معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی تشریح كرد؛

علت كاهش تراز آب خزر

علت كاهش تراز آب خزر

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اعتقاد دارد، دلیل كاهش تراز آب دریای خزر عموما طبیعی است كه بر اثر كاهش بارندگی در حوضه ولگا بوجود آمده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، دكتر حمید علیزاده در حاشیه كارگاه «چالش ها در شرایط تراز آب، تغییر اقلیم و فعالیت انسانی در خلیج گرگان» كه در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار نمود: دریای خزر نوسانات طبیعی خودش را پشت سر می گذارد و گاهی تراز آب بالا و گاهی تراز آب پایین می آید كه مهمترین دلیل آن عوامل اقلیمی است.

وی بیان كرد: بزرگترین رودخانه ورودی به خزر، ولگا است كه 90 درصد آبدهی رودخانه ای و 80 درصد كل آب ورودی به خزر را تامین می كند.

علیزاده اضافه كرد: هرگاه ورودی آب رودخانه ولگا كه مهترین تامین كننده آب به دریای خزر است، كاهش پیدا كند سطح آب خزر پایین و هرگاه ورودی افزایش یابد، سطح آب خزر بالا می آید.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تصریح كرد: در سالهای اخیر به علت انجام فعالیت های صنعتی و كشاورزی مصرف آب صعودی بوده اما در حوضه ولگا مصرف آب كاهش پیدا كرده است.

وی با اشاره به اینكه دلیل پایین آمدن تراز آب خزر، افزایش مصرف آب در ولگا نیست، اظهار داشت: مطالعات نشان داده كه از سال 1991 میلادی تا سال 2018 مصرف آب در حوزه خزر از حدود 55 میلیارد مترمكعب به 43 میلیارد مترمكعب كاهش پیدا كرده است.

علیزاده با اشاره به كاهش سطح آب خلیج گرگان، خاطرنشان كرد: خلیج گرگان در سال 1356 هم تجربه كاهش سطح آب را داشت ولی خشك و نابود نشد و باردیگر پس از افزایش تراز آب خزر، خودش را پیدا كرد و باردیگر محیط زیست در آن رونق گرفت.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تصریح كرد: در شرایطی كه طبیعت چرخه كم آبی و پر آبی را طی می كند و فشار زیادی به محیط وارد می شود، ما باید فشار انسانی را كم نماییم.
1398/06/23
21:42:30
5.0 / 5
2686
تگهای خبر: آب , اقلیم , اقیانوس , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است