جلوگیری یازده روزه مردم 2 استان از دپوی زباله در گویچاله

جلوگیری یازده روزه مردم 2 استان از دپوی زباله در گویچاله

حیوان خانگی بگیر: منطقه گویچاله در مرز استان های مازندران و سمنان، جایی است كه حدود یازده روز است كه مردم برخی شهرها و روستاهای مازندران و سمنان همچون چهاردانگه مازندران و فولاد محله استان سمنان با تجمع خودجوش، به دپوی غیراصولی و انباشت زباله های استان مازندران در منطقه ˮ گویچالهˮ اعتراض می كنند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، ۱۳ سال قبل در صورتیكه شهر ساری در استان مازندران میزبان جام جهانی كشتی بود تصمیم بر این گرفته شد تا مدت ۶ ماه محل دپوی زباله از سمسكنده ساری به منطقه گویچاله در مرز استان های مازندران و استان سمنان و در حوالی روستای فولاد محله شهرستان مهدیشهر تغییر مكان پیدا كند.
پس از گذشت ۱۳ سال با محقق نشدن قول های مسئولین در خصوص راه اندازی كارخانه زباله سوز مازندران در اطراف شهر ساری، مردم روستاهای اطراف گویچاله در این دو استان، از دپوی زباله ها در این منطقه به تنگ آمده و خود دست به كار شده اند و اجازه ورود كامیون های زباله را به این منطقه نمی دهند. این اعتراضات از 11 روز پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد.

مردم خواهان توقف دپوی زباله و پاكسازی محیط هستند / سلامت مردم در خطر است
رئیس شورای اسلامی روستای فولادمحله شهرستان مهدیشهر، اظهار داشت: با بی تدبیری و كج سلیقگی و بی توجهی مسولین، زباله های بیمارستانی از شهرهای ساری، نكاء، قائمشهر و كیاسر در منطقه گویچاله، منطقه مرزی استان سمنان با استان مازندران دپو می شود و مسئولین در این 13 سال هیچ تلاشی برای حل این معضل نكردند.
پرویز ایمانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: روزانه بیشتر از 400 تن پسماند زباله های بیمارستانی و سایر دورریزهای خانگی، صنعتی و... از استان مازندران در منطقه گویچاله به شیوه غیراصولی دپو می شود، اما مردم روستاهای شهرستان چهاردانگه مازندران و فولاد محله مهدیشهر و سایر روستاهای اطراف به تنگ آمدند و 11 روز است كه در این مكان 24 ساعته به شكل تحصن تجمع كرده اند و اجازه ورود ارابه های مرگ را به این منطقه گرفته اند.
وی اظهار نمود: مردم این روستا واقعاً گناه دارند، انسان های نجیبی هستند، چرا مسئولین به فكر این مردم نیستند؟ تمام دامداران و باغداران و كشاورزان این روستا به خاطر آفت هایی كه زاییده همین زباله ها است گرفتار خسارت شده اند، روستای فولاد محله واقعاً در حال از بین رفتن است و سلامت و امنیت مردم این منطقه در خطر است.
وی اظهار نمود: من بعنوان عضو شورای اسلامی روستا، از مسئولین استان سمنان تقاضا دارم برای حل این مشكل كه سلامت، امنیت جانی و مالی مردم روستا را به خطر انداخته است، توجه ویژه داشته باشند. قرار بود دپوی زباله در این مكان به صورت موقت باشد و كارخانه زباله سوز ساری افتتاح شود، اما این كار موقت، تبدیل به دائمی شد و امروز صدای اعتراض مردم بلند شده است.
رئیس شورای اسلامی روستای فولادمحله شهرستان مهدیشهر اظهار نمود: مردم این منطقه خواهان توقف كامل دپوی زباله در منطقه گویچاله هستند، همین طور باید با مسببان و عاملان اصلی تخریب محیط زیست برخورد قانونی شود، همین طور مردم خواهان پاكسازی و رفع آلودگی های احتمالی منطقه نیز هستند.

اصول مدیریت پسماند در منطقه رعایت نشده است
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با ابراز تأسف از دپوی غیر اصولی زباله در منطقه گویچاله اظهار داشت: قبل از این و در زمان فعالیت این سایت دپوی زباله، با گزارش هایی كه از طرف مردم محل دریافت كرده بودیم، دو بار تقاضای بازدید از محل را داشتیم، اما مجوز بازدید از محل، از طرف مدیران سایت دپوی زباله صادر نشد.
وی افزود: بعد از تجمع اعتراضی مردم و تعلیق شدن سایت دپوی زباله با بازدیدی كه انجام شد، به این نتیجه رسیدیم كه اصول مدیریت پسماند در این منطقه به هیچ عنوان رعایت نشده است.
امیر عبدوس با اشاره به اینكه یكی از اصول مدیریت پسماند در هر نقطه، مكان یابی درست و صحیح برای دپوی زباله است، اظهار داشت: علاوه بر مكان یابی درست، پوشش دهی مناسب، جمع آوری و تصفیه شیرابه ها و مدیریت بیوگاز(گازهای اشتعال زا ناشی از تخمیر در محل زباله) نیز از اصول دیگر مدیریت پسماند است كه هیچ كدام از این اصول در این منطقه رعایت نشده است.
وی افزود: گذشته از همه این موارد و اصول، مردم منطقه حق دارند معترض باشند، چونكه بوی تعفن، شیرابه های زباله ها، حشرات موذی، سگ های والگرد و... كه ناشی از دپوی غیر اصولی زباله در منطقه است، مردم را رنج می دهد، سلامت و امنیت آنها را به خطر انداخته است، موجب تخریب محیط زیست و طبیعت منطقه شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان تاكید كرد: تصاویر و مستندات مربوطه جمع آوری شده است و برای سازمان حفاظت از محیط زیست كشور ارسال خواهد شد، و انشاءالله مسائل بطور ویژه پیگیری خواهد شد.

سوژه دپوی زباله در منطقه گویچاله در دستور كار شورای عالی محیط زیست كشور قرار دارد
فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه دپوی زباله در حوزه استحفاظی استان مازندران انجام می شود، اظهار داشت: با عنایت به اهمیت سوژه و تبعات زیست محیطی این اقدام برای روستاهای منطقه فولادمحله شهرستان مهدیشهر، سوژه را به صور مكرر پیگیری كردیم و مجدانه به دنبال حل این مسئله خواهیم بود.
حسن ارگی با اشاره به اینكه سوژه اصلی باید از طرف مسئولین استان مازندران دنبال شود، اظهار نمود: با این وجود و به لحاظ تبعات زیست محیطی كه به لحاظ همجواری برخی از روستاهای شهرستان مهدیشهر با محل داشتند، نسبت به این مساله بی تفاوت نبودیم و طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور و به امضای استاندار سمنان سوژه را پیگیری كردیم.
وی افزود: معاون اول رئیس جمهور نیز به فوریت نامه را به رئیس محیط زیست كشور ارجاع دادند و سوژه در دستور كار شورای عالی حفاظت محیط زیست كشور قرار گرفت.
وی با اشاره به اینكه حل مشكل دپوی زباله در منطقه گویچاله دغدغه اصلی مسئولان استان سمنان بوده است، اشاره كرد: اداره كل محیط زیست استان سمنان نیز به فوریت نسبت به ارسال مستندات مربوط اقدام نمودند و انشاءالله سوژه و مشكلات مربوط در جلسه شورای عالی محیط زیست كشور مطرح می شود و تصمیمات خوبی نیز اتخاذ خواهد شد.

اگر مردم معترض می شوند مسئولین به نیت مردم آگاه باشند
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: متأسفانه دپوی زباله در منطقه گویچاله و مرز استان های مازندران و سمنان به شیوه كاملاً غیر اصولی، غیر بهداشتی و غیر استاندارد انجام می شود، زباله های خانگی، عفونی، بیمارستانی و صنعتی به شیوه نادرست در این مكان دفع و دپو می شود و موجب خسارت و زیان حبران ناپذیر بر سلامت مردم منطقه و محیط زیست شده است.
احمد همتی اضافه كرد: ما در مجلس شورای اسلامی قوانین و مصوبات خوبی در پشتیبانی از فعالیت ها و كارهای پسماند زباله داریم، همین طور تسهیلات خوبی نیز در این عرصه در نظر گرفته شده است، نمایندگان شهرهای استانهای شمالی در امتداد استفاده مناسب از طلای كثیف و بازآفرینی زباله ها و با عنایت به حمایت های قانونی از اینگونه طرحها و همین طور مساعدت های جمعی و همگانی، نسبت به ایجاد سازوكارهای مناسب و راه اندازی تجهیزات مورد نیاز برای استفاده مفید از این ثروت فراموش شده تلاش نمایند.
وی گفت: امیدوارم با همكاری و مساعدت جمعی بتوانیم در امتداد رفع معضلات زیست محیطی ناشی از دفن زباله در مرزهای دو استان بر مشكلات موجود غلبه نموده و محیط زیست سالمی را برای آیندگان به یادگار بگذاریم.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه همین طور تاكید كرد: مردم روستاهای استان مازندران و سمنان در منطقه گویچاله به جهت مشكلات ناشی از دپوی غیراصولی زباله در این منطقه در 13 سال قبل اعتراض كردند و ما این مساله را از مراجع ذیربط و ذی صلاح پیگیری خواهیم كرد.
همتی با اشاره به اینكه یك كارخانه و سایت زباله سوز در اطراف شهر ساری در حال راه اندازی است كه تولید برق و انرژی نیز خواهد داشت، از مسئولین مازندرانی در خواست كرد، در راه اندازی این كارخانه، تسریع كنند تا هم مشكلات شهرهای مختلف استان مازندران در بحث زباله حل شود، و هم منطقه گویچاله از چالش امروز بیرون رود.
وی افزود: اعتبارات خوبی جهت راه اندازی این كارخانه اختصاص یافته است، انشاءالله امیدواریم تا اختتام امسال كارخانه زباله سوز مازندران در اطراف شهر ساری افتتاح شود، همین طور امیدواریم تمهیداتی از طرف مسئولین استان سمنان و استان مازندران برای حل معضل و چالش زباله در منطقه گویچاله نیز صورت گیرد.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه اشاره كرد: اگر امروز مردم روستاها و شهرهای استان سمنان و مازندران معترض هستند، و در محل دپوی زباله در منطقه گویچاله تجمع كرده اند، مسئولین به نیت مردم آگاه باشند كه خدای نكرده رفتار و برخوردی انجام نشود كه چالش ها را زیاد كند و حاشیه های بیشتری ایجاد كند، از مسئولین در خواست میكنیم مشكلات و نیت مردم را مد نظر قرار دهند.

گزارش از: مسعود محقق – خبرنگار ایسنا منطقه سمنانمنبع:

1398/06/26
22:43:39
5.0 / 5
2532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است