سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست:

غلظت گوگرد سوخت توزیعی در كلانشهرها فراتر از حد مجاز است

غلظت گوگرد سوخت توزیعی در كلانشهرها فراتر از حد مجاز است

به گزارش حیوان خانگی بگیر سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هم اكنون یكی از اشكالات سوخت توزیعی در تهران و سایر كلانشهرهای كشور گوگرد است كه در خیلی از نمونه های امسال فراتر از حد مجاز و بیشتر از 50PPM بود.زهرا سماعی در گفت و گو با ایسنا اظهار كرد: سازمان حفاظت محیط زیست برمبنای قوانین بالادستی كه وظیفه رصد كیفیت سوخت توزیعی را بر عهده این سازمان گذاشته است، دو دستور كار را برای پایش كیفیت سوخت توزیعی پیگیری می كند كه یكی از آنها پایش محتوای گوگرد در نفت گاز و دیگری پایش محتوای گوگرد در بنزین است.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر این اساس در پایش سوخت بنزین سه فاكتور اصلی بنزن، آروماتیك و گوگرد بررسی می شود. میزان بنزن و آروماتیك در سوخت بنزین طی سال های گذشته بسیار فراتر از حد مجاز بود اما خوشبختانه هم اكنون حدودا در محدوده مجاز قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینكه نمونه برداری های بنزین در كشور نشان داده است كه در شهریور ماه گوگرد ۸۵ درصد نمونه ها بین ۵۰ تا ۲۵۰ PPM بود، اشاره كرد: ۱۵ درصد نمونه ها گوگردی فراتر از ۲۵۰PPM داشتند.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه نمونه برداری های ما در تهران حدودا با نمونه برداری های شركت كنترل كیفیت هوا مطابقت دارد، اظهاركرد: برای مثال غلظت گوگرد پمپ بنزین جایگاه وصال در تهران ۱۶۲PPM بود.

سماعی با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست از بیشتر از ۲۰۰ جایگاه عرضه نفت گاز و پمپ بنزین نمونه برداری كرده است، اظهار داشت: در ارتباط با گوگرد نفت گاز در فروردین ماه امسال ۴۴ درصد نمونه ها كمتر از ۵۰PPM و در حد مجاز بودند، ۴۴ درصد دیگر بین ۵۰ تا ۲۵۰ PPM و ۱۱ درصد بیشتر از ۵۰PPM و در اردیبهشت و خرداد ماه نیز وضعیت حدودا به همین منوال بود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه بطور كلی طی امسال گوگرد موجود در نفت گاز قابل قبول تر از گوگرد بنزین بود، اظهار نمود: تمركز ما نیز بیشتر روی گوگرد گازوییل بود هر چند كه شركت پخش و پالایش فراورده های نفتی ادعا می كند كه در پایش های آنها میزان گوگرد سوخت پایین تر بوده اما به هر حال قرار شده است كه هر ماه شركت پخش و پالایش از هفت انبار اصلی توزیع سوخت خوداظهاری انجام دهد و علاه بر آن ما از جایگاه های عرضه سوخت بیشتری نمونه برداری نماییم.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست درانتها اظهار داشت: انتظار داریم طبق قانون هوای پاك تا سال آینده شركت پخش و پالایش بتواند كیفیت سوخت توزیعی در كلانشهرها را به حد مجاز یورو ۴ برساند. به هر حال این اتفاق یك شبه رخ نمی دهد و باید به تدریج به كیفیت مطلوب نزدیك شویم.

منبع:

1398/07/16
15:14:37
5.0 / 5
2046
تگهای خبر: حفاظ , كیفیت , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است