توله ببرهایی كه در فضای متعفن باغ وحش مشهد مردند

توله ببرهایی كه در فضای متعفن باغ وحش مشهد مردند

حیوان خانگی بگیر: شاید در ابتدا تصور مرگ پی درپی حیوانات در باغ وحش كمی دشوار باشد، اما بعد از بازدید از باغ وحش وكیل آباد مشهد از این مساله تعجب نخواهید كرد.


هنگامی كه پاییز 1396 و بعد از جنجال خبر «تعطیلی باغ وحش وكیل آباد» و در ادامه پیگیری آخرین وضعیت باغ وحش مشهد به آن جا می رفتم -با توجه به بازدیدهایی كه قبل از این بعنوان یك توریست از باغ وحش كرده بودم- پیش زمینه ای از وضعیت ظاهری باغ وحش داشتم، اما تا آن زمان، از نزدیك شاهد نحوه نگهدای حیوانات در این باغ وحش نبودم؛
اینها را خبرنگار ایسنا گفته و اضافه كرده، باغ وحش مشهد كه از سال 1359 در فضایی 4 هكتاری در مجاورت باغ وكیل آباد راه اندازی شده است، بعد از گذشت حدود 40 سال همچنان بدون داشتن مجوز بهره برداری و تغییر محسوس فضای نگهداری حیوانات و انجام اصلاحات به فعالیت خود ادامه می دهد.
محیطی به شدت محدود، سازه هایی فرسوده، قفس های كوچكِ سبزرنگ با كف های شنی و سیمانی و حیواناتی غالباً بی حال، فضایی است كه هركسی كه تا كنون از باغ وحش وكیل آباد بازدید كرده باشد به چشم دیده است. البته از دو سال پیش تا كنون تغییراتی محدود در اندازه قفس ها صورت گرفته.
آنچه اما بسیاری ندیده و از وضعیت آن بی اطلاعند فضای پنهان و غیرقابل رویت باغ وحش است. در میانه باغ، این فضای خصوصی و پنهان قرار دارد كه با میله هایی سبزرنگ كه توسط گل و گیاه پوشانده شده از فضای عمومی باغ وحش جدا شده است. در این فضا كه ساختمان مدیر باغ وحش نیز در آن قرار دارد تمام فعالیت های مورد نیاز از زاد و ولد و نگهداری توله حیوانات گرفته تا درمان حیوانات بیمار و جراحی آنان هم انجام می شود.
در آن زمان، ورود و مشاهده این محیط تنها بعد از مصاحبه با مالك باغ وحش و برای اثبات اینكه آنان از حیوانات به خوبی نگهداری می كنند، ممكن شد.
خبرنگار ایسنا هنگامی كه وارد این محیط شد در گوشه ای از باغ تعدادی پرنده در قفس های كوچك مشاهده كرد كه بگفته مسئولان باغ وحش بیمار بودند و برای مراقبت و درمان از سایر پرندگان جدا شده و به این جا آورده شده اند. در آن سوی باغ نیز تعدادی حیوان كوچك و بزرگ دیگر قرار داشتند.
نكته مهم و قابل تأمل محل نگهداری توله ببرهای تازه متولدشده باغ وحش بود. برای مشاهده آنها باید بعد از گذر از میانه باغ به ساختمان كوچك قدیمی رسید. هنگامی كه وارد این محیط حدوداً 10 متری می شوید، فضا به قدری كثیف و متعفن است كه به سختی می توان نفس كشید.
در وسط این ساختمان یك بخاری قدیمی قرار داشت و در گوشه وكنار آن پرهای پرندگان ریخته بود. تار عنكبوت تمام سقف را پر كرده و وسایل اضافی در گوشه ای انبار شده بود.
در آن زمان، حداقل دو توله ببر در آنجا قرار داشتند. هر كدام از آنان را درون یك جعبه موز و در گوشه ای قرار داده بودند. توله ببرها بی حال در درون جعبه های موز كه كف آنرا با كمی پوشال پر كرده بودند افتاده بودند، قلبشان تندتند می زد و حركتی نمی كردند.
با توجه به این كه وضعیت اسف بار نگهداری توله ببرها و بی حالی آنان هیچ جای دفاعی نداشت، اما مسئولان باغ وحش ادعا می كردند ببرهای باغ وحش كاملاً سالم هستند.
آنان حتی در میانه سخنان خود بر این نكته تاكید می كردند كه تعداد ببرهای باغ وحش مشهد زیاد است و با عنایت به زاد و ولد آنان باغ وحش هر ساله برخی از آنان را به باغ وحش دیگر نیز منتقل كرده و می فروشد.
نكته تأسف بار دیگر این بود كه از این محیط علاوه بر نگهداری گونه های مختلف در یك محیط كوچك، حیوانات تازه متولد شده و حیوانات بیمار نیز در آنجا نگهداری می شدند و حتی درمان و جراحی آنان نیز در همین محیط انجام می شد.
با وجود اینكه در آن زمان وضعیت باغ وحش مشهد جنجال زیادی به پا كرده بود و زمزمه هایی از تعطیلی آن به گوش می رسید، اما مسئولان باغ وحش كه سال ها با كم ترین فشاری با همان وضعیت اولیه به فعالیت خود ادامه داده بودند، هیچ عزمی برای اصلاح وضعیت باغ وحش نداشتند.
بعد از تغییر رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و تغییر و تحولات بعد از آن نیز عملاً استانداردسازی باغ وحش به فراموشی سپرده شد.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در مردادماه سال 97 خبری در خصوص معدوم سازی هشت ببر منتشر گردید كه مورد تكذیب مسئولان قرار گرفت و دامپزشك باغ وحش مشهد و كارشناس نظارت بر امور حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی علت مرگ این ببرها را، بیماری و كهولت سن عنوان كردند و این در شرایطی است كه بنابر گفته كارشناسان و فعالان محیط زیست، تمامی ببرهای موجود در باغ وحش وكیل آباد مشهد حاصل جفت گیری ببرهای وارداتی هستند و قاعدتاً عمر زیادی از این گونه نمی گذرد و نباید به مرز كهنسالی رسیده باشند.
همین طور در آن زمان، بعضی از فعالان محیط زیست علت مرگ این حیوانات را در امتداد كاهش تعداد جانوران باغ وحش كه بعنوان شرط صدور مجوز از طرف سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شده، عنوان و اعلام نمودند كه پوست یا لاشه آنان تاكسیدرمی شده و به فروش رسیده است.
خرداد سال قبل مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در سایت اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اعلام نمود كه تنها یك مورد سابقه تلف شدن ببر در باغ وحش مشهد رخ داده كه آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود كه سبب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و مرگ آن شده و این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشك باغ وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی قرار گرفت، اما 10 روز پس از درگیری تلف شد.
پس از گذشت این جریان مجدداً در ایام اخیر خبری در خصوص تلف شدن هفت توله ببر در باغ وكیل آباد مشهد اعلام گردید كه سوالات زیادی درباب علت مرگ آنان ایجاد كرد.
تورج همتی، مدیركل محیط زیست خراسان رضوی در گفت و گو با ایسنا درباب علت مرگ هفت توله ببر در باغ وحش وكیل آباد مشهد اظهار كرده، هفت توله ببر تلف شده اند كه شش توله برمبنای عفونت تنفسی به تایید دامپزشك در بدو زایمان تلف شده اند و یك توله دیگر پس از خورده شدن قسمتی از دستش توسط ماده ببر از بین می رود.
علی كشمیری، فعال محیط زیست، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این مساله كه «مرگ چهار توله ببر عادی نیست و محیط زیست باید علت اصلی آنرا اعلام نماید و در صورت اصرار بر تلف شدن آنان به سبب بیماری تنفسی باید مستندات خودرا ارائه دهند»، اظهار داشت: در 23 اردیبهشت 98 ببر «تینا» سه توله ببر، اول خرداد «ببر مایا» سه توله ببر و دوم خرداد ماه ببر «رایا» دو توله ببر را زایمان كرده اند كه از این هشت توله متولدشده، هفت توله تلف شدند و یك توله دیگر در شرایط قرنطینه نگهداری می شود.
وی ادامه داد: این توله ببرها از سه مادر مختلف زاده شده و نمی توان وجود مشكل در مادر را علت مرگ آنان قلمداد كرد.
این فعال محیط زیست بیان كرد: از این هشت توله، سه توله در همان روزهای اول تلف شدند و از این توله ها تنها یك مورد بر اثر بیماری تنفسی تلف شده است و علت آن نیز نگهداری این توله در كنار یك حیوان بیمار بوده كه بطور قطع انتقال بیماری سبب تلف شدن این توله ببر شده است.
كشمیری اشاره كرد: تلف شدن باقی توله ها به سبب بیماری تنفسی نبوده و در ارتباط با علت اصلی مرگ آنان اداره محیط زیست باید پاسخگو باشد.
حالا كه بعد از قریب به دو سال و با انتشار خبر مرگ توله ببرها در باغ وحش وكیل آباد مشهد وضعیت نامناسب این باغ وحش بار دیگر مورد توجه قرار گرفته انتظار می رود بدون هیچ گونه چشم پوشی به وضعیت این باغ وحش رسیدگی شود تا بار دیگر شاهد خبر مرگ حیوانات نباشیم. انتظاری كه با عنایت به تجربه های پیشین، كم تر امیدی به تحقق آن وجود دارد.
گزارش از: نیما رهنما، خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان
منبع:

1398/05/28
15:14:11
5.0 / 5
2089
تگهای خبر: آب , استاندارد , باغ , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است