گزارش حیوان خانگی بگیر؛

استخوان هایی كه آسان می شكند، وضعیت پوكی استخوان در زنان و مردان

استخوان هایی كه آسان می شكند، وضعیت پوكی استخوان در زنان و مردان

حیوان خانگی بگیر: بیماری پوكی استخوان بعنوان یكی از بیماری های شایع دوران سالمندی شناخته می شود كه می بایست اقدامات پیشگیرانه را از نوجوانی افراد اجرا كرد تا بتوان از شدت عوارض آن در سنین بالاتر، كاست.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، جمعیت سالمند كشور رو به افزایش است و اگر نخواهیم از همین امروز به فكر سلامت افراد جوان و میانسال باشیم، اساسا با سالمندانی لطمه دیده در آینده مواجه خواهیم شد كه هزینه های مراقبت و درمان این افراد، بسیار سنگین تر از اعتباراتی خواهد بود كه می توان امروز برای سلامت جامعه هزینه كرد. از همین رو، لازم است كه برنامه های پیشگیرانه خودرا هرچه سریعتر عملیاتی نماییم. زهرا وهابی معاون آموزشی گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشكی تهران، با تاكید بر لزوم توجه به سلامت سالمندان، اشاره كرد: متاسفانه افراد بالای ۶۰ سال در جامعه به فراموشی سپرده می شوند.
این متخصص مغز و اعصاب با تاكید بر اینكه جامعه باید به سمت رویكرد دوستار سالمند حركت نماید، اظهار داشت: خانواده ها باید به كاردرمانی و گفتار درمانی سالمندان تشویق شوند. ضمن اینكه نیاز داریم كه جامعه علمی و دانشگاهی را با جمعیت سالمند و مشكلات روحی و جسمی آنها بیشتر آشنا نماییم.
وهابی با اشاره به اینكه ۹.۳ درصد از جمعیت ایران یعنی ۷.۵ میلیون نفر سالمند هستند، اضافه كرد: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی در كشورهای در حال توسعه به افراد بالای ۶۰ سال سالمند اطلاق می شود و با عنایت به اینكه جمعیت ایران نیز رو به سالمندی پیش می رود، باید سالمند آزاری را كه شامل طیف های مختلفی از رفتارها است، شناخت و با آموزش جامعه پزشكی و تغییر نگرش نسبت به جمعیت سالمند، خود سالمند و خانواده های آنها را با جزئیات روش تشخیصی مشكلات سالمندان آشنا نماییم و بدانیم كه برنامه درمانی سالمندان شامل در نظرگرفتن شاخصهای مختلفی است.
احمدرضا جمشیدی رئیس انجمن روماتولوژی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، به سن مبتلاشدن به پوكی استخوان در زنان و مردان اشاره نمود و اظهار داشت: این عارضه در زنان پس از دوران یائسگی و ۱۰ سال اول این دوران می تواند بروز كند. از همین رو، لازم است كه زنان بالای ۳۵ سال، به فكر باشند و سلامت خودرا مورد ارزیابی قرار دهند.
وی در ارتباط با شیوع پوكی استخوان در مردان، اضافه كرد: این عارضه پس از ۶۵ سالگی در آقایان شایع است. از همین رو، لازم است كه اقدامات پیشگیرانه را پیش از آغاز دوران سالمندی آغاز كرد.
جمشیدی، در پاسخ به این پرسش كه آیا سن مبتلاشدن به پوكی استخوان در كشورمان كاهش یافته است یا خیر، اظهار داشت: نمی توان به صراحت عنوان نمود كه دهه سنی مبتلاشدن به پوكی استخوان در كشور ما نسبت به میانگین جهانی پایین آمده است یا اینكه میزان شیوع این بیماری بیشتر است. اما، آنچه مسلم است، میزان ویتامین D در جمعیت ایران، كم است و این ویتامین در تشدید این عارضه موثر است.
رئیس انجمن روماتولوژی ایران، درباب لزوم غربالگری پوكی استخوان در كشور، گفت: غربالگری پوكی استخوان مقرون به صرفه نیست، اما باید اقدامات پیشگیرانه در زنان را باید پیش از دوران یائسگی شروع كرد كه بیشتر از مردان در معرض تهدید پوكی استخوان قرار دارند.
یكی از مشكلات دوران سالمندی، مواجهه با سالمندان افسرده است كه بیشتر از دیگر سالمندان در معرض انواع بیماری ها قرار دارند. سالمندان افسرده، گرفتار پوكی استخوان هستند و گرفتار شكستگی های مكرر می شوند. زهرا عبداللهی مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با اشاره به اینكه ۳۰ تا ۵۰ درصد جمعیت كلی در كشور با كمبود ویتامین D مواجهند، اظهار داشت: بیشترین میزان شیوع كمبود ویتامین D، در سالمندان، زنان در سنین باروری و كودكان مشاهده می شود.
بنابر تعریف سازمان جهانی بهداشت، افراد بالای ۶۰ سال بعنوان سالمند معرفی می گردند، اما مطالعات و شواهد از آن حكایت می كند كه سن تقویمی لزوما تعیین كننده سطح توانایی یا ناتوانی افراد نیست و خیلی از افرادی كه سن ۶۰ سال و بالاتر دارند به خوبی قادرند فعالیت های فیزیكی و شناختی موثری در جامعه داشته باشند، حتی افرادی كه در گروه های سنی بالاتر سالمندی قرار دارند، مانند افراد ۷۵ ساله تا ۸۵ ساله نیز به رغم برخی محدودیت ها می توانند در جامعه نقش آفرین باشند. بدین سبب برنامه ریزی مناسب جهت استفاده از توان سالمندان در جامعه و پرهیز از نادیده گرفتن توانایی های آنها هم از جهت سلامت سالمندان و هم از جهت برخورداری جامعه از تجربه و مشاركت آنها، حائز اهمیت می باشد.


منبع:

1398/07/16
20:46:54
5.0 / 5
2549
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است