برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی دریای خزر در بابلسر

برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی دریای خزر در بابلسر

حیوان خانگی بگیر: همزمان با سالروز انعقاد كنوانسیون منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر، آیین گرامیداشت روز دریای خزر در روز پنج شنبه 24مرداد ماه در شهر بابلسر انجام می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده با اشاره به نامگذاری ۲۱ مرداد ماه بعنوان روز دریای خزر اظهار داشت: محور اصلی این گردهمایی روز ملی دریای خزر موضوعات در رابطه با پسماند است. توجه ویژه مجلس شورای اسلامی و دولت درباب تصویب لایحه مدیریت پسماند در استان های ساحلی خصوصاً شمال كشور می تواند گام موثری در این زمینه باشد.

وی اشاره كرد: پروتكل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به كنوانسیون تهران در پنجمین جلسه كشورهای متعاهد كنوانسیون در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در تركمنستان به تصویب هر پنج كشور رسید. این پروتكل در هیئت دولت به تصویب رسیده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده كه هم اكنون در حال بررسی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده ششمین نشست اعضای متعاهد كنوانسیون تهران در آبان سال جاری در شهر باكو جمهوری آذربایجان برگزار می شود.

وی افزود: از اقدامات مهمی كه انتظار می رود در این اجلاس به نتیجه برسد تصمیم گیری درباب ساختار سازمانی دبیرخانه برای انتقال آن به منطقه، تصویب پروتكل پایش ارزیابی و تبادل اطلاعات و برنامه ریزی به منظور اجرای سایر پروتكل های الحاقی به كنوانسیون خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست كشورهای حاشیه دریای خزر شامل آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و تركمنستان برای حفاظت از محیط زیست این دریا در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) كنوانسیون منطقه حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به كنوانسیون تهران را امضا كردند. این كنوانسیون با همكاری و حمایت برنامه محیط زیست ملل متحد شكل گرفت. این كنوانسیون منطقه ای تنها معاهده زیست محیطی مورد توافق پنج كشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همكاری برای حفاظت و نجات اكوسیستم منحصر به فرد دریای خزر و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

همزمان با لازم الاجرا شدن كنوانسیون تهران در تاریخ ۲۱مرداد ۱۳۸۵ این روز بعنوان روز دریای خزر نامیده شد و به همین مناسبت هر ساله مراسم بزرگداشت این روز با هدف آشنا كردن جوامع محلی حاشیه این دریا با اهداف كنوانسیون تهران در كشورهای عضو این كنوانسیون برگزار می گردد.

منبع:

1398/05/21
15:46:00
5.0 / 5
2128
تگهای خبر: آب , حفاظ , حمایت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است