اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایسنا/بوشهر مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان محیط زیست بیان كرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، داوود میرشكار ظهر امروز در كارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش آن در تنویر افكار عمومی اظهار داشت: انقلاب آبی به معنای برداشت ۶ برابری آبزیان در طول ۱۰ سال به سبب رشد جمعیت است كه موجب ایجاد برخی مشكلات زیست محیطی شده است و برای جلوگیری از مشكلات بیشتر و توسعه پایدار بحث انقلاب آبی عنوان شد.
وی افزود: آسیا ۸۹ درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده و چین در میان كشورهای تولیدكننده رتبه اول از نظر تولید را به خود مختص كرده است، بعد از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول اشاره كرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال كه اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی كم شود.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان كرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه های اجرا شده توسعه پایدار با رویكرد اقتصاد آبی تصریح كرد: بطور كلی چهار رویكرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد كه با عنایت به ملاحظات سیاسی اجتماعیراقتصادی كشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را همچون پیش گیری از فاجعه، پشتیبانی از صنعت دریایی، جلوگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می كنند.
میرشكار عنوان كرد: در مبحث پیش گیری از فاجعه بررسی رشد جلبك هایی كه سبب به خطر افتادن زندگی آبزیان می شود كه در این عرصه نروژ ایسلند و اسپانیا كارهای خوبی انجام داده اند.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به جلوگیری از آلودگی دریا اشاره كرد: تجمع زباله های پلاستیكی در دریاها و اقیانوس میكروپلاستیك ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد میكند. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیك در سواحل حمل می شود كه این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت گردشگری زندگی ساكنان و پایانه های بندری تاثیر خواهد گذاشت.
این مسئول اشاره كرد: از سال ۲۰۱۶، چین مانیتورینگ میكروپلاستیك و تحقیقات در زمینه نظارت بر میكروپلاستیك ها را به اجرا درآورد. كشور چین سه خلیج را بعنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع ۴۲رمیلیون یوان سرمایه گذاری كرد كه در انتهای این طرح و در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۳۰ صنایع آلاینده كه فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میكردند تعطیل كرد.
وی اظهار نمود: كاربرد دریا بعنوان منبع آب انرژی و مواد همچون سیستم آب شیرین كن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اكسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به كاربرد آب دریا در كشت گلخانه ای اشاره كرد: پروژه ای برای مبارزه با تولید غذا و كمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همین طور تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه ها است.
این مسئول بیان كرد: برمبنای آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه ها تولید ۵۰ تن آب در روز دارد كه این میزان آب علاوه بر اینكه برای آبیاری گلخانه استفاده می شود و برای مصارف شهری و كشاورزی اطراف گلخانه نیز كاربرد دارد.
داوود میرشكار اشاره كرد: این نوع گلخانه ها به سبب اینكه آب موردنیاز را تهیه می كنند و همین طور از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی ۲۰ تا ۲۵ درصد كمتر دارند. همین طور هزینه های ثابت این نوع گلخانه ها به سبب اینكه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد كمتر است.
وی عنوان كرد: آمار و ارقام پروژه ای كه در قطر انجام شده نشان میدهد كه نصب ۵۰ مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و ۵۰ هكتار گلخانه سبب تولید ۳۶ هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای ۸۰۰ نفر، صادرات ۱۵۵ گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه ۱۵۰۰ تن كربن دی اكسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی های تجدیدپذیر در كشورهای همسایه اظهار داشت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم كمی را دارد، در صورتیكه در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت های شغلی از این امكان استفاده می نمایند.
مدیركل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: باید كلیات اقتصاد آبی و نقش آن بعنوان پیشران توسعه كشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست های اقتصاد آبی در سیاست های كلان كشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران جهت استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.
منبع:

1398/10/02
23:38:15
5.0 / 5
2082
تگهای خبر: آب , اقیانوس , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است