به مناسبت هفته بدون دخانیات؛

۶ نكته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست

۶ نكته درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست

به گزارش حیوان خانگی بگیر سیگار فارغ از تمام صدمه هایی كه برای انسان به دنبال دارد بعنوان یك ماده بسیار خطرناك برای طبیعت شناخته می شود چون در فیلتر آن تا ۴۰۰۰ ماده خطرناك شامل فلزات سنگین وجود دارد كه تجزیه آن در طبیعت بین یك تا ۳۶ ماه طول می كشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در فیلتر سیگار بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ماده خطرناك شامل فلزات سنگین وجود دارد كه می تواند حیات انسان و حیوان را تهدید كند. در ادامه فاطمه اكبرپور - رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران - در گفت و گو با ایسنا به شش نكته درباره صدمه های سیگار به محیط زیست اشاره كرده است:

*۹۰ درصد از فیلتر سیگارهای تولیدی در جهان از اَسِتان سلولز است كه به سختی تجزیه می شوند. این ماده به علت دارا بودن مواد شیمیایی و خطرناك علاوه بر تهدید محیط زیست، سلامت انسان، گیاهان و سایر جانداران را به مخاطره می اندازد.

*تجزیه و تخریب اَسِتان سلولز در طبیعت در شرایط بی هوازی بین یك تا دو ماه، در خاك بین شش تا ۹ ماه و در آب های شیرین ۳۶ ماه طول می كشد ازاین رو یكی از معضلات زیست محیطی ناشی از استعمال دخانیات همچون سیگار صرف نظر از ضررهای آن بر سلامت انسان ها، دفع ته سیگارها (فیلتر سیگار) در محیط زیست است كه آلودگی خاك و اثرات منفی در رشد گیاهان، جانداران و پرندگان را به دنبال دارد.

*فیلتر سیگار از راه روان آب ها و باران به جریان های آبی منتقل و با ورود به زنجیره غذایی سبب مسمومیت پستانداران دریایی، موجودات آبزی، لاك پشت ها و... می شود و تنوع زیستی را تهدید می كند.

*فیلتر سیگار دارای مواد شیمیایی مختلف خطرناك هم است كه سبب صدمه رساندن به محیط زیست می شود همینطور بالغ بر ۴۰۰۰ تركیب شیمیایی بر اثر استعمال سیگار حاصل می شود كه ۳۰۰۰ مورد آن در فاز گازی و ۱۰۰۰ مورد آن در فاز جامد و نیمه جامد همچون فیلتر سیگار است.

*هیدروكربن های پلی آرماتیك، نیتروز آمین ها، آمین های آرماتیك، فرمالدئید، استالدئید، بنزن و فلزات سمی نظیر آلومینیوم، روی، سرب، سلنیم، كرم، نیكل و كادمیم همچون این مواد خطرناك می باشد كه به شكل بیشتر از ۶۰ ماده شیمیایی تركیبی دارای خاصیت سرطان زایی تولید می شود. این مواد خطرناك با ورود به محیط زیست سبب آلودگی آب، خاك و هوا می شوند و سلامتی انسان و تنوع زیستی را نشانه می گیرند.

*كاغذ دور فیلتر سیگار از بهترین جنس كاغذ یعنی «ورق های شیت» است كه برای تولید آن درختان زیادی نابود می شود.
1398/03/30
21:16:57
5.0 / 5
2554
تگهای خبر: آب , پرندگان , تولید , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است