آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های بشر، یك آلاینده مهم جهانی است

آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های بشر، یك آلاینده مهم جهانی است

به گزارش حیوان خانگی بگیر تأثیر منفی سر و صداهای ناشی از فعالیت های انسانی روی بعضی از حیوانات بر همگان آشكار است اما یك مطالعه جدید نشان داده سر و صدایی كه ما ایجاد می نماییم باید بعنوان ˮآلاینده اصلی جهانیˮ در نظر گرفته شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، محققان "دانشگاه كوئینز بلفاست" ایرلند در مطالعه جدید خود اعلام نمودند كه سر و صداها بر خیلی از گونه های دوزیستان، بندپایان، پرندگان، ماهی ها، پستانداران، نرم تنان و خزندگان تاثیر می گذارد.
سر و صدای ناشی از فعالیت های انسان از وسایل نقلیه و صنعت در مراكز متراكم شهری گرفته تا هواپیماهایی كه بر فراز آسمان ها پرواز می كنند و اقیانوس پیماهایی كه صدای پروانه هایشان در ارتباطات صوتی نهنگ ها تداخل بوجود آورده و امكان دارد با خودكشی های دسته جمعی نهنگ ها هم به علت از بین رفتن توانایی مسیریابی شان ارتباط داشته باشد، در محیط منتشر می شود.
محققان با بررسی چندین مطالعه به این نتیجه رسیده اند كه اغلب گونه ها به سرو صداهای تولید شده توسط انسان ها پاسخ می دهند و این تاثیرات تنها به چند گونه ی حساس به صدا مختص نمی گردد.
یافته جالب این است كه این گونه ها در طیف های مختلفی از حشرات كوچك گرفته تا پستانداران دریایی بزرگ مانند نهنگ ها جا داشته اند. این امر باعث شگفتی محققان شده است.
در این مطالعه آمده است كه پاسخ یك حیوان به سر و صداهای ناشی از فعالیت های انسان لزوماً به صورت مستقیم نبوده و نمی توان به راحتی آنرا مثبت یا منفی عنوان نمود. برای مثال، سر و صدای تولید شده توسط بشر در سیستم های مسیریابی صوتی خفاش ها كه برای یافتن حشراتِ طعمه خود از آن استفاده می نمایند، تداخل بوجود آورده و این امر شكار را برای این پستانداران پرنده دشوار می سازد. بنابراین از جانب دیگر این آلودگی های صوتی امكان دارد برای حشرات مفید باشد. بدین صورت كه این شكارهای بالقوه راحت تر می توانند از چنگ شكارچیان خود فرار كنند.
محققان اخطار می دهند سرو صداهای حاصل از فعالیت های بشر به صورت كلی یكی از اختلالات جدی در محیط طبیعی به حساب می آید.
در مثال فوق خفاش به علت این سرو صداها در شكار كردن با مشكل مواجه می شد اما در خیلی از گونه ها كه خود شكارهای بالقوه محسوب می شوند، از صدا برای فرار از چنگ شكارچی استفاده می نمایند كه وجود آلودگی های صوتیِ انسانی، آنها را در فرار بموقع با مشكل روبه رو می كند.
محققان خاطر نشان كرده اند كه آلودگی صوتی انسانی و واكنش حیوانات به آن، بخصوص هنگام توجه به تلاش های حفاظتی باید در قالب اكوسیستم در نظر گرفته شود. به قول محققان سر و صدا باید بعنوان یك شكل جدی تغییر در محیط زیست و آلودگی در نظر گرفته شود، چونكه هم گونه های آبزی و هم خشكی زی را تحت تاثیر قرار می دهد.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، تجزیه و تحلیل های محققان شواهد كمی كه برای نهادهای قانون گذاری جهت تنظیم مؤثرتر این استرس زای محیطی لازم است، عرضه می دهد.1398/09/02
08:07:33
5.0 / 5
2565
تگهای خبر: آب , آسمان , اقیانوس , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است