تفاوت تركیبات بوی نامطبوع امسال با سال گذشته

پرونده ناتمام بوی مرموز پایتخت

پرونده ناتمام بوی مرموز پایتخت

به گزارش حیوان خانگی بگیر روز گذشته بوی نامطبوعی بار دیگر در بعضی مناطق پایتخت همچون مناطق ۹، ۱۰، ۱۱ و بخشی از منطقه ۲ تهران به مشام رسید كه همانند اتفاق مشابه در دی ماه سال قبل مسئولان تابحال اظهارنظر قطعی درباره منشا آن نكرده اند. مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران هم با اشاره به تفاوت این بو با بوی به استشمام شده در سال گذشته، احتمال می دهد كه منشا آن خارج از شهر تهران باشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، دی ماه سال قبل بوی نامطبوعی بخش هایی از پایتخت را فراگرفت. آن زمان فرضیه های مختلفی همچون شیرابه های آرادكوه، فاضلاب، ماده شیمیایی مركاپتان - كه به گاز شهری تزریق می شود - بعنوان منشا بوی نامطبوع پایتخت عنوان شد اما هیچگاه منشا دقیق این بو اعلام نشد و این مورد مسكوت ماند تا اینكه روز گذشته (۱۰ آذرماه) باردیگر بوی مرموزی بخش هایی از پایتخت را فرا گرفت و سبب شد كه پرونده بوی نامطبوع پایتخت مجدد گشوده و گمانه زنی ها درباره منشا آن آغاز شود.

از شب گذشته تابحال مسؤلان مختلفی از كوشش برای یافتن منشا بو اطلاع داده اند كه انوشیروان محسنی بندپی – استاندار تهران – یكی از آنها بود. او در اینباره اظهار داشته بود: هم اكنون دستگاه های سنجش سازمان حفاظت محیط زیست در این مناطق مشغول ارزیابی هستند اما تابحال به نتیجه ای نرسیده اند. بدون شك به محض حصول نتیجه، نتایج به اطلاع مردم خواهد رسید.

غلامحسین محمدی - رئیس مركز ارتباطات شهرداری تهران – از مأموریت سازمان مدیریت بحران و سازمان آتش نشانی برای یافتن منشأ بوی نامطبوع اطلاع داده بود.

محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره كل محیط زیست استان تهران - هم اظهار داشته بود: در حال بررسی برای یافتن منشا این بو هستیم. بطور قطع اگر نوع آلودگی را تشخیص دهیم در مورد مشخص كردن منشا آن هم می توانیم گام موثری برداریم.

یكی از گمانه زنی ها درباره منشا بوی مرموز پایتخت، فاضلاب شهر بود اما محمدرضا كرمی نژاد - معاون نظارت بر بهره برداری شركت آب و فاضلاب استان تهران – اعلام نمود كه هیچ یك از سازه ها و تاسیسات این شركت منبع انتشار این بو نیستند.

از آنجایی كه بوی نامطبوع در تهران هم پارسال و هم امسال همزمان با اوج آلودگی هوا در این شهر استشمام شده است، شاید این پرسش را ایجاد كند كه ارتباطی با آلاینده های هوا داشته باشند اما حسین شهیدزاده – مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا می گوید: بعید است كه بوی نامطبوع تهران ناشی از تجمع آلاینده ها باشد البته باید این نكته را در نظر داشت كه بویی كه روز گذشته در تهران استشمام شد متفاوت با بوی نامطبوع حس شده پارسال بود.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ادامه می دهد: سال قبل به محض انتشار بوی نامطبوع در نقاط مختلف شهر، غلظت دی اكسید گوگرد در بعضی ایستگاه های سنجش كیفیت هوا افزایش پیدا كرد.

وی با اشاره به اینكه این مورد نشان داده است كه بوی نامطبوع سال قبل در تهران سبب افزایش گاز دی اكسید گوگرد شده بود اما روز گذشته همزمان با پخش بوی نامطبوع شاهد افزایش غلظت دی اكسید گوگرد نبودیم.

به گفته شهیدزاده تنها مشابهت بوی امسال با سال قبل این بود كه در هر دو موقعیت باد از سمت جنوب و جنوب شرق به سمت تهران وزیده بود و این در شرایطی است كه بادهای تهران عموما از سمت غرب و جنوب غرب می وزند.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ادامه می دهد: بنابراین شاید بتوان اظهار داشت كه منشا بوی نامطبوع تهران كه هر از گاهی استشمام می شود از خارج از شهر است.

وی با اشاره به اینكه نمی توان هم اكنون اظهار داشت كه این بو از سمت آراد كوه یا زمین های كشاورزی و دامداری های اطراف تهران است، می گوید: دستگاه هایی وجود دارند كه می توانند مواد اولیه این بو را تشخیص دهند اما ما در شركت كنترل كیفیت هوای تهران مجهز به این دستگاه ها نیستیم.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا در حالی بوی نامطبوع در بعضی از مناطق تهران طی روز گذشته استشمام شد كه سال قبل تنها گمانه زنی دستگاه ها در این خصوص مطرح و مسئولان درباره منشا دقیق بو اظهارنظری نكرد. امید می رود كه امسال درباره علت این اتفاق اطلاع رسانی دقیق صورت گیرد تا بار دیگر حتی به شوخی این مورد امنیتی توصیف نشود.
1398/09/12
21:53:09
5.0 / 5
2507
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , حفاظ , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است