متخصصان آمریكایی اعلام كردند

بررسی رابطه احتمالی بارندگی و هوای سرد با سرطان

بررسی رابطه احتمالی بارندگی و هوای سرد با سرطان

به گزارش حیوان خانگی بگیر یك مطالعه برای اولین بار ارتباط بین زندگی در مناطق سرد و مرطوب و افزایش شیوع سرطان را نشان داده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، مدت ها قبل محققان تأثیر افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشیدی بر افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان پوست را نشان داده بودند و الان محققان آمریكایی در مطالعه ای جدید تأثیر بارندگی و آب و هوای خنك را بر افزایش ریسك مبتلا شدن به سرطان مورد بررسی قرار داده اند.
در این مطالعه محققان منطقه اقلیمی را بعنوان "متغیری كه تلفیقی از دما و رطوبت در یك منطقه معین" است، تعریف می كنند.
محققان هرچند مدعی تأثیر مستقیم افزایش باران، دما و رطوبت بر ایجاد سرطان نشدند اما توضیح می دهند كه چگونه این عوامل آب و هوایی می توانند سطح تماس با عوامل سرطان زا را بالا برند به این شكل كه شاخص های اقلیمی بعنوان حامل یا افزایش دهنده تولید "نسل بیوتیكِ طبیعی" از عوامل سرطان زا عمل می كنند.
در این مطالعه محققان داده هایی را در مورد سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان ریه، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات جمع آوری كردند. آنها هم چنین به داده های سطح شهرهای مورد بررسی درمورد شیوع سرطان، آب و هوا و اطلاعات جمعیتی دسترسی داشتند.
نتایج نشان داد افزایش بارندگی ها منجر به افزایش شیوع تمامی انواع سرطان می شود. به صورت كلی، میزان بروز سرطان در مناطق بسیار سرد در مقایسه با آب و هوای گرم و خشك بالاتر بود. با این وجود، هنگامی كه این تیم تحقیقاتی سرطان را به انواع مختلفی تقسیم كرد، استثنائاتی هم وجود داشت. برای مثال، سرطان ریه بیشتر در مناطق گرم و خشك دیده می شود.
هم چنین لازم به ذكر است كه محققان در تجزیه و تحلیل خود همه انواع سرطان را مورد بررسی قرار نداده اند. انواع مختلف سرطان امكان دارد از این الگوها پیروی نكنند، همان گونه كه در مورد سرطان ریه رخ داده است.
نویسندگان این مطالعه چند نظریه برای توضیح این رابطه غیرمعمول دارند. به صورت مثال، آنها توضیح می دهند كه در ساحل شرقی آمریكا، افزایش بارندگی عناصر قلیایی مانند منیزیم و پتاسیم را از خاك شسته و این امر سبب اسیدی تر شدن خاك می شود.
در خاك اسیدی و هم چنین در مناطق سردتر، باكتری های اكسید كننده آمونیاك شایع تر است. این باكتری ها آمونیاك را به نیتریت ها تبدیل می كنند. در شرایط اسیدی تر، نیتریت ها امكان دارد به اسید نیتروژن تبدیل شوند كه به جو آزاد می شود. مقامات بهداشتی، اسید نیتروژن را یك سرطان زا می دانند.
با این حال، اگر این نظریه درست باشد، می توان انتظار داشت كه عوامل سرطان زا در هوا بیشترین تاثیر را در شیوع سرطان ریه داشته باشد اما محققان دریافتند كه این مورد درست عكس انتظار است.
یكی دیگر از عوامل احتمالی ارتباط بین افزایش بارندگی و شیوع سرطان شامل ویتامین D است. پوست در پاسخ به اشعه ماوراء بنفش خورشید از ویتامین D تولید می كند. برخی محققان گفته اند كه كمبود ویتامین D می تواند یك منبع خطر برای برخی از سرطان ها باشد. در مناطق بارانی كه نور آفتاب كمتری دارد، این مورد امكان دارد نقش داشته باشد.
نظریه دیگری كه نویسندگان مطالعه آنرا تشریح می كنند، متابولیسم بیش از اندازه است. آنها توضیح می دهند كه در شرایط جوی سردتر، بدن در كوشش برای حفظ دمای بدن است. به باور محققان این امر خطر مبتلا شدن به سرطان را زیاد می كند.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، از آنجایی كه این اولین مطالعه ای است كه به بررسی این مورد پرداخته است، برای اثبات این رابطه به تحقیقات و شواهد بیشتری نیاز است.1398/09/16
23:44:08
5.0 / 5
2399
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارندگی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است