تهرانی ها در مهرماه چند روز هوای سالم تنفس كردند؟

تهرانی ها در مهرماه چند روز هوای سالم تنفس كردند؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر بر مبنای اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، پایتخت نشینان طی مهر ماه ۲۷ روز هوای مطلوب تنفس كردند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، كیفیت هوای پایتخت طی مهر ماه امسال ۲۷ روز در شرایط سالم و سه روز ( اول، دوم و هشتم مهر) در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. علت آلودگی هوای تهران طی این سه روز افزایش غلظت ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون اعلام گردید.

بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، كیفیت هوای پایتخت طی نخستین ماه پاییز سال قبل دو روز در شرایط پاك و ۲۸ روز در شرایط سالم قرار داشت همینطور در مهر ماه سال ۹۶ تهرانی ها یك روز هوای پاك و ۲۹ روز هوای سالم تنفس كردند.

در مهرماه سال ۹۵ هم كیفیت هوای پایتخت تفاوت چندانی با سه سال گذشته نداشت، به صورتی كه كیفیت هوای تهران در این بازه زمانی ۲۸ روز در شرایط سالم و دو روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. در مهر ماه سال ۹۴ هم كیفیت هوا در تهران ۲۶ روز در شرایط سالم و چهار روز در شرایط نامطلوب بخصوص برای گروه های حساس بود.

ذرات معلق از آلاینده های مهم در ایجاد بیماری های قلبی و تنفسی هستند. این ذرات بسیار كوچك امكان دارد وارد ریه شوند و چندین هفته یا ماه و سال در آنجا بمانند همینطور آلودگی هوا بر عملكرد ریه اثر دارد و افرادی كه در معرض ذرات بسیار ریز آلودگی هوا قرار داشته باشند كاهش محسوسی را در جریان خون عروق تغذیه كننده قلب و قدرت انقباضی آن تجربه می كنند.

شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰، هوا پاك، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط كیفی هوا خطرناك می باشد.

گفتنی است در هوای پاك كه با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط كیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم كه به رنگ زرد شناخته می شود، كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حدی است كه بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس كه به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد كه در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم كه به رنگ قرمز است، كلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امكان دارد گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم كه به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.
1398/08/01
17:05:52
5.0 / 5
1971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است