مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران خبر داد

تكمیل بیشتر از ۴۱ هزار هكتار از كمربند سبز شهر تهران

تكمیل بیشتر از ۴۱ هزار هكتار از كمربند سبز شهر تهران

حیوان خانگی بگیر: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینكه در فاز نخست كمربند سبز شهر تهران باید ۵۰ هزار هكتار جنگل كاری صورت گیرد، از تكمیل بیشتر از ۴۱ هزار هكتار از این جنگل كاری ها تابحال آگاهی داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا علی محمد مختاری در حاشیه بازدید اعضای شورای اسلامی شهر تهران از پروژه جنگل كاری ۱۲۵۰ هكتاری شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پروژه كمربند سبز شهر تهران یكی از طرح های مهم و طرحی ملی شمرده می شود كه در سال ۱۳۸۱ در كمیسیون زیربنایی صنعت و محیط زیست دولت تصویب و در سال ۱۳۸۳ به سازمان بوستان ها ابلاغ و مجری این طرح سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تعیین شد.

وی اضافه كرد: البته در ابتدا كمربند سبز جنوب شهر تهران به مساحت ۵۰۰۰ هكتار در دولت تصویب شده بود كه در سال ۸۱ سپس رایزنی ها این میزان به ۵۰ هزار هكتار افزایش پیدا كرد و اجرای آن به سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران ابلاغ گردید.

مختاری افزود: هم اكنون ۴۱ هزار و ۹۰۰ هكتار از ۵۰ هزار هكتار تصویب شده به اجرا درآمده است و در اسفند سال ۱۳۹۷ باز ۱۲۵۰ هكتار از این پروژه تكمیل و مقرر شده بود كه افتتاح شود اما با عنایت به اینكه قرار بود رئیس جمهوری برای افتتاح این پروژه حضور پیدا كند، زمان افتتاح به اولین روزهای نوروز سال ۱۳۹۸ موكول شد و نهایتاً با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئو كنفرانس این پروژه به بهره برداری رسید.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در تشریح گونه هایی كه در ۱۲۵۰ هكتار از كمربند سبز شهر تهران كاشته شده است، اظهار داشت: گونه هایی همچون زالزالك، زبان گنجشك كه بومی و مقاوم در مقابل كم آبی هستند در این پروژه در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر مورد استفاده قرار گرفته اند. همین طور آبیاری این جنگل كاری ها همانند سایر فضای های سبز تهران از منابع آب خام تأمین می شود و با عنایت به تفاهمنامه منعقد شده با شركت آب و فاضلاب، مقرر شده تا سال ۱۴۱۰ تمامی پساب شهر تهران برای آبیاری فضای سبز در اختیار ما قرار گیرد. هم اكنون برای آبیاری های جنگل كاری های كمربند سبز تهران از پساب آب دانشگاه امام حسین (ع) و شهید محلاتی بهره می گیریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر اینكه سعی شده است در این پروژه اراضی بالای ۱۸۰۰ متر تا ۲۴۰۰ متر در دامنه جنوبی البرز تحت پوشش جنگل كاری قرار بگیرد، اظهاركرد: با اجرای این پروژه از گسترش بی رویه شهر جلوگیری شده و در حقیقت دامنه جنوبی البرز برای فضای سبز مورد استفاده قرار گرفته است. بالقطع در صورتیكه اراضی بلامعارض در اختیار سازمان بوستان ها قرار گیرد می توانیم ظرف سه الی چهار سال آینده ۵۰ هزار هكتار فضای سبز مقرر شده را تكمیل نماییم.

مختاری تاكید كرد: هزینه اجرای این پروژه باید تا ۵۰ درصد توسط دولت پرداخت می شد اما تا به امروز تمامی هزینه ها توسط شهرداری تهران تأمین شده است. بطور میانگین سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومان هزینه اجرای این پروژه است.

وی با اشاره به اینكه جنگل كاری های كمربند سبز شهر تهران جزو سرانه فضای سبز این شهر قلمداد نمی گردد، اظهار داشت: تا قبل از انقلاب اسلامی ایران در تهران تنها ۷۵ بوستان محلی، منطقه ای و فرامنطقه ای وجود داشت در حالیكه امروز تعداد بوستان ها به ۲۲۶۲ بوستان افزایش یافته همین طور سرانه فضای سبز از كمتر از یك متر به ۱۶.۲۵ مترمربع رسیده است.

منبع:

1398/02/07
15:15:02
5.0 / 5
2476
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است