با لاك پشت های ایران آشنا شوید

با لاك پشت های ایران آشنا شوید

به گزارش حیوان خانگی بگیر در ایران ۱۰ گونه لاك پشت از شش خانواده وجود دارد كه شامل پنج گونه دریایی، دو گونه خشكی، یك گونه آب شیرین و دو گونه بركه ای می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بیشتر از ۴۰۰ گونه و زیرگونه لاك پشت در جهان وجود دارد كه از این تعداد حدود ۴۰ درصد آنها در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) بعنوان گونه های در معرض تهدید قرار گرفته اند.

الهام آبتین - كارشناس حوزه خزندگان - در گفت وگویی كه با ایسنا داشت، با اشاره به وضعیت كلی لاك پشت ها در جهان، لاك پشت های موجود در ایران را معرفی نمود كه به شرح زیر است:

*گونه های مختلف لاك پشت موجود در جهان در ۱۴ خانواده جای دارند.

*از بین همه گونه های موجود در جهان، هفت گونه از لاك پشت ها جزو گونه های دریایی و آب شور و بقیه آنها متعلق به آب شیرین و یا زیستگاه های خشكی هستند.

*در ایران ۱۰ گونه لاك پشت از شش خانواده وجود دارد.

*پنج گونه از لاك پشت های موجود در ایران در گروه دریایی جای می گیرند كه شامل لاك پشت های سبز، سرخ، عقابی، زیتونی و پشت چرمی می شود.

* دو گونه از لاك پشت های ایران متعلق به خانواده لاك پشت های خشكی هستند كه لاك پشت مهمیزدار و لاك پشت افغانی نامیده می شوند.

* یك گونه لاك پشت آب شیرین با نام لاك پشت فراتی متعلق به خانواده لاك پشت لاك نرم در ایران وجود دارد كه تنها در خوزستان دیده می شود.

*دو گونه از خانواده لاك پشت های بركه ای در ایران وجود دارد به نامهای لاك پشت خزری و لاك پشت بركه ای اروپایی.

*لاك پشت ها با عنایت به شكل ظاهری، عملكرد و جایگاه اكولوژیك نقش قابل توجهی در تنوع زیستی جهان ایفا می كنند.

*تخریب زیستگاه های آبی و خشكی، آلودگی زیستگاه های تالابی و اقیانوس ها، توسعه فعالیت های منجر به گرمایش زمین، تجارت غیرقانونی و برداشت تخم گونه های لاك پشت، تخریب پوشش گیاهی در زیستگاه های خشكی، ورود گونه های لاك پشت غیر بومی به زیستگاه های گونه های بومی مواردی است كه بقای لاك پشت ها را در ایران و جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
1398/05/20
13:49:29
5.0 / 5
2178
تگهای خبر: آب , اقیانوس , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است