سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی:

عدم بازیافت ۱۷ میلیارد لیتر آب خاكستری، اینكه بگوئیم تمام موجودات رودخانه ای مرده اند، اغراق است

عدم بازیافت ۱۷ میلیارد لیتر آب خاكستری، اینكه بگوئیم تمام موجودات رودخانه ای مرده اند، اغراق است

به گزارش حیوان خانگی بگیر سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در كشور، حدود 17 تا 18 میلیارد مترمكعب آب خاكستری داریم. آب خاكستری، آبی است كه پاك نیست و عملا بازیافت هم نمی گردد.


دكتر فریبرز جمالزاد فلاح در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این كه یكی از محورهای فعالیت پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی رفع آلودگی آب است، اظهار داشت: یكی از ۳۱ طرح فناورانه مصوب شده از طرف نهاد مقام معظم رهبری، تصفیه آب همراه نفت می باشد. آب همراه نفت، آب شوری است كه همراه نفت از چاه استخراج می شود. این آب معمولا مقادیر زیادی نفت دارد و شور است.
وی اضافه كرد: مراكزی كه از چاه ها برداشت دارند با معضل تصفیه آب همراه نفت درگیر هستند. هدف این است كه آب را به سطحی از تصفیه برسانیم كه شوری و آلودگی نفتی نداشته باشد و وارد محیط های پذیرنده ای همچون دریا شود یا از این آب استفاده های دیگری شود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان گیلان با بیان این كه پایلوت این طرح با حدود ششصد میلیون تومان و در مقیاس یك بشكه در روز انجام شده است، اظهار داشت: مقرر است این طرح، در منطقه قشم با مقیاس ۵۰۰۰ بشكه در روز عملیاتی شود. وقتی نفت از چاه استخراج می شود این نفت مقادیر زیادی آب همراه دارد. این آب دو مشكل دارد یكی این كه شور است و دیگر این كه به مواد نفتی آلوده است. مقرر است در این پروژه، شوری آب به حدی برسد كه آب قابل تزریق به محیط باشد و علاوه بر آن، آلودگی نفتی نیز برطرف شود تا از لحاظ محیط زیستی مشكل ایجاد نكند. معمولا آب همراه نفت، به استانداردهای خاصی می رسد و در سیكل برگشت قرار می گیرد یا این كه وارد منابع آب جاری مانند رودخانه ها و خلیج ها می شود.

اینكه بگوئیم تمام موجودات رودخانه ای مرده اند، اغراق است
جمالزاد فلاح در پاسخ به سوالی درباره وضعیت رودخانه های شمال كشور اظهار داشت: این كه بگوییم تمامی موجودات رودخانه ها مرده اند شاید كمی اغراق آمیز باشد اما هر چه از مصب ها كه محل خروج رودخانه ها به سمت دریای خزر هستند به سمت سرچشمه ها حركت نماییم موجودات زنده رودخانه زیادتر می شوند اما در حركت از سرچشمه به سمت مصب، موجودات زنده كم و كمتر می شوند. در واقع، رودخانه های ما تا جایی كه در محیط شهری وجود دارند یا تحت تاثیر فعالیت های انسانی و كشاورزی صنعتی هستند عملا فاقد موجود زنده اند. این شرایط بر رودخانه های زیادی همچون زرجوب و گوهررود كه در استان گیلان وجود دارد حكمفرماست.
وی افزود: در سرچشمه های رودخانه ها حیات وجود دارد اما در بیشتر قسمت های رودخانه حیات وجود ندارد. در واقع اگر یك رودخانه در شهرهای شمالی كشور را در نظر بگیریم، حدود ۸۰ درصد طول آن، فاقد موجود زنده است. ما ۱۱ رودخانه ورودی به تالاب انزلی داریم كه رودخانه پسیخان بعنوان زنده ترین و پویاترین رودخانه فعال است و آلودگی شدیدی را از خود نشان نمی دهد. وقتی رودخانه ها زنده نباشند عملا آب آلوده یا آب خاكستری در محیط رها می شود. در كشور، حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد مترمكعب آب خاكستری داریم. آب خاكستری، آبی است كه پاك نیست و عملا بازیافت هم نمی گردد. امروزه رودخانه های مرده در شمال كشور محل انتقال آب های خاكستری به دریا هستند.
سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی با اشاره به ضرورت تصفیه آب های خاكستری اظهار داشت: یكی از فعالیت های اساسی گروه مهندسی محیط زیست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی، تصفیه آب های خاكستری در محیط صنعتی و محیط طبیعی است. طرح پژوهشكده برای تصفیه آب همراه نفت جزئی از برنامه ی ما برای تصفیه آب های خاكستری است. اگر این آب به محیط رها شود هم آب از حیز انتفاع خارج می شود و هم محیط را آلوده می كند و آب های پاك را هم به آب خاكستری تبدیل می نماییم.
جمالزاد فلاح درباره یكی از پروژه های پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه آمده كه حق آبه تالاب ها باید معین شود یعنی سهم زیست محیطی تالاب ها برای این كه نیازهای اولیه خودرا به لحاظ زیست محیطی تامین كنند باید مشخص شود. این امر نیاز به معادلات و روش های خاص خود دارد. ما در یك سال و نیم گذشته توانستیم گزارش های نهایی سه تالاب كیاشهر، بوجاق و امیركلایه در شمال كشور را كه مربوط به حق آبه تالاب های شمال كشور است نهایی و به سازمان محیط زیست ارسال نماییم. بررسی تالاب انزلی را نیز در دستور كار داریم. نتایج این گزارش ها می تواند موجب تدوین مبانی برنامه ریزی، توسعه و استفاده از منابع آب شود.
منبع:

1398/07/21
23:27:04
5.0 / 5
2742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است