۸ نكته برای كنترل آلودگی صوتی ساختمان سازی ها

۸ نكته برای كنترل آلودگی صوتی ساختمان سازی ها

حیوان خانگی بگیر: ساختمان سازی یكی از منابع مهم آلودگی صوتی در شهرهای مختلف جهان است كه برای رفع آن در كشورهای مختلف از روش های نوینی استفاده می نمایند اما متأسفانه در كشور ما قوانین مدونی برای كنترل آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های ساختمانی تدوین نشده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، یكی از مهمترین منابع آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مانند تهران پس از ترافیك، ساختمان سازی است. بررسی حدود ۲۰۰ پروژه عمرانی و ساختمانی در شهر تهران نشان داده است كه میانگین تراز صوت در پروژه های مختلف بین ۸۰ تا ۹۰ دسی بل گزارش شده این در حالیست كه حد مجاز صوت در مناطق مسكونی طی روز و شب به ترتیب ۵۵ و ۴۵ دسی بل است. در ادامه به ۸ راهكار برای كاهش صوت منتشره از عملیات های عمرانی و ساخت و ساز اشاره شده است.

*فعالیت های ساختمان سازی باید در ساعات مشخصی بین ساعت ۸ بامداد تا ۱۷ صورت گیرد كه این مساله كم و بیش در كشور ما اجرا می شود اما می توان با افزایش ساعت اختتام فعالیت، بین ساعات ۱۳ تا ۱۵ عصر كه زمان استراحت افراد است، كار را متوقف كرد همین طور در ایام تعطیل انجام فعالیت های پر سروصدای ساختمانی ممنوع می باشد.

*در خیلی از كشورها از دیوارهای صوتی متحرك جهت كاهش صدای ناشی از تجهیزات، ماشین آلات ساختمانی و عمرانی استفاده می شود. این نوع از دیوارها به راحتی قابل نصب هستند و جابه جایی آنها نیز بسیار آسان است همین طور این دیوارها قابلیت این را دارند كه تا ۲۰ دسی بل تراز صوت را كاهش دهند بدین سبب بعنوان یكی از ملزومات ساختمان سازی با یك دفعه خرید می توانند در پروژه های گوناگون توسط پیمانكار استفاده شوند.

*علاوه بر این برای دستگاه دیزل ژنراتور كه شدت صوت بالایی دارند نیز اتاقك هایی با استفاده از كاورهای عایق طراحی شده است كه تراز صدا را حدود ۳۸ دسی بل كم می كنند. داخل این كاورها از پشم سنگ یا پشم شیشه بعنوان جاذب و لایه های سیلیكونی نسوز نیز بعنوان روكش استفاده شده است. این اتاقك ها به راحتی می توانند در داخل كشور تولید و علاوه بر اشتغال زایی سبب كاهش آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های ساختمانی و عمرانی شود.

*تمام تجهیزاتی كه در ساختمان سازی از آنها استفاده می شود باید دارای برچسب استاندارد و میزان صدای تولیدی دستگاه روی آن درج شده باشد. دستگاه های استاندارد دارای بدنه هایی هستند كه نسبت به صدا عایق است و صدای كمتری را تولید می كند. هم اكنون خیلی از تجهیزاتی كه ما در ساختمان سازی از آنها استفاده می نماییم فرسوده می باشند. درصورتی كه این ماشین آلات با تجهیزات استانداردی كه صدای كمتری تولید می كنند تعویض شوند، شدت صوت منتشره از عملیات ساختمان سازی بسیار كمتر خواهد شد.

*استفاده از اسكلت های فلزی پیش ساخته در فعالیت های ساختمان سازی سپس نصب آن در محل مورد نظر یكی دیگر از راهكارهایی است كه می توان از آن برای كنترل آلودگی صوتی ناشی از ساختمان سازی بهره برد.

*استفاده از مواد جاذب صدا در بدنه (دیوارهای داخلی) ساختمان ها و نصب پنجره های چند جداره استاندارد و استفاده از مصالح ساختمانی (نمای ساختمان) كه جاذب صدا باشند و مانع از انعكاس شوند از دیگر مواردی است كه باید برای كاهش میزان صوت منتشره در خانه ها مدنظر قرار گیرد.

*در خارج از كشور دستگاه های اندازه گیری تراز صوت سیار در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها می تواند در محل پروژه نصب و میزان صدا را اندازه گیری كنند و در صورت عبور صدا از حد مجاز به صورت آنلاین پیام به مسئولان ذی ربط منتقل می شود. این استاندارد در سایر كشورها با عنایت به ساعات مختلف روز و نوع كاربری اطراف پروژه، به صورت میزان افزایش میانگین تراز صوت نسبت به صدای زمینه در نظر گرفته می شود كه این افزایش در حدود ۱۰ تا ۲۰ دسی بل متغیر است.

*در كمیته كنترل و پایش آلودگی صوتی شهر تهران، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران صوت منتشره از حدود ۲۰۰ پروژه عمرانی و ساختمانی را اندازه گیری نمود كه برمبنای ارزیابی انجام شده میانگین تراز صوت در پروژه های مختلف بسته به نوع پروژه و تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده بین ۸۰ تا ۹۰ دسی بل بود. گفتنی است كه حد مجاز صوت در مناطق مسكونی طی روز و شب به ترتیب ۵۵ و ۴۵ دسی بل است.

منبع:

1398/05/28
20:48:07
5.0 / 5
2060
تگهای خبر: استاندارد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است