلمان اضافه كرد: حتی نامه نگاری با سازمان هواپیمایی كشور صورت گرفته تا در صورت امكان با استفاده از هواپیما و سم پاشی به صورت هوایی صورت گیرد كه در حال پیگیری هستیم هر چند ما كنترل می نماییم اما صد درصد نمی گردد حشرات را از بین برد.
«نیره پور ملایی» مدیركل محیط زیست استان یزد هم در این جلسه اظهار داشت: معضل فاضلاب و راهی كه برای حل این معضل در پیش گرفته شده خودش به معضلی برای مردم تبدیل گشته چون باز چرخانی آب به صورت درست اجرا نشده است.
وی ادامه داد: نمونه این مشكل را در چابهار هم داشتیم كه در فصل گرما و افزایش رطوبت در آب های رها شده تصفیه شده فاضلاب سبب به وجود آمدن پشه و از نوع مالاریا كه بسیار خطرناك بود، شد.
پورملایی افزود: مساله جدی، آب های حاصل از تصفیه است كه رها شده و هیچ گونه استفاده ای از آن نمی گردد و لازم است تا زمان فراهم شدن زیر ساخت های انتقال آب نسبت به مدیریت این آب های رها شده اقدام گردد.
«جوادیان زاده» مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد هم در این جلسه اظهار داشت: معضل استفاده از پساب فقط برای یزد نیست و در كل كشور وجود دارد كه البته برخی استان ها با استفاده از رودها و یا مسیرهایی كه داشته اند این پساب را رها كرده اند ولی در یزد این امكان وجود نداشت و آب در بركه ای تجمیع شده است.
این مسئول اضافه كرد: زیبنده نیست در استان یزد كه آب كم داریم بیشترین تبخیر را در كشور داشته باشیم و پساب در دشت و كویر سوزان رها شده و همه آن تبخیر می شود و این معضل ۱۰ سال است كه به وجود آمده است.
وی افزود: در دو سال قبل این معضل از اولویت های ما بوده است هر چند در سال ۹۳ و هنگامی كه كل آب پساب ۲۴۰ لیتر بوده ۲۴۸ لیتر آن فروخته شده است و این حتی مقداری بیشتر از آب استحصالی و تعهدی برای طرف مقابل به وجود آمده كه عمده ترین آن سرب و روی مهدی آباد و مؤسسه كوثر است.
جوادیان زاده اظهار داشت: ما نه می توانیم این پساب را به جای دیگر واگذار نماییم و نه آنها برای استفاده از این پساب كاری انجام می دهند و اخیراً مقرر شد طرح بازچرخانی آب به منطقه چرخاب اجرا شود كه طرح آن تهیه شده و به علت بررسی های زیست محیطی در انتظار موافقت مركز هستیم.
1398/02/02
15:57:10
5.0 / 5
2137
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است