آگهی در مورد نتایج پنهان بارش های پاییزی

آگهی در مورد نتایج پنهان بارش های پاییزی

حیوان خانگی بگیر: دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب و فروریزش های ناگهانی زمین درپی بارش های پاییزی آگهی داد.


علی بیت الهی در گفت و گو با ایسنا درباره خطرات جانبی و تاثیرات ثانویه سیلاب های پاییزی بر شهر تهران اظهاركرد: با فرا رسیدن پاییز و آغاز بارش های این فصل، تهران در معرض احتمال جاری شدن سیلاب قرار خواهد گرفت و بنا بر این لازم است تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود و دستگاه های مسئول اقداماتی را برای پیش گیری از وقوع سیلاب و نیز بهره مندی از آبهای جاری شده انجام دهند، چونكه با استفاده از فرصت همین آب های جاری می توان از نتایج فرونشست زمین جلوگیری كرد.
وی با اشاره به اینكه در هنگام وقوع بارندگی در تهران احتمال سیلابی شدن هفت رود دره و حوزه آبریز بزرگ مثل فرحزاد، دركه، دارآباد، گلابدره و... وجود دارد، اظهار داشت: تداوم بارش ها در تهران منجر به نفوذ آب های بارندگی در آبرفت های شهر تهران و تغذیه آب قنات ها شده و همین مورد سرعت و حركت آب های زیرزمینی در زیر آبرفت های تهران و نیز رشته قنات ها را تشدید می كند.
بیت الهی با تاكید بر اینكه جریان آب های زیرزمینی، خطر آب شستگی در آبرفت های سست و با چسبندگی ضعیف را تشدید خواهدنمود اضافه كرد: این امر سبب فروریزش ناگهانی زمین خصوصاً در مناطقی مانند ۱۲، ۱۷، ۱۹ و مناطق جنوبی تهران خواهد شد بدین سبب می توان اظهار داشت كه خطر ثانویه بارش های پاییزه در سیلاب، فروریزش زمین است.
وی با اشاره به پیامد مثبت این بارش ها نیز اظهار داشت: گرچه این بارش ها می تواند ریسك سیلاب و فروریزش زمین را افزایش دهد، اما اگر بتوان به درستی این آبها را مدیریت كرد، اندكی از میزان خطر فرونشست زمین كاسته خواهد شد. برای این منظور ما باید بتوانیم این روان آب ها را به دشت های شهر تهران تزریق نماییم.
دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی افزود: به عبارتی دیگر بارش های پاییزه احتمال فروریزش های موضعی به صورت نقطه ای، نظیر فروریزش های خیابان مولوی را افزایش، اما خطر فرو نشست را می كاهد. البته كاهش خطر فرونشست فرآیندی است كه باید طی مدت زمان اتفاق بیفتد، چونكه دهه های خشكسالی طولانی مدتی را سپری كردیم و آب زیرزمینی افت محسوسی پیدا كرده است.
وی افزود: باید تمهیداتی در انتهای آبراهه های شهر تهران در قسمت جنوبی، خارج از شهر تهران اندیشیده شود كه این آب ها بجای هرز رفتن تجمع پیدا كنند تا زمین بتواند از آب زیر زمینی تغذیه كنند.
بگفته دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی، هم اكنون چنین مكانیزمی به صورت قابل توجهی در تهران اجرایی نشده است اما باید در فصولی كه بارندگی زیاد است و نیاز كشاورزی كم است به این مساله بطور ویژه توجه گردد.
منبع:

1398/07/02
13:47:56
5.0 / 5
2448
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است