یك روانپزشك عنوان كرد؛

نقش سلامت جنسی در بهبود زندگی زناشویی

نقش سلامت جنسی در بهبود زندگی زناشویی

به گزارش حیوان خانگی بگیر یك روانپزشك اظهار داشت: افزایش آگاهی درباره سلامت جنسی می تواند سبب بهبود روابط زناشویی و ارتقاء كیفیت زندگی زوج ها شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، بهزاد قربانی، درباره تعریف سلامت جنسی، اضافه كرد: منظور از سلامت، رفاه كامل جسمی و روانی است و وقتی از سلامت جنسی حرف می زنیم، مقصودمان رفاه كامل دو طرف در رابطه زناشویی است. یعنی زن و شوهر رابطه زناشویی داشته باشند كه مبتنی بر رضایت، خوشنودی و لذت هر دو طرف باشد، نیازهای هر دو طرف را برآورده كند و موجب بهبود تمامی روابط حاكم بر زندگی آنها خواهد گردید. عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا، درباره علل مشكلات جنسی تصریح كرد: باید دقت كنیم كه علت اختلالات جنسی صرفا جسمی یا صرفا روانی نیست، بلكه تلفیقی از اینها است و گاه مولفه های معنوی و اجتماعی هم در آن دخیل هستند. این روانپزشك با اشاره به تفاوت های عملكرد و نیازهای جنسی زن و مرد، اظهار داشت: زنان و مردان در رابطه جنسی از نظر فیزیولوژی و فیزیولوژی روانی با هم تفاوت دارند. عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا با تاكید بر نقش آموزش در حوزه سلامت جنسی، اظهار داشت: بالا بردن آگاهی زوج ها درباره ابعاد مختلف سلامت جسمی و كمك به آنها برای پی بردن به تفاوت ها و نیازهایشان، كیفیت رابطه زوج ها را بیشتر می كند. در واقع با آگاهی، تمرین و كسب مهارت، بدون نیاز به پرداختن هزینه ای، زن و مرد می توانند زندگی زناشویی بسیار موفقی داشته باشند. فقط لازم است كه وقت بیشتری صرف رابطه خود كنند و تلاش كنند آگاهی های لازم را كسب كنند. این روانپزشك درباره روند تشخیص و درمان اختلالات جنسی، اظهار داشت: بطور سنتی، در صورت بروز مشكل آقایان به متخصص مردان یا اورولوژی و خانم ها به متخصص زنان بازگشت می كنند. اما همانطور كه گفته شد، علت اختلالات جنسی فقط عضوی یا جسمی نیست و سهم عوامل روانی در بروز این اختلالات زیاد است. بنابراین، روند تشخیص و درمان اختلالات جنسی باید به صورت گروهی و با مشاركت تخصص های مختلف، همچون روانپزشك، صورت گیرد. در كلینیك سلامت جنسی ابن سینا تخصص های مختلف حضور دارند تا بتوانند مشكل را از ابعاد مختلف بررسی نمایند و در صورت ضرورت مشاوره های داخلی و غدد نیز برای آنها انجام می شود. عضو تیم تخصصی كلینیك سلامت جنسی ابن سینا، درباره علل روانی شایع اختلالات جنسی، توضیح داد: شایع ترین علت روانی كاهش میل و افت عملكرد جنسی، افسردگی است. مبتلاشدن به افسردگی موجب كاهش میل به انجام فعالیت های شغلی و روزمره و پایین آمدن سطح انرژی فرد شود. بنابراین، طبیعی است كه میل و كیفیت عملكرد جنسی فرد افسرده كاهش پیدا كند. در چنین مواردی، با درمان افسردگی، اختلالات جنسی نیز برطرف می شوند. در آن سوی طیف هم، قرار گرفتن فرد مبتلا به دوقطبی در فاز یا وضعیت شیدایی می تواند موجب افزایش شدید میل جنسی شود كه اگر اختلال دوقطبی كنترل شود، مشكلات جنسی نیز برطرف می شوند. قربانی درباره علل زمینه ای و محیطی اختلالات جنسی اضافه كرد: برخی بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشارخون بالا می توانند سبب بروز اختلالات عملكرد جنسی، مانند اختلال نعوظ در مردان و آنورگاسمی در زنان شوند. همچنین، مصرف برخی داروها، مانند برخی داروهای كاهش دهنده فشار خون و برخی داروهای ضدافسردگی می تواند علت بروز اختلالات عملكرد و میل جنسی
باشد. مصرف مواد مخدر، مواد محرك و نوشیدنی های الكلی نیز در طولانی مدت می تواند موجب لطمه به سلامت جنسی شود. عضو تیم تخصصی كلینیك سلامت جنسی ابن سینا با اشاره به بازبینی اخیر طبقه بندی اختلالات جنسی، چهار گروه را برای مشكلات جسمی برشمرد و توضیح داد: دسته نخست، اختلالات میل جنسی است كه می تواند به صورت كمبود یا زیادی میل جنسی باشد و متاسفانه حالا در كشور، به دلایلی همچون عوض شدن سبك زندگی، افزایش مشغله ها و عوامل استرس زا و سرگرم شدن زوج ها در شبكه های اجتماعی، با معضل كاهش میل جنسی روبه رو هستیم. دسته دوم، اختلالات تحریك جنسی است كه در چارچوب اختلالات نعوظ در مردان و اختلالات ترشحی در زنان بروز پیدا می كند. دسته سوم اختلالات ارگاسم یا اوج لذت جنسی است كه به صورت انزال زودرس، انزال دیررس و انزال خشك در آقایان و آنورگاسمی در زنان بروز می یابد. دسته آخر نیز اختلالات حین رابطه جنسی است كه دیسپارونی و واژینسموس در این دسته جای می گیرند. قربانی، یكی از موانع روابط سالم زناشویی را باورهای غلط فرهنگی و علمی دانست و اظهار داشت: انگاره هایی در ذهن بعضی از زوج ها وجود دارد كه مانع شكل گیری یك رابطه جنسی و غیرجنسی خوب و سالم بین آنها می شود. یكی از این باورهای نادرست این است كه زن نباید در رابطه زناشویی پیش قدم شود و انجام این كار منافی با عفت و حیا است. در صورتیكه بین زن و شوهر نباید چنین بازدارنده هایی وجود داشته باشد و هر یك از دو طرف باید بتوانند نیازهای خودرا به راحتی بیان كنند. باور نادرست دیگر این است كه مردانگی یك مرد فقط با عملكرد جنسی او تعریف می شود. در صورتیكه نمی توان هویت مردی را كه نقش ها و جایگاه های مختلفی در جامعه و خانواده دارد، فقط به عملكرد جنسی او تقلیل داد. اختلال عملكرد جنسی نیز یك مشكل یا بیماری مثل دیگر مشكلات است و با درمان برطرف می شود. این روانپزشك در ادامه اضافه كرد: باور نادرست دیگر ضرورت هم زمانی ارگاسم یا اوج لذت جنسی زن و مرد است. بعضی از زوج ها فكر می كنند كه اگر هم زمان به اوج لذت برسند، یعنی خیلی به هم علاقه مندند و رابطه خیلی خوبی دارند. در صورتیكه زن و مرد از نظر عاطفی و عملكردی با هم متفاوت اند و ما سفارش می نماییم كه اول خانم به اوج لذت جنسی برسد و بعد آقا، برای اینكه همانطور كه گفته شد، آقا پس از انزال نمی تواند رابطه را ادامه دهد. همچنین، این تمركز بر زمان بندی موجب استرس و تنش می شود و از كیفیت رابطه می كاهد. یك باور اشتباه دیگر این است زوج ها فكر می كنند كه رابطه جنسی خوب، فقط مقاربت است، در صورتیكه صحبت های خوب و عاشقانه زن و مرد، نوازش و معاشقه نیز می تواند یك رابطه‌ی جنسی و زناشویی لذت بخش باشد. قربانی درانتها درباره تاثیر مصرف مواد غذایی با طبع گرم و سرد بر عملكرد جنسی، اظهار داشت: هنوز شواهد علمی كافی برای رد یا اثبات این نظریه ها وجود ندارد، اما با اطمینان می توان اظهار داشت كه در مواردی كه اختلال جنسی موقت نیست و سال ها فرد را درگیر كرده است، نمی تواند صرفاً ناظر به تغذیه باشد و باید پیگیری و درمان گردد. برنامه اختتام ناباروری با مشاركت مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، شنبه هر هفته روی آنتن شبكه چهار سیما می رود.

1398/09/10
20:49:09
5.0 / 5
1965
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است