رعایت پنج نكته زیست محیطی برای حفظ حرمت و زیبایی عزاداری محرم

رعایت پنج نكته زیست محیطی برای حفظ حرمت و زیبایی عزاداری محرم

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به ایام عزاداری ماه محرم و تاكید بر حفظ حرمت و عظمت این ماه، به به پنج نكته زیست محیطی برای این ایام و زمانها مشابه اشاره نمود و اظهار داشت: بی توجهی به برخی نكات زیست محیطی همچون رهاكردن زباله ها و دور ریختن غذاها به صورت نیمه مصرف شده پسندیده نیست.مهرداد كتال محسنی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه میزان بازیافت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كمتر از یك درصد و حداقل زمان تجزیه آنها در محیط بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است ضمن سفارش كلی به رعایت مصرف كم این ظروف، به روزهایی كه این مواد بیشتر استفاده می شوند اشاره و اظهار نمود: بدین جهت به مساجد، تكایا و افرادی كه قصد پخش نذری در روزهای عزاداری را دارند، سفارش می شود تا جایی كه امكان دارد ظروف یك بار مصرف پلاستیكی را حذف و از ظروف خانگی و... برای این كار استفاده كنند، همین طور اگر مجبور به استفاده از ظروف یك بار مصرف هستند می توانند ظروف گیاهی را كه شكل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیكی دارند جایگزین ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كنند.

وی با اشاره به اینكه « زمان تجزیه پذیری ظروف گیاهی یك بار مصرف در محیط - كه از نشاسته ذرت اصلاح شده تهیه شده - بین پنج تا شش ماه است» اضافه كرد: هر چند كه این ظروف به نسبت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی گران تر هستند اما افراد می توانند قسمتی از نذر خودرا صرف خرید ظروف گیاهی و از این طریق به محیط زیست خود نیز لطمه كمتری وارد كنند.

معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود افراد زباله غذاها را در محیط رها می كنند، اظهار داشت: این اقدام نه تنها برای ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) پسندیده نیست، بلكه دردسری برای رفتگران شهرداری است؛ بدین سبب مردم بهتر است كه از سطل زباله های شهرداری برای پسماندهای خود استفاده كنند، همین طور ایستگاه های صلواتی با تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری می توانند جلوی رها شدن پسماند در محیط را بگیرند.

كتال محسنی در ادامه با اشاره به اینكه متاسفانه ما گاهی بر خلاف تعالیم مذهبی و دینی خود اسراف هم می نماییم، اظهار نمود: گاهی اوقات نذری های به صورت نیمه مصرف شده دور ریخته می شود. نكته اول در این مورد این است كه نذری ها به دست نیازمندان واقعی برسد تا این اتفاق پیش نیاید، علاوه بر آن منطق ایجاب می كند كه از تمام منابع و مواد مصرف بهینه داشته باشیم و جلوی تولید پسماند را بگیریم.

معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران درانتها با اشاره به آلودگی صوتی كه امكان دارد در این ایام و زمانهای مشابه مراسم مختلف به وجود بیاید، اظهار داشت: بهتر است مراسم ها همزمان با ساعات استراحت و خواب افراد متوقف شود و حقوق افراد و بیماران و... را رعایت نماییم.

منبع:

1398/06/15
23:19:41
5.0 / 5
2178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است