تهی شدن منابع آب و مرگ تدریجی ۲ آگهی فرونشست در كشور

تهی شدن منابع آب و مرگ تدریجی ۲ آگهی فرونشست در كشور

حیوان خانگی بگیر: رئیس سازمان نقشه برداری كشور از تعیین نقطه صفر مبدایی، برای برآورد وضعیت ارتفاعی كشور آگاهی داد و اظهار داشت: نرخ فرونشست در تهران نسبت به دو دهه گذشته قابل توجه است؛ بدین جهت ما پایش های دائمی را در این خصوص داریم.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، مهندس شفیعی در نشست خبری امروز با تاكید بر این كه بررسی تغییرات هندسی زمین را از دو دهه قبل در دستور كار قرار دادیم، اضافه كرد: امروزه تغییرات هندسی زمین ابعاد گسترده تری یافته است؛ بدین جهت لازم است كه نسبت به كنترل و مهار آن اقدام گردد.
وی بررسی تغییرات ارتفاعی و سطحی زمین را جزو ماموریت های سازمان های نقشه برداری در دنیا نام برد و اظهار نمود: در ایران نیز سازمان نقشه برداری كشور به منظور بررسی تغییرات ارتفاعی و سطحی نیاز به تعیین نقطه صفر مبدایی داشت كه برمبنای آن بتوانیم وضعیت ارتفاعی كشور را اندازه گیری نماییم.
شفیعی با تاكید بر این كه در بندر شهید رجایی نقطه صفر مبدا كشور را تعیین كردیم، تصریح كرد: با تعیین نقطه صفر كشوری، ارتفاع كشور برمبنای آن سنجیده خواهد شد. مدل ارتفاعی رقومی كشور با دقت ۵ تا ۱۰ متر برآورد شده است.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور اشاره كرد: بررسی حوادثی مانند سیل كه پهنه های زیادی از كشور را در بر می گیرد و همین طور پیش بینی روان آب ها نیاز به مؤلفه های دارد كه یكی از مهمترین آنها مدل ارتفاعی زمین است.
وی افزود: در این عرصه نیز به مدل ارتفاعی در دشت ها نیاز داریم كه در این زمینه نیز با كمبودهای مواجه هستیم و لازم است در این عرصه تمركز كنیم؛ چونكه تعیین مدل ارتفاعی در دشت ها یكی از اولویت های كشور به حساب می آید.
شفیعی، تغییرات ارتفاعی زمین را ناشی از پدیده ای به نام "فرونشست" ذكر كرد و اظهار داشت: برمبنای اعلام متخصصان حوزه زمین شناسی پدیده فرونشست عموما به سبب تغییرات سطح آب سفره های زیر زمینی است. بدین جهت این تغییرات ارتفاعی زمین در ایران تماما مربوط به كاهش سطح آب های زیر زمینی است.
وی اشاره كرد: كاهش سطح آب های زیر زمینی دو آگهی مهم را به ما می دهد كه یكی از آنها تهی شدن منابع آب كشور است كه میلیون ها سال طول كشیده تا جمع آوری شود و دیگری مرگ تدریجی سرزمین ما خواهد بود.
بگفته رئیس سازمان نقشه برداری كشور، از دست دادن آب و نشست زمین، ظرفیت نفوذپذیری خاك را به حداقل می رساند، زمین مستعد سیل می شود و جهت شیب زمین نیز تغییر می یابد.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور نرخ فرونشست در تهران را قابل توجه توصیف كرد و تصریح كرد: بر این اساس ما دائما در حال پایش پدیده فرونشست در كشور هستیم.
منبع:

1398/08/08
15:04:37
5.0 / 5
2014
تگهای خبر: آب , سفر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است