طرح جایگزین جنگلداری درصدد پیشگیری از قاچاق چوب

طرح جایگزین جنگلداری درصدد پیشگیری از قاچاق چوب

به گزارش حیوان خانگی بگیر طرح «مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیركانی» كه به طرح جایگزین جنگلداری مشهور است، مقرر است كه از سال آینده اجرایی شود و همزمان با آن طرح «تنفس» به پایان برسد. مدیركل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها ضمن عرضه جزییاتی از این طرح می گوید: هدف این طرح تمركز بر موارد اقتصادی جنگل به جز برداشت چوب برای روستاییان است.محمدعلی معصومی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه تمام علوم جهان ازجمله علم جنگلداری متناسب با شرایط زمان تغییر می كند، اظهار نمود: بر مبنای قانون برنامه ششم توسعه سازمان جنگل ها موظف است كه طرح جایگزین جنگلداری را تا آخر سال ۹۸ تدوین و معرفی نماید. ازاین رو ما طرح جنگلداری را كه دوره ۱۰ ساله خویش را طی كرده بود، به پایان رساندیم و طرح تنفس را آغاز كردیم تا در دوره ای كه مقرر است طرح جایگزین تدوین شود جنگل ها به حال خود رها نشوند.

مدیركل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه از عمده مشكلات ما برای اجرای طرح تنفس كمبود اعتبارات بود، اشاره كرد: با این وجود كوشیده ایم كه در حد فاصل اتمام طرح جنگلداری و تدوین طرح جایگزین كار مدیریت و حفاظت از جنگل ها را با ممنوعیت برداشت چوب از جنگل و انعقاد قراردادهای حفاظتی با نیروهای شركت های بهره بردار در چارچوب طرح تنفس ادامه دهیم.

معصومی با اشاره به اینكه اولین اقدامات برای تدوین طرح جایگزین در سال ۹۶ آغاز شد، اظهار داشت: دستورالعمل مطالعات طرح جایگزین جنگلداری یا طرح «مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیركانی» در پنج فصل تدوین شده است كه به عناوین مختلفی همچون مطالعه منابع فیزیكی و زیستی، حفاظت و حمایت، تلفیق و جمع بندی و ارزیابی توان اكولوژیك پرداخته است.

وی در ادامه با اشاره به اینكه شرح خدمات و دستورالعمل طرح جایگزین، تدوین شده است، اظهار نمود: شرح خدمات به چرایی اقدامات جنگلداری و دستورالعمل به چگونگی آن می پردازد همینطور مدیریت پایدار جنگل دارای هفت معیار و ۶۷ شاخص است كه این شاخص ها مطابق با شرایط هر كشور قابل تغییر است. هم اكنون طرح جایگزین چهار مرحله مقدماتی، مطالعاتی، اجرایی و نظارت و پایش دارد و ما فعلا در مرحله مطالعاتی هستیم.

مدیركل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه مطالعات طرح جایگزین در بخش نیمه تفصیلی تا آخر آذر ماه امسال به اتمام می رسد، اظهار داشت: بعد از آن مطالعات تفصیلی شروع می شود. در این مرحله عرصه های جنگلی پهنه بندی می شوند و مشخص می نماییم كه در كدام نقاط باید كار جنگلداری، مرتعداری، گردشگری و... صورت بگیرد.

به گفته معصومی در این مطالعات بخش های مختلف جنگل همچون آب، خاك، زمین و پوشش گیاهی دیده شده است. هر چند كه اعتبارات سازمان جنگل ها برای تدوین طرح جایگزین بسیار ناچیز بود و ما حتی نتوانستیم مشاور انتخاب نماییم و مجبور شدیم تا از افراد سابقه دار و خوشنام دانشگاهی و بازنشستگان سازمان استفاده نمائیم اما با این وجود در سال ۹۹ اجرای طرح جایگزین برای سطوحی از جنگل شروع می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه در گذشته هنگامی كه طرح جنگلداری مصوب می شد كسی نمی توانست آنرا تغییر دهد، اشاره كرد: طرح جایگزین بطور قطع عاری از مشكل نیست ولی قابلیت اصلاح دارد همینطور ما در طرح جایگزین به دنبال پرورش جنگل و پایداری اكوسیستم هستیم.

مدیركل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در پاسخ به این پرسش كه آیا در طرح جایگزین برداشت چوب از جنگل دیده شده است یا خیر، توضیح داد: سیاست سازمان جنگل ها مانند گذشته برداشت چوب از جنگل نیست البته باید در این زمینه به دو نكته اشاره كرد؛ نكته اول اینكه درختان شكسته، باد افتاده و ریشه كن شده برای پایداری جنگل، پیشگیری از گسترش حریق و آفات باید از جنگل بیرون بروند و نكته دوم اینكه در جهت پرورش جنگل و پایداری اكوسیستم این احتمال وجود دارد كه بخواهیم در جنگل های دست كاشت دخالت و اگر سیاست های سازمان به ما اجازه دهد درخت را قطع نماییم.

معصومی با تاكید بر اینكه طرح جایگزین با رویكرد برداشت چوب تدوین نخواهد شد، اشاره كرد: طرح های جنگلداری ما در گذشته مسائل اجتماعی و روستاییانی كه ذی نفع بودند را بندرت مدنظر داشت ولی برای تدوین طرح جایگزین كلاس های آموزشی برای روستاییان روستاهای هدف طرح برگزار كرده ایم و در آن كلاس ها به نظرات آنان گوش می نماییم و همزمان حفاظت از جنگل ها را به این افراد آموزش می دهیم. تمركز ما در طرح جایگزین بر آموزش موارد اقتصادی جنگل به جز برداشت چوب مانند گردشگری، پرورش ماهی و گیاهان دارویی و... به روستاییان است.
توقف بهره برداری از جنگل ها صنایع چوبی را تعطیل نكرده است
مدیركل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به اینكه ما در كشور سالانه حدود ۶ میلیون مترمكعب مصرف چوب داریم، اظهار داشت: تنها ۱۳ درصد این مقدار از منابع جنگلی تامین می شد. مابقی به صورت زراعت چوب و یا واردات در اختیار صنایع قرار می گرفت ازاین رو نمی توان ادعا كرد كه توقف بهره برداری از جنگل ها باعث شده است كه صنایع چوبی تعطیل شوند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آیا اجرای طرح تنفس، قاچاق چوب را افزایش داده است یا خیر، اظهار داشت: من در این زمینه آمار دقیق ندارم اما طرح تنفس نه قاچاق چوب را كم كرد و نه افزایش. رویكرد حفاظتی طرح جایگزین می تواند جلوی قاچاق را تا حدود زیادی بگیرد.

معصومی در انتها با اشاره به اینكه قبل از این برای واردات چوب به كشور از بندر انزلی و بندر دیگری در شهر ساری استفاده می كردیم، اظهار نمود: سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد كشاورزی ورود چوب از این دو نقطه را ممنوع اعلام نمود چون كه فاصله كمی با جنگل داشتند و امكان پرواز آفات و انتقال آنها از این چوب های با پوست به جنگل ها وجود داشت ازاین رو به جای این دو نقطه دو بندر جایگزین گمیشان و اینچه برون را برای واردات چوب معرفی كردند.
1398/07/21
14:44:03
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: آب , آموزش , حفاظ , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است